Gülmek - Gülümsemek - Ansiklopedik bilgi
Gülmek - Gülümsemek

Gülmek
1. İnsanın, hoşuna veya tuhafına giden olaylar, durumlar karşısında, genellikle sesli bir biçimde duygusunu açığa vurması
2. Mutlu, sevinçli zaman geçirmek, eğlenmek, hoşça vakit geçirmek
3. Biriyle alay etmek

Gülümsemek, Güler gibi olmak, hafifçe gülmek, tebessüm etmek
Gülmek - Gülümsemek - Ayet mealleri
Mutaffifin (Kandıranlar) Suresi 34. ayet:
Artık bugün, iman edenler, kafir olanlara gülmektedirler.

Tevbe (Tövbe) Suresi 82. ayet:
Öyleyse kazandıklarının cezası olarak az gülsünler, çok ağlasınlar.

Müminun (İnananlar) Suresi 110. ayet:
"Siz onları alay konusu edinmiştiniz; öyle ki, size benim zikrimi unutturdular ve siz onlara gülüp duruyordunuz."

Zuhruf (Gösteriş) Suresi 47. ayet:
Fakat onlara ayetlerimizle geldiği zaman, bir de ne görsün, onlar bunlara (alay edip) gülüyorlar.

Necm (Yıldız) Suresi 43. ayet:
Doğrusu, güldüren ve ağlatan O dur.
Gülmek - Gülümsemek - Kitap Tanıtım
Bi´Şey Söylicem Ama Gülmek Yok

Mine Sota
CARPE DİEM KİTAP

Sokakta yürürken bir televizyon muhabiri size pat diye mikrofon uzatıp “En son ne zaman delirdiniz? Ağladınız? Sevindiniz? Merhamet duydunuz? Şımardınız? Âşık oldunuz? Acıdınız? Sinirlendiniz? Gözünüzden yaş gelene kadar güldünüz?” diye sorarsa, bu soruların cümlesine birden “Mine Sota’nın son kitabını okuduğumda.” diye cevap verebilirsiniz. 
Bir ömrü birgüne sığdıran bir kelebek gibi, hayattan hayata konan bu kitap, size “Aman çimlere basmayalım, aman turistlere iyi davranalım, vergimizi de ödeyelim…” dışındaki iyilikleri de hatırlatacak, hatırlatmakla da kalmayıp içinizde, herkese merhamet etmek, yamuk yaptıklarımızdan özür dilemek, efendime söyleyeyim sokağa fırlayıp çevrede dolaşan insanları “Hepinizi çook seviyorum, canlarım benim!” diye sımsıkı kucaklayıp çay ısmarlamak, keçi gibi ağaçlara tırmanıp erik toplamak, ıslık çalarak su birikintilerinde zıplamak gibi istekler de doğuracaktır. 
Herkesin şikâyet edip kimsenin ayrılamadığı şu canına yandımının dünyasının kaç bucak olduğunu, bilimsel olarak değil milimsel olarak açıklayan bu kitabı okuyup cümle dertlerinizin üzerine üfleyin gitsin. Stresle sıkılmış tüm vidalarınız gevşesin, çocukluğunuz içinizden size bakıp muzipçe gülümsesin, sizi gören herkes “Yok yok, sen de bir haller var vaaarr…” desin, üzüntü, tasa, içinizi sıkan ne varsa bitsin…
Keyifli keyifli okumalar, okudukça kıkır kıkır gülmeler, güldükçe güzelleşmeler… Hadi bakalım.
Gülmek - Gülümsemek - Muhtelif yazılar
Tebessümün Gücü

Küçük kız hüzünlü bir yabancıya gülümsedi...
Bu gülümseme adamın kendisini iyi hissetmesine neden oldu.
Bu hal içinde yakın bir geçmişte kendisine yardım eden bir dosta teşekkür edemediğini hatırladı...
Hemen bir not yazdı,ardından arkadaşına yolladı.
Arkadaşı bu mektup eline geçtiğinde o kadar mutlu oldu ki,mektubu okuduğu lokantadaki garson kıza çok yüklü bir bahşiş bıraktı.
Garson kız ilk defa bu kadar yüklü bir bahşiş alıyordu, akşam eve giderken kazandığı paranın bir parçasıyla köşede aç olduğu belli fakir bir adama yiyecek aldı.
Adam öyle minnettar oldu ki üç gündür boğazından bir şey geçmemişti. 
Karnını doyurduktan sonra bir apartmanın bodrum katındaki tek kişilik odasının yolunu tuttu. 
Öyle neşeliydi ki bir saçak altındaki titreşen köpek yavrusunu görünce kucağına aldı ve yavruyu ısıttı. Küçük köpek gecenin soğuğundan kurtulduğu ve başını okşayan bir el olduğu için çok mutluydu. 
Gece yarısından sonra tüm apartmanı dumanlar sardı. 
Bir şeylerin ters gittiğini hisseden köpek yavrusu çılgınlar gibi havlamaya başladı. 
Önce fakir adam uyandı, sonra bitişik apartmandaki insanlar anne ve babalar dumandan zehirlenmek üzere olan çocukları kucaklayıp hayatlarını kurtardılar.
Bütün bu güzellikle zinciri beş kuruş maliyeti olmayan bir tebessümle başladı.

UNUTMAYIN HER ZAMAN BU ZİNCİRİN İLK HALKASI OLABİLİRSİNİZ!.. 

Konuşsanız bile TEBESSÜM etmeyi ihmal etmeyin.
Gülmek - Gülümsemek - Muhtelif yazılar

Dedem gülüyor

Genç adam, her gün işe giderken, yolunun üzerindeki, güllerle dolu bahçeye bakmadan geçemezdi. Her sabah o rengarenk güller, içini neşeyle, sevinçle dolduruyordu. 
Günler geçtikçe güllere bakan gözleri, bahçedeki eve takılmaya başladı. Çünkü, son günlerde o evde, tül perdenin gerisinde bir genç kızın siluetini görüyordu. Her geçişinde güllere ve pencerede belli-belirsiz görünüp kaybolan genç kıza bakmadan edemiyordu. 
Bir sabah her zamankinden daha erken yola çıktı. Bahçenin önüne geldiğinde yüreğinin titrediğini, içinin ürperdiğini hissetti; her gün tül perdenin arkasında gördüğü kız, bahçede gülleri suluyordu. 
Güzel kız, genç adamı görünce yüzü kızararak içeri kaçtı. Adam, genç kızın hayali gözlerinden kaybolmasın diye gayret eder gibi, gözlerini bir güle dikerek öylece kalakaldı. Gördüğü güzelliğin etkisinde kalmış sevdalandığını düşünüyordu. 
Genç adam, artık her gün bir öncesine göre biraz daha erken geçiyordu, kızı tekrar görürüm, umuduyla. Fakat tüllerin gerisinde görünüp kaçan bir siluetten başka şey göremiyor, kahroluyordu. 
Genç kız da her sabah heyecanla tüller arkasına geçiyor, genç adamın gelmesini bekliyordu. 
Bir gün, genç adam bahçenin önünden geçmedi. Genç kız gün boyunca boşuna bekledi. 
Ertesi gün, daha ertesi gün yine boşuna bekledi, genç adam gelmedi. Genç kızın yüreğine hüzün doluyordu. 
Başka bir gün, yine umutsuz gözlerle yola bakarken, bir grup insanın omuzlarında tabutla geçtiklerini gördü genç kız. Aklından geçen korkunç düşünceden tüm vücudunun titrediğini hissetti, yüreği sıkıştı;  yoksa genç adam ölmüş müydü?
Genç kız yine her gün tüllerin arkasına geçiyor, boş gözlerle dışarı bakıyordu. 
Yüzü de, artık bakmadığı, sulamadığı gülleri gibi soluyordu. 
Genç adam bir gün yine geçti bahçenin önünden. Kaza geçirip, aylardır yattığı hastaneden sonunda çıkmış,  ilk iş olarak ta, güllü bahçenin önüne gelmişti. Ama ümit içinde geldiği bahçenin önünde, gülen yüzü asıldı;  bahçedeki güller solmuş, pencere kara perdelerle sımsıkı kapatılmıştı. 
Genç adam yolda oynayan çocuklara sordu; 

- Bu evde kimse yaşamıyor mu? . 
Bir çocuk; 

- İhtiyar bir kadın yaşıyor.  

dedi. Genç adam cevabını duymaktan korkarcasına, başka bir soru sordu; 
 - Burada yaşayan genç kız ne oldu?  

Çocuklardan biri atıldı; 

- O öldü.  

dedi, genç adamın yana düşen kollarını, yaşaran gözlerini görmeden başka bir çocuk atıldı:

-Verem olmuş, dün öldü.  
Yıllar sonraydı, küçük bir çocuk heyecanla annesiyle babasının yanına koştu, güller arasında, sallanan  sandalyede oturan ihtiyar adamı göstererek bağırdı: 

- Dedem gülüyor, dedem gülüyor baba! 

Koşarak ihtiyarın yanına gittiler, gülerken hiç görmedikleri yüzüne baktılar. 
Elinde bir gül olan ihtiyar adamın yüzüne, gerçekten bir gülümseme yayılmıştı; biten bir hasrete seviniyormuş gibi, yıllardır görmediği birine kavuşuyormuş gibi mutlu bir gülümseyişti bu. Fakat gözleri kapalıydı. 

