Zaman - Ansiklopedik bilgi
Zaman 

1. (isim) Bir işin, bir oluşun içinde geçtiği, geçeceği veya geçmekte olduğu süre, vakit
2. Bu sürenin belirli bir parçası, vakit
3. Belirlenmiş olan an
4. Çağ, mevsim
5. Bir işe ayrılmış veya bir iş için alışılmış saatler, vakit
6. Dönem, devir
7. (gök bilimi) Olayların oluş ve akış sırasını belirleyen, düzenli ve dönemli gök olaylarını birim olarak kullanan sanal bir kavram
8. (dil bilgisi) Fiillerin belirttikleri geçmiş zaman, şimdiki zaman, gelecek zaman, geniş zaman kavramı
9. (jeoloji) Yer kabuğunun geçirdiği gelişimde belirlenen ve fosillere göre dörde ayrılan geniş evrelerden her biri
Zaman - Ayet mealleri
Kehf (Mağara) Suresi 48. ayet:
Onlar senin Rabbine sıra sıra sunulmuşlardır. Andolsun, siz ilk defa yarattığımız gibi bize gelmiş oldunuz. Hayır, bizim size bir kavuşma-zamanı tesbit etmediğimizi sanmıştınız değil mi? 

Kehf (Mağara) Suresi 58. ayet:
Senin Rabbin rahmet sahibi (ve) bağışlayıcıdır. Eğer, kazandıklarından dolayı onları (azabla) yakalasaydı, şüphesiz onlara azabı (bir an önce) çabuklaştırırdı. Hayır, onlar için bir buluşma zamanı vardır, onun dışında asla başka bir sığınak bulamayacaklardır.

Enbiya (Peygamberler) Suresi 39. ayet:
O inkâr edenler, yüzlerinden ve sırtlarından ateşi püskürtemeyecekleri ve hiç yardım alamayacakları zamanı bir bilselerdi.

Nebe (Haber) Suresi 23. ayet:
Bütün zamanlar boyunca içinde kalacaklardır.

İnsan Suresi 1. ayet: 
Gerçek şu ki, insanın üzerinden, daha kendisi anılmaya değer bir şey değilken, uzun zamanlardan (dehr) bir süre (hin) gelip-geçti.
Zaman - Kitap Tanıtım
Zamana ve Mekana Hükmedenler 
Secrets of Sufizm

Ali Toker
MEYDAN YAYINCILIK

“Adımı sorma her an değişiyor;
Peşimden gelme ben de kayboldum!..”

“Divâneden bir söz çıkar, divânâ sığmaz”  

Bu kitabın yazılmasındaki amaç, “sufizm felsefesi” ile ilgili gerçek bilgileri anlaşılır bir dille okuyucuya sunmaktır.

Kitabımız aynı zamanda, Arapça klavye ile Kur´an´ın şifresini çözdüğünü zannedenlere, bu bağlamdaki yerli ve yabancı şifrecilere, İsviçre Bern fizikçilerine, tüm mikro ve makro metafizik teorilere, Kabala´da kendi doğrusunu inceleyen kabalistlere, düşünce ile mutluluğa ve başarıya ulaşıldığına inanan kuantum ve  Kant felsefecilerine de bir cevap niteliği taşımaktadır.
• Sonsuz varoluş ve âlemler, hassas bir hesapla, muhteşem bir ahenk içinde, ilahi zaman geometrisi üzerine yaratılmıştır.

• Ay, güneş ve yıldızlar kâinatı kozmik seyahatlerini sürdürürken, yörüngelerinde oluşan anı, günü, haftaları, ayları, yılları ve yüzyılların takvimini mekan ve zamana her an yeni bir varoluşla sunmaktadır.

• Zaman ve mekân içinde yazılan bu satırlar kalemin ucundaki elektron uçuşmaları ile kozmik perdeyi dalgalandırıp, manevi âlemin tüm kaidelerine uyularak zaman ipine sıkıca bağlanmış, itina ile mekânın içine kaldırılmıştır.

• Kâğıda dokunan kalem, kibritten daha büyük yangın çıkartır.

“Tasavvur merkezimin zembereği kırıldı, seni bulamıyorum; sakın beni kaybetme”
Zaman - Muhtelif yazılar
Çok geç diye bir zaman yoktur 
Okulun ilk günü, ilk derste profesörümüz, önce kendini tanıttı, sonra "Bu yıl, yepyeni bir öğrencimiz var. Çok ilginç biri bakalım bulabilecek misiniz" dedi... 
Ayağa kalkıp etrafa bakmaya başlamıştım ki, yumuşak bir el omzuma dokundu... Döndüm... Yüzü iyice kırışmış bir yaşlı hanımefendi, bana gülümseyerek bakıyordu... 
- "Ben Rose" dedi.. "Benim adım Rose, yakışıklı... 87 yaşındayım. Madem tanıştık seni kucaklayabilir miyim?.." Güldüm... "Tabii" dedim... 
- "Hadi sarıl bana..." 
Öyle sımsıkı sarıldı ki... 
- "Bu kadar genç ve masum yaşta üniversiteye niye geldin" diye şaka yaptım.. Minik bir kahkaha ile yanıtladı: 
- "Buraya zengin bir koca bulmaya geldim. Evlenip birkaç çocuk doğuracağım. Sonra emekli olup dünya turuna çıkacağım..." 
Dersten sonra kantine gidip, birer sütlü çikolata içtik. Hemen arkadaş olmuştuk. Ertesi gün ve ertesi üç ay, sınıftan hep birlikte çıktık ve hep kantinde lafladık... Öyle akıllı ve öyle deneyimliydi ki, onu dinlemekle, derslerden daha çok şey öğrendiğimi hissediyordum. 
Sömestr boyunca Rose kampusun ilahesi oldu. Nereye gitse etrafı çevriliyor, çok çabuk arkadaş ediniyordu. İyi giyinmeyi seviyor, diğer öğrencilerin ilgisini çekmeye bayılıyordu. Rose hayatını yaşıyordu. 
Hepimizden daha canlı, daha dolu yaşıyordu... 
Sömestr sonunda, Futbol Balosuna davet ettik Rose u... Konuşma yapması için... Orada bize verdiği dersi unutmama imkan yok... 
Konuşmasını önceden hazırlamış ve bir yığın karta kocaman kocaman yazmıştı. Elinde bu deste ile kürsüye yürürken, kartları elinden düşürdü. Konuşma darmadağın olmuştu. Şaşkın, biraz da utanmış mikrofona doğru eğildi... 
- "Ne kadar beceriksizim, değil mi?... Özür dilerim... Buraya gelmeden önce heyecanım yatışsın diye bir duble viski attırdım. Sonucu görüyorsunuz... Şimdi bu kartları toplasam bile onları yeniden sıraya koymam mümkün değil... Onun için en iyisi ben size aklımda kalanları söyleyeyim, olur mu?..." 
Biz kahkahalarla gülerken, o bardaktan bir yudum su aldı ve konuşmasına başladı: 
- "Yaşlandığımız için eğlenmekten, oynamaktan, yaşamaktan vazgeçmeyiz... Eğlenmek, oynamak ve yaşamaktan vazgeçtiğimiz için yaşlanırız. Genç kalmanın, mutlu olmanın ve başarıya ulaşmanın sadece dört sırrı vardır... Her gün gülmek ve yasama katacak mizah bulmak... Bir rüyanız olmalı mutlak... Rüyalarınızı kaybettiniz mi, ölürsünüz. 
Etrafımızda dolaşan pek çok kişi aslında ölü ve bundan kendilerinin bile haberi yok... 
Yaşlanmakla, büyümek arasında çok büyük bir fark vardır... Eğer 19 yaşındaysanız ve bir yıl hiç bir şey yapmadan, hiç bir şey üretmeden bir yıl sırtüstü yatarsanız, sadece bir yaş yaşlanır, 20 olursunuz... Ben 87 yaşındayım ve ben de bir yıl hiç bir şey yapmadan, hiç bir şey üretmeden sırtüstü yatarsam, 88 yaşımda olurum. Herkes bir yılda bir yaş yaşlanır. Bunun için özel bir yetenek ya da bilgiye ihtiyaç yoktur. Oysa bir yaş daha büyümek için, mutlak bir şeyler yapmak, üretmek, kendini geliştirecek fırsatları bulmak ve kullanmak gerekir. 
Asla pişman olmayın... Biz yaşlılar, genelde yaptıklarımızdan değil, yapmadıklarımızdan pişman oluruz çünkü... Ölümden korkan insanlar, pişman olanlardır... Pişman olmaktan korktukları için hiç bir şey yapmayanlardır..." 
Ders yılı sonunda Rose, yıllarca önce başlayıp, yaşam mücadelesi içinde ara vermek zorunda kaldığı üniversiteyi derece ile bitirdi... Mezuniyet töreninden bir hafta sonra, uykusunda, huzur içinde öldü. 
Cenaze törenine 2 binden fazla üniversite öğrencisi katıldı. 
"Yapabileceğimiz her şeyi yapmak için asla geç olmayacağını" hepimize hem de nasıl öğreten bu muhteşem kadının anısına layık bir törendi bu... 

Rose un öğretisi aslında dünyanın bütün üniversitelerinde zorunlu ders olmalıydı: 
"Çok Geç Diye Bir Zaman Yoktur"

Zaman - Muhtelif yazılar
ZAMANIN DEĞERİ HAKKINDA UYGULAMALI BİR DERS 

Aşağıdaki gerçek hikâye Kellog Business School´da (Northwestern Üniversitesi) iş idaresi mastır öğrencileri ile Zaman Yönetimi dersi profesörü arasında geçer: 
Profesör sınıfa girip karşısında duran dünyanın en seçilmiş öğrencilerine kısa bir süre baktıktan sonra, "Bu gün Zaman Yönetimi konusunda deneyle karışık bir sınav yapacağız" dedi. Kürsüye yürüdü, kürsünün altından kocaman bir kavanoz çıkarttı. Arkadan, kürsünün altından bir düzine yumruk büyüklüğünde taş aldı ve taşları büyük bir dikkatle kavanozun içine yerleştirmeye başladı. 
Kavanozun daha başka taş almayacağına emin olduktan sonra öğrencilerine döndü ve "Bu kavanoz doldu mu?" diye sordu. 
Öğrenciler hep bir ağızdan "Doldu" diye cevapladılar. 
Profesör "Öyle mi?" dedi ve kürsünün altına eğilerek bir kova mıcır çıkarttı. Mıcırı kavanozun ağzından yavaş yavaş döktü. Sonra kavanozu sallayarak mıcırın taşların arasına yerleşmesini sağladı. 
Sonra öğrencilerine dönerek bir kez daha "Bu kavanoz doldu mu?" diye sordu. 
Bir öğrenci "Dolmadı herhâlde" diye cevap verdi. 
"Doğru" dedi profesör ve gene kürsünün altına eğilerek bir kova kum aldı ve yavaş yavaş tüm kum taneleri taşlarla mıcırların arasına nüfuz edene kadar döktü. 
Gene öğrencilerine döndü ve "Bu kavanoz doldu mu?" diye sordu. 
Tüm sınıftakiler bir ağızdan "Hayır" diye bağırdılar. 
"Güzel" dedi profesör ve kürsünün altına eğilerek bir sürahi su aldı ve kavanoz ağzına kadar doluncaya dek suyu boşaltı. 
Sonra öğrencilerine dönerek "Bu deneyin amacı neydi" diye sordu. 
Uyanık bir öğrenci hemen "Zamanımız ne kadar dolu görünürse görünsün, daha ayırabileceğimiz zamanımız mutlaka vardır" diye atladı. 
"Hayır" dedi profesör, "bu deneyin esas anlatmak istediği "Eğer büyük taşları baştan yerleştirmezsen küçükler girdikten sonra büyükleri hiç bir zaman kavanozun içine koyamazsın" gerçeğidir". 
Öğrenciler şaşkınlık içinde birbirlerine bakarken profesör devam etti: "Nedir hayatınızdaki büyük taşlar? Çocuklarınız, eşiniz, sevdikleriniz, arkadaşlarınız, eğitiminiz, hayâlleriniz, sağlığınız, bir eser yaratmak, başkalarına faydalı olmak, onlara bir şey öğretmek! Büyük taşlarınız belki bunlardan birisi, belki bir kaçı, belki hepsi. Bu akşam uykuya yatmadan önce iyice düşünün ve sizin büyük taşlarınız hangileridir iyi karar verin. Bilin ki büyük taşlarınızı kavanoza ilk olarak yerleştirmezseniz hiç bir zaman bir daha koyamazsınız, o zaman da ne kendinize, ne de çalıştığınız kuruma, ne de ülkenize faydalı olursunuz. Bu da iyi bir iş adamı, gerçekte de iyi bir adam olamayacağınızı gösterir".   
Profesör, ders bittiği hâlde konuşmadan, oturan öğrencileri sınıfta bırakarak çıktı... 
Zaman - Muhtelif yazılar
ZAMANSIZ ZAMANLARDA

Çok zaman önceydi. O kadar zaman önceydi ki zaman diye bir şey yoktu. İnsanlar güneş doğup batıncaya kadar yaşıyorlardı hayatı.

Bir daha hiç olmayacakmış gibi dolu ve anlamlı. Derken zaman diye üç parçalı şey icat etti insan. 

Bir parçasına DÜN dedi, diğer parçasına BUGÜN, öteki parçasına da YARIN. Sonra fesat karıştı zamana ve insan BUGÜNü unuttu. DÜNü düşünüp pişman oldu, YARINı düşünüp telaşlandı. Ama işin ilginç tarafı tüm telaş ve pişmanlıkları güneş doğup batıncaya kadar yaşadı. 

Farkında olmadan rezil etti bu gününü. Oysa yarın, bugüne dün diyor, dün de bugün için yarın diyordu. Bir türlü beceremedi. Bir eliyle yarına, diğer eliyle düne yapıştı. BUGÜNÜ ELİNE YÜZÜNE BULAŞTIRDI... 

Mutsuz oldu insan ve ne gariptir ki yarının telaşını da, dünün pişmanlığını da hep bugün yaşadı; 

AMA BUGÜNÜ HİÇ YAŞAYAMADI....NE YARIN NE DE DÜN....
Zaman - Muhtelif yazılar
ZAMAN AYIRIN

Yaşamaya zaman ayırın, zaman bunun için yaratılmıştır.
Çalışmaya zaman ayırın, başarının bedeli budur.
Düşünmeye zaman ayırın, güçlü olmanın kaynağı budur.
Çevrenize nazik davranmaya zaman ayırın, mutluluğa giden yol budur.
Etrafınıza bakmaya zaman ayırın, günler bencilliğinize yetmeyecek kadar kısadır.
Gülmeye zaman ayırın, ruhunuzun müziği budur.
Oynamaya zaman ayırın, zevklerin en büyüğüdür.
Terbiyeli olmaya zaman ayırın, insan olmanın sembolü budur.
Zaman - Özlü sözler
 • Ağaçların bazen boş olabileceği gerçeğini kabullenmeli, ve meyve vereceği zamanı beklemeliyiz. - Anton Chekhov  
 • Ahmaklar zamanı nasıl öldüreceğini, akıllılar ise nasıl kazanacağını düşünür. - Alain
 • Akılsızlar hırsızların en zararlılarıdır. Zamanınızı ve neşenizi çalarlar. - Goethe
 • Aşkımız şimdi görklü bir hayatın yabancaya berbat bir çevirisi..Sen metinde üç beş satır atladın, ben geçmiş zamanda dondurdum fiilleri. - Cemal Süreya
 • Aşkta her zaman biraz delilik vardır.Ama delilikte de her zaman biraz mantık vardır. - Friedrich Nietzsche  
 • Ayrılık içinde insanın gözünü açıp kapayıncaya kadar geçen zaman yıl gibi gelir. - Hz. Mevlana
 • Bana yaşadığın şehrin kapılarını aç sana diyeceklerim söylemekle bitmez. - Özdemir Asaf
 • Başarımı şuna borçluyum; hiçbir zaman ne mazeret uydurdum ne de kabul ettim. - Florence Nightingale
 • Başarısızlık her zaman hata demek değildir, yeri geldiğinde yapabileceğiniz en iyi şey olabilir.Asıl hata denemekten vazgeçmektir. - B. F. Skinner  
 • Başka bir zamanı veya başkalarını beklersek değişim gelmeyecektir.Beklediğimiz bizleriz.Aradığımız değişim biziz. - Barack Obama  
 • Başkasının ikinci sınıf hali olacağınıza, her zaman kendinizin birinci sınıf hali olun. - Judy Garland
 • Bazen sabah yatakten çıkar ve düşünürsün, yapamayacağım artık diye, ama içinden gülersin — böyle hissettiğin bütün zamanları hatırlayıp. - Charles Bukowski
 • Bazı insanları her zaman, tüm insanları da bazı zaman kandırabilirsiniz; ama tüm insanları her zaman kandıramazsınız. - Abraham Lincoln
 • Bekliyorum seni yalnız bir ev gibi, ta ki sen beni tekrar görüp içimde yaşayana kadar. O zamana kadar pencerelerim ağrıyacak. - Pablo Neruda
 • Benim için en güzel şey uyku, en azından o zaman hayal kurabiliyorum. - Marilyn Monroe  
 • Bir fikir her zaman bir genelleştirmedir, ve genelleştirme düşünmeden türer.Genelleştirmek, düşünmek demektir. - Georg Wilhelm Friedrich Hegel
 • Bir gün kalkacaksınız ve hep hayal ettiğiniz şeyleri yapmaya vakit kalmamış olacak.Şimdi tam zamanı.Harekete geçin. - Paulo Coelho  
 • Bir insan birini yalnızken hatırlıyorsa sevmemiştir. Ansızın aklına gelip yalnızlaşıyorsa, işte o zaman sevmiştir. - Turgut Uyar
 • Bir insanın asıl ölçütü, rahat ve refah zamanlarında nerede durduğu değil, münakaşa ve mücadele zamanlarında nerede durduğudur. - Martin Luther King Jr  
 • Bir kişi "davranışı" demek değildir. Biz de, başkaları da her zaman yanlışlarımızı düzeltebiliriz. Yanlış yaşamak kimsenin yazgısı Olamaz.
 • Bir vatansever her zaman ülkesini hükümetine karşı korumaya hazır olmalıdır. - Edward Abbey  
 • Bugünlerde her zamankinden daha fazla birbirimizle konuşmaya, birbirimizi dinlemeye ve dünyayı nasıl gördüğümüzü anlamaya ihtiyacımız var, ve sinema bunları gerçekleştirmek için en iyi ortayol. - Martin Scorsese  
 • Cehennemin en kavuran yerleri, büyük ahlak krizi zamanlarında tarafsızlığını koruyanlara ayrılmıştır. - Dante
 • Cenneti her zaman bir çeşit kütüphane gibi hayal etmişimdir. - Jorge Luis Borges
 • Cesaret ayağa kalkıp konuşabilmek olduğu gibi; cesaret aynı zamanda oturup dinlemesini de bilmektir. - Winston Churchill  
 • Çocuklarınızı kendi ahlakınıza göre zorlamayın, onlar sizin zamanınızdan başka bir zaman için yaratılmışlardır. - Hz. Ali (r.a.)
 • Çoğu zaman gecenin daha canlı ve daha zengin renkli olduğunu düşünürüm gündüzden. - Vincent Van Gogh
 • Çoğunluk her zaman haksızdır; azınlık ise nadiren haklı. - Henrik Ibsen
 • Devrimin zamanını ve gelişimini öngörmek imkansızdır.O kendine has bayağı gizemli kurallarıyla yönetilir. - Vladimir Lenin  
 • Düne geri dönemem, çünkü o zaman bir başkasıydım ben. - Lewis Carroll
 • Dürüst bir insan her zaman çocuktur. - Socrates  
 • Düşmanların mı var ? Ne güzel.Demek ki; hayatının bir zamanında, bir şey için savaş vermişsin. - Winston Churchill
 • Edindiğiniz tecrübeyi akıllıca kullanırsanız, hiçbir şey zaman kaybı değildir. - Auguste Rodin  
 • En güçlü iki savaşçı sabır ve zamandır. - Leo Tolstoy  
 • Evrim teorisine inanıyorum.Ama aynı zamanda, günbatımında Büyük kanyona çıktığımda orada Tanrı´nın elinin olduğuna da inanıyorum. - John McCain
 • Gerçeğin en büyük dostu zaman, en büyük düşmanı tarafgirlik ve en sadık arkadaşı da alçakgönüllülüktür. - C.C. Cotton
 • Gerçek yalnızlık, yalnız olduğunuz zamanlarla sınırlı değildir. - Charles Bukowski
 • Görmek her zaman inanmak değildir. - Martin Luther King Jr  
 • Harcarken eğlendiğiniz zaman harcanmış değildir. - John Lennon  
 • Hayatınızı seviyorsanız zamanınızı boşa harcamayınız, çünkü zaman hayatın kendisidir. - Benjamin Franklin
 • Her şeyin iyi gittiği zamanlar vardır; korkma, uzun sürmez. - Jules Renard
 • Her zaman bir sonrakini yapın. - George Carlin  
 • Her zaman düşmanlarınızı affedin - onları daha fazla hiçbir şey kızdıramaz. - Oscar Wilde
 • Her zaman en karanlık, tam da gün aydınlanmadan öncedir. - Thomas Fuller  
 • Her zaman sevecek bir şeyler kalmıştır. - Gabriel Garcí­a Márquez
 • Hiçbir zaman geleceğe bakmam, çünkü buraya gelene kadar olanlarla ilgili hiçbir fikrim yok.Önümüzdeki beş yıl nasıl olacağı ilgili hiçbir fikrim yok. - Paul McCartney
 • İçinde olmak istediğim bir trenden sallanan el gibi geçiyordu zaman.Umarım hiçbir şeyi, benim seni düşündüğüm kadar düşünmek zorunda kalmazsın. - Jonathan Safran Foer
 • İki kalp arasında en kısa yol: Birbirine uzanmış ve zaman zaman, ancak parmak uçlarıyla değebilen iki kol. - Cemal Süreya
 • İki kere yıkanamazsın aynı ırmakta; üzerinde akan sular, şimdi yeni sulardır. - Heraklet
 • İnandırılarak büyütüldüğümüz o kadar çok şey var ki; onların sen olmadığını anlaman bayağı bir zaman alıyor. - Edward Gorey
 • İnsanın mutsuzken, mutlu bir zamanı hatırlaması kadar büyük bir acı yoktur. - Dante
 • İnsanlar bazı zaman kaderlerinin efendisidir.Suç, sevgili Brütüs, yıldızlarımızda değil bizdedir, kul olduğumuz için. - Julius Caesar
 • İyi bir arkadaş seni her zaman önden bıçaklar. - Oscar Wilde  
 • Kanunlar savaş zamanlarında sessizdir. - Cicero
 • Kelebek ayları değil anları sayar, ve onun bile yeterince zamanı var. - Rabindranath Tagore  
 • Makina yüzünden zaman insanın hükümdarı oldu. - Erich Fromm
 • Mutlu olmak için içinde bulunduğunuz andan daha iyi bir zaman olduğuna karar vermek için beklemekten vazgeçin.Mutluluk bir varış değil,bir yolculuktur.Pek çokları mutluluğu insandan daha yüksekte ararlar,bazıları da daha alçakta.Oysa mutluluk insanın boyu hizasındadır. - Konfüçyüs
 • Mükemmeliyet gibi bir korkunuz olmasın - çünkü hiçbir zaman erişemeyeceksiniz. - Salvador-Dali  
 • Mümkün olduğunca nazik olun.Ki her zaman mümkündür. - Dalai Lama  
 • Ölüm akıllı bir adamı hiçbir zaman apansızın almaz, o her zaman gitmeye hazırdır. - Jean de La Fontaine
 • Ölüm hepimizin paylaştığı kaderdir.Ölüm, hayatın en iyi ve tek icadıdır, her zaman yeniye yer açar.Yeni sizsiniz. - Steve Jobs
 • Rüzgarlar ve dalgalar yetkin gezginlerin her zaman yanındadır. - Edward Gibbon  
 • Sadece en akıllı ve en aptal insanlar hiçbir zaman değişmez. - Konfuçyüs
 • Sarhoşken söylediklerinizi her zaman ayıkken yapın.O zaman çenenizi tutmayı öğrenirsiniz. - Ernest Hemingway  
 • Savaş zamanları en berbat iş savaş meydanında birliği(müfreze) yöneten bir asteğmen olmaktır. - Dwight D. Eisenhower  
 • Seçimi özgür olan insan her zaman barışı seçer. - Ronald Reagan  
 • Sessiz geçmişin dogmaları fırtınalı günümüz gerçeğine göre yetersiz.Zamanımız zorluklarla tepelenmiş, ve zamana ayak uydurmalıyız.Durumumuz yeni olduğu için, bizde yeni baştan düşünmeli ve yenilikçi hareket etmeliyiz. - Abraham Lincoln  
 • Siz erteleyebilirsiniz, ama zaman ertelemez. - Benjamin Franklin
 • Sorun, zamanınız olduğunu sanmanız. - Buddha
 • Tanrı her zaman en kolay yolu seçer. - Albert Einstein  
 • Televizyonu çok eğitici buluyorum.Ne zaman biri televizyonu açsa, içeri odaya geçip kitap okuyorum. - Groucho Marx
 • Tüm dünya acılarla dolu.Aynı zamanda üstesinden gelenlerle. - Helen Keller  
 • Uzun zaman önce asla bir domuzla güreşmemeyi öğrendim. Hem sen kirleniyorsun, hem de domuzun hoşuna gidiyor. - George Bernard Shaw
 • Üç şeyin geri dönüşü yoktur: akıp giden zamanın, yaydan çıkan okun ve ağızdan çıkan sözün.
 • Üzüntüler zamanın kanatlarında uçar gider. - Jean de La Fontaine
 • Vahim bir hastalık gibi bir aşk, hiçbir zaman tamamen iyileşemediğin bir hastalık. - Charles Bukowski
 • Vakit çok kıymetlidir. Kıymetli şeyler için kullanmak lazımdır. İşlerin en kıymetlisi sahibine hizmet etmektir. Yani Allahü teâlâya ibadet ve taat etmektir. - İmam Rabbani
 • Vazgeçmek için her zaman çok erkendir. - Norman Vincent Peale  
 • Yaptıklarımız her zaman mutluluk getirmeyebilir; ama birşeyler yapmadan mutluluk gelmez. - Benjamin Disraeli  
 • Yetenek hiçbir zaman kendisine olan talebi karşılayamayacaktır. - Konfuçyüs
 • Yokuş aşağı gitmek, yokuş yukarı gitmekten daha kolaydır ama manzara tepeden her zaman daha iyidir. - Henry Ward Beecher  
 • Zaman aklı, olgunluğu ve hizmeti artırmak için bize verilmiş en değerli sermayedir. - Thomas Mann
 • Zaman ancak armutları olgunlaştırır. - Necip Fazıl Kısakürek
 • Zaman bekleyenler için çok yavaştır, korkanlar için çok hızlı, yas tutanlar için çok uzun, neşelenenler için çok kısa, ancak sevenler için zaman; sonsuzluktur. - Henry Van Dyke  
 • Zaman büyük bir öğretmendir, yalnız ne yazık ki daima öğrencilerini öldürür. - Curt Goertz
 • Zaman en iyi yazardır. Her zaman mükemmel sonu yazar.
 • Zaman gelir sessizlik ihanet olur. - Martin Luther King Jr
 • Zaman öldürmek yerine bir şeyler yapın. Çünkü zaman sizi öldürüyor. - Paulo Coelho  
 • Zaman, birçok örtüleri kaldırabilir. - J. Jack Rousseau
 • Zaman, kolay elde edilen ve ucuz olan şeyleri siler. - Roy Chansior
 • Zaman, sessiz bir testeredir. - Emmanuel Kant
 • Zamanım gelince ölecek olan benim, e bırakın da hayatımı istediğim gibi yaşayayım. - Jimi Hendrix
 • Zamanın azaltamadığı, yumuşatamadığı üzüntü yoktur. - Cicero
 • Zamanın kaybolduğunu bilenler, en çok üzüntü duyanlardır. - Dante
 • Zamanın kısalığından en baş şikayet edenler, onu en kötü kullananlardır. - Jean de la Bruyere 
 • Zamanın, kime dost, kime düşman olacağı bilinmez. - Shakespeare
 • Zamanınızı çalan kişi borcunu tanımaz; üstelik de bu borcu hiç bir zaman ödeyemez.
 • Zor bir işi yapması için her zaman tembel bir insanı seçerim.Çünkü o işi yapmanın kolay yolunu bulur. - Bill Gates  
Zaman - Risale-i Nur Külliyatı
Evet, insana verilen bütün cihazât-ı acîbe, bu ehemmiyetsiz hayat-ı dünyeviye için değil, belki pek ehemmiyetli bir hayat-ı bâkiye için verilmişler. Çünkü, insanı hayvana nisbet etsek, görüyoruz ki, insan, cihazât ve âlât itibâriyle çok zengindir, yüz derece hayvandan daha ziyâdedir. Hayat-ı dünyeviye lezzetinde ve hayvanî yaşayışında, yüz derece aşağı düşer. Çünkü, her gördüğü lezzetinde binler elem izi vardır. Geçmiş zamanın elemleri ve gelecek zamanın korkuları ve her bir lezzetin dahi elem-i zevâli, onun zevklerini bozuyor ve lezzetinde bir iz bırakıyor. Fakat hayvan öyle değil; elemsiz bir lezzet alır, kedersiz bir zevk eder. Ne geçmiş zamanın elemleri onu incitir, ne gelecek zamanın korkuları onu ürkütür; rahatla yaşar, yatar, Halikına şükreder.

Sözler | Yirmi Üçüncü Söz

Hem şu sırdandır ki Mehdî, Süfyan gibi, âhir zamanda gelecek eşhasları çok zaman evvel, hattâ Tâbiîn zamanında onları beklemişler, yetişmek emelinde bulunmuşlar. Hattâ bâzı ehl-i velâyet, "Onlar geçmiş" demişler. İşte bu da, Kıyâmet gibi, hikmet-i İlâhiye iktizâ eder ki, vakitleri taayyün etmesin. Çünkü, her zaman, her asır, kuvve-i mâneviyenin takviyesine medâr olacak ve yeisten kurtaracak "Mehdî mânâsına muhtaçtır. Bu mânâda her asrın bir hissesi bulunmak lâzımdır. Hem gaflet içinde fenalara uymamak ve lâkaydlıkta nefsin dizginini bırakmamak için, nifâkın başına geçecek müthiş şahıslardan her asır çekinmeli ve korkmalı. Eğer tâyin edilseydi, maslahat-ı irşâd-ı umumi zâyi olurdu.

Sözler | Yirmi Dördüncü Söz