Kürtaj - Ansiklopedik bilgi
Kürtaj

Kürtaj, (isim, tıp) Döl yatağının içini kazıyıp cenini alma işi
Kürtaj - Ayet mealleri
İsra (Gece Yürüyüşü) Suresi 31. ayet:
Yoksulluk endişesiyle çocuklarınızı öldürmeyin; onlara ve size biz rızık veririz. Şüphesiz, onları öldürmek büyük bir hata (suç ve günah)dır.

İsra (Gece Yürüyüşü) Suresi 33. ayet:
Haklı bir neden olmaksızın Allah ın haram kıldığı bir kimseyi öldürmeyin. Kim mazlum olarak öldürülürse onun velisine yetki vermişizdir; o da öldürmede ölçüyü aşmasın. Çünkü o, gerçekten yardım görmüştür.

Kürtaj - Kitap Tanıtım
İslam´a Göre Ailevi Problemler Doğum Kontrolü ve Kürtaj

Dr. Arif Arslan
ANATOLİA KİTAP

Doğum kontrolü, sezaryen, kürtaj gibi konular ülkemizin gündemini zaman zaman meşgul ediyor. Elinizdeki kitap, bu konuları bağımsız ele alarak veya başka etkenlerle olan ilişkisine bakarak sonuca varmanın farkını gösteriyor. 
Sosyal etkenlerin, psikolojik unsurların, ailevi ve İslami konuların etkisi altında konuya geniş bir açıdan bakmanın kalıcı ve doğru bir yaklaşım olacağını anlatıyor; aile hayatının yanı sıra, doğum kontrolünü, kürtajı ve sezaryeni de işleyip İslamî bir bakış açısıyla bilgilerinize, anlayışınıza ve idrakinize sunuyor; bu konuları nasıl değerlendirmek gerektiğini anlatmaya çalışıyor; Kuran ve Sünnet tarafında yerini alarak konuyu işliyor.
Kürtaj - Muhtelif yazılar
Bir hayatın sönüşü

Aşağıdaki yazı H. Sepwab tarafından Almanya da kürtaj tartışılırken kaleme alınmış ve Şubat 1966 tarihli Bütün Dünya dergisinde neşredilmiştir.
Yazı, anne karnındaki bir ceninin hayali hatıralarını mevzu edinmektedir.
5 Ekim : Bugün VAR olmağa başladım. Durumu henüz annemle babam bilmiyor.
Bir elma çekirdeğinden daha da küçüğüm. Ama ne de olsa ben, benim. Belirli bir şekle girmediğim halde, benliğimi hissediyorum. Kız olacağım ve çiçekleri seveceğim. 
19 Ekim : Biraz büyüdümse de herhangi bir hareket yapacak kudrette değilim. Annem beni kendi kanı ile besliyor. Kalbinin alt yönünde beni barındırıyor. Hoşuma giden şu ki annem henüz hiçbir şeyden haberdar değil. 
23 Ekim : Ağzım teşekkül etmeye başladı. Düşünün,bir yıl sonra rahatça gülebileceğim! Daha sonra da konuşabileceğim. Söyleyeceğim ilk kelimenin "Anne" olacağından eminim. Kim iddia ediyor henüz varlık olmadığımı! Bir parça ekmek kırıntısı da ekmek değil mi? 
27 Ekim : Bugün ilk olarak kalbim atmaya başladı. Bundan böyle hayatımın sonuna kadar kalbim vuracak. Ben kalbimi sevgilerle dolduracağım. Sonra yıllar akıp gidecek. Kalbim yorulacak ve nihayet duracak. O zaman ben de ölmüş olacağım, Şimdiden bunları düşünmeme gerek yok. Çünkü henüz yolun başındayım. 
2 Kasım : Her gün biraz daha büyüyorum. Kollarım ve bacaklarım biçimlenmeye başladı. Fakat bu bacaklarımla anneme koşmak ve kollarımı açıp babama sarılmak için vakit erken. 
12 Kasım : Parmaklarım çıkmaya başladı. O kadar küçük ki beni bile şaşırtıyor. Yine de hoşuma gidiyor. İlerde onlar bir bebeği okşayacak, top oynayacak, çiçekler toplayacak, yazılar yazacak.
20 Kasım : Bugün annem doktora gitti. Varlığımdan böylece haberdar oldu. Sevinmiyor musun anneciğim? Çok kısa bir süre sonra kollarının arasında olacağım.
25 Kasım : Annemle babam, kız olduğumdan habersizler. Belki bir erkek veya ikiz bekliyorlar. Onlara süpriz yapacağım. Bana annemin ismini vermelerini de çok istiyorum. 
10 Aralık : Yüzüm tam olarak biçimlendi. Keşke anneciğime benzesem.
13 Aralık : Artık çevreme bakabiliyorum. Fakat bulunduğum yer çok karanlık. Gene de mutluyum. YAŞIYORUM. Kısa bir süre sonra gözlerim dünya ışığını görecek. Diğer çocukların oynamasını seyredebileceğim. Denizleri, dağları, gökkuşağını henüz görmedim. Bunlar nasıl şeyler? Sen nasıl bir varlıksın anneciğim? Bir görebilsem.
24 Aralık : Anneciğim, kalbinin sesini duyuyorum. Benim kalbimin atışlarını da sen hissedebiliyor musun? Çok sağlıklı bir kızın olacağım. Bazı bebeklerin dünyaya gelmeleri çok güç oluyormuş. Fakat iyi ve tecrübeli doktorlar yardım ediyorlar. BAZI KALBSİZ ANNELERİN, BEBEKLERİNİ İSTEMEDİKLERİNİ DE BİLİYORUM. AMA BEN DÜNYAYA GELMEK, KOLLARINDA UYUMAK, YÜZÜNE BAKMAK İSTİYORUM ANNE. Sen de beni aynı sevgiyle dolu dolu bekliyorsun değil mi beni koklayacak mısın? Çok sevecek misin? 
28 Aralık : Ah anneciğim! Niçin hayatıma son vermelerini istedin? Halbuki bir arada öyle mutlu günlerimiz olacaktı ki. Anneciğim Anneciğim... 
Kürtaj - Risale-i Nur Külliyatı
Şu sualinizin meâli gösteriyor ki, ehl-i ilhad tarafından tenkit suretinde, Mugayyebât-ı Hamseden yağmurun gelmek vaktine ve rahm-ı mâderdeki cenînin keyfiyetine itiraz edilmiş. Demişler ki: "Rasathanelerde bir âletle yağmurun vakt-i nüzulü keşfediliyor. Onu da, Allah´tan başkası da biliyor. Hem röntgen şuâıyla rahm-ı mâderdeki cenînin müzekker, müennes olduğu anlaşılıyor. Demek Mugayyebât-ı Hamseye ıttıla kabildir."

Lemalar | On Altıncı Lem´a