Yazar : Ahmet Ünal ÇAM 

Gülmek - Gülümsemek - Özlü sözler
 • Affetmek fazîlettir. Kararlı olmak metâ’dır, sahip olunan maldır. Kararsız olmak ise zâyi olmaktır. Doğruluk emânet, yalancılık hıyânettir. İnsâf rahatlık, şer küstahlıktır. Emânete hıyânet etmemek, îmândandır, güler yüzlülük ihsândandır. Doğruluk kurtarır, yalan felâkete sürükler. Kanâat insanı zengin yapar, yerinde kullanılmayan zenginlik azdırır. Dünya aldatır, şehvet kandırır. Lezzet oyalar, nefsin arzuları alçaltır. Hased yıpratır, nefret çökertir. - Hz. Ali (r.a.)
 • Ağlamak değil gülmek için sebepler arayın. - John Keating
 • Ağlamak güzel yaşını silen varsa, gülmek güzel seninle gülen varsa, yaşamak güzel umudun varsa, sevmek güzel karşılığı varsa.
 • Ağlamak istiyorsanız asla yapmayın. Çünkü, bir yerlerde sadece sizin bir gülüşünüz için, yaşayan birileri mutlaka vardır.
 • Ağlayanı güldürebilmek, ağlayanla ağlamaktan daha değerliymiş, gözyaşımı kahkahaya çevirdiğinde anladım. - Can Yücel
 • Ağlayanlar bir gün güler, gamlanma gönül gamlanma. - Karacaoğlan
 • Ahiret âlimleri, yüzlerindeki sükûnet, Allah´a karşı zillet ve tevazu ile bilinirler. Huni gibi açılıp kapanan ve gülerken kulaklara kadar yayılan ağızların sahipleri, hareketlerinde ve konuşmalarında hiddetli olan kimseler ise, onların bu şiddet ve hiddetleri gafletlerinden ileri gelmektedir. Böyle hareketler dünyaperestlerin âdetidir. - İmam Gazali
 • Akıllı insanlara gülmek, delilerin ayrıcalığıdır.
 • Anlattığı fıkraya kimse gülmeyince, esprinin altını çizip, tekrar şansını deneyen adamın içindeki umut, hepimize örnek olsun.
 • Aşk kemiklerimi kırıyor bense gülüyorum. - Charles Bukowski
 • Aşk, yüzünüzü güldüren küçük bir jesttir.
 • Aşka gönül ile düşersen; yanarsın. Zeka ile düşersen; kavrulursun. Akıl ile düşersen; çıldırırsın. Duygu ile düşersen; gülünç olursun. Aşka düşmezsen; kalabalığa karışırsın, ezilirsin. Sersem sersem bakınıp durma bir yol seç. - Özdemir Asaf
 • Ayna benim en iyi arkadaşımdır. Çünkü ağladığımda asla gülmez. - Charlie Chaplin
 • Babalar bebeklerini havaya hoplatır, çocuklar gülmekten bayılır. Yere düşeceklerini akıllarına bile getirmezler. Çünkü babaları onu tutacaktır.  Bu güvendir.
 • Basit erkek, bütün bayanlara güzelsin demeyi tercih eder. Basit kadın buna inanır, zor kadın güler ve geçer. Hayat devam eder. - Charles Bukowski
 • Bazen alabileceğin en büyük intikam; affetmektir. Ve bazen karşındakine verebilecek en güzel cevap gülüp geçmektir. - Victor Hugo
 • Bazen güldüm, bazen ağladım. Hayatı yaşanır sandım, yanıldım. Yüzüme gülenlere hep inandım. Ben herkesi kendim gibi sandım.
 • Bazen sabah yataktan çıkar ve düşünürsün, yapamayacağım artık diye, ama içinden gülersin, böyle hissettiğin bütün zamanları hatırlayıp. - Charles Bukowski
 • Ben ağlarken yanımda yoksan, ben gülerken gölge yapma. - M. Kundera
 • Ben gülünce gülen, ben ağlayınca ağlayan arkadaş istemem; zaten sudaki gölgem bile bundan iyisini yapar. - Konfuçyüs
 • Beni istediğiniz kadar dövün, ama bırakın istediğim kadar güleyim. - Moliere
 • Benim acım birinin gülüşüne sebep olabilir.Ama benim gülüşüm asla birinin acısına sebep olmamalı. - Charlie Chaplin
 • Bir insanı tanımak için neyi gülünç bulduğundan daha iyi bir gösterge olamaz. - Johann Wolfgang von Goethe
 • Bir insanın nasıl güldüğünden terbiyesini, neye güldüğünden ise zekâsını ve seviyesini anlarsınız.
 • Bir insanın neye güldüğü zekasını, nasıl güldüğü ahlakını gösterir.
 • Bir kadına ne verirseniz verin, onu daha da büyük hale getirir. Ona bir ev verirsiniz,size bir yuva verir; Ona sebze verirsiniz, size yemek verir. Ona bir gülücük verirsiniz, size kalbini verir. Ona bir şarkı söylerseniz, size konser verir. Kendisine verileni, çarpıp çoğaltarak geri verir. Bu yüzden ona çamur atarsanız, karşılığında bir bataklıkta boğulmaya hazırolun.
 • Bir yangın ormanından püskürmüş genç fidanlardı / Güneşten ışık yontarlardı sert adamlardı / Hoyrattı gülüşleri aydınlığı çalkalardı / Gittiler akşam olmadan ortalık karardı
 • Birlikte gülüyorsanız mutluluktur, birlikte ağlıyorsanız dostluktur; ama birlikte susuyorsanız bu aşktır. - Marquez
 • Biz bira içmek için buradayız. Savaşı öldürmek için buradayız. Olumsuzluklara gülüp geçmek için buradayız ve hayatlarımızı o kadar iyi yaşamak için, ki Ölüm bizi almaya geldiğinde korkudan titresin. - Charles Bukowski
 • Bu hayat bana, İnsanların çoğunun gülemediği için ağladığını, susamadığı için konuştuğunu ve laf olsun diye yaşadığını öğretti.
 • Bugün kelimelerim masum bir çocuk gibi. Susmayı öğreniyor yüreğim. Kalpsiz dünyaya kafa tutuyor. Her şeye alışıyor da, içindeki yalnızlığa çare bulamıyor. Yeni maske takıyor yüreğine yine. Aptal gülüşlerle saklıyor kendini insanlardan. Sanırım gitme vaktin geldi bu yalnızlıktan.
 • Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler? - Hz. Mevlana
 • Bülbül güle bir gül dedi, gül gülmedi gitti / Bülbül güle, gül bülbüle yar olmadı gitti.
 • Büyüklük odur ki kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın. Memleket için gerçek ülkü ne ise onu görecek ve o hedefe yürüyeceksin. Herkes senin aleyhinde bulunacaktır, seni yoldan çevirmeye çalışacaktır. İşte sen burada direneceksin. Önünde sonsuz engeller yığılacaktır. Kendini büyük değil, küçük, araçsız hiç telakki edecek, kimseden yardim gelmeyeceğine inanarak bu engelleri asacak, ondan sonra sana büyüksün derlerse bunu diyenlere güleceksin. - Mustafa Kemal Atatürk
 • Cimrilik, bütün insan deliliklerinin en gülüncüdür. - Montaigne
 • Çok suyun ekinleri öldürmesi gibi, çok gülmek de kalbi öldürür. - Hz. Ömer (r.a.)
 • Deli sormuş deliye, aşk nedir? diye. Deli gülmüş deliye, ben neden delirdim diye. - Yılmaz Odabaşı
 • Dostlarına da düşmanlarına da güler yüzlü ol. - Lokman Hekim
 • Dün rüya, yarın hayaldir. Dünü mutlu, yarını umutlu yapan bugündür. Onun için bugüne iyi bak gülümse.
 • Eğer biri sana cevap vermek istemediğin bir soru sorarsa gülümse ve "neden bilmek istiyorsun?" de.
 • Eğer kaçamıyorsan ve başkalarına bağımlıysan gülümseyerek ağlamayı öğreniyorsun. - İçimdeki Deniz Filminden
 • Eğer sevmediğin kişilerin yüzüne bakmak zorundaysan ve istesende kaçamıyorsan; Gülümseyerek ağlamayı öğreniyorsun demektir. - B. Marley
 • Eleştiriye aldırmayın. Eğer doğru değilse, yok sayın; eğer adil değilse, sinirlenmeyin; eğer cahilceyse gülüp geçin; eğer haklıysa, eleştiri değil demektir - ondan ders çıkartın.
 • En anlamlı yemin söz vermektir. En büyük intikam affetmektir. En adi söz hiç sevmedim demek ve en güzel cevap gülüp geçmektir. - Victor Hugo
 • En derin yaralarla başlar en derin gülücükler.En yüksek uçurumlardan düşerken öğrenirsin uçmayı. En derin denizlerde boğula boğula becerirsin tek bir nefesle yaşamayı. - Friedrich Nietzsche
 • Ey burnu kanasa hemen kadere küsüp yüzünü ekşiten. Gülden hiç ders almıyor musun? Bütün yaprakları tek tek yolsan gül yine de gülmekten vazgeçmez.  Hale razı oluş şükürdür.  Gül de daimi bir şükür makamındadır. Hem bilmez misin ki başına gelen sıkıntılar aslında daha büyük bir sıkıntıya set olur da başındaki belayı def ederler. O halde yüzün gülsün. - Hz. Mevlana
 • Fazla gülmeyi terk edene heybet verilir. Fazla konuşmayı terk edene hikmet verilir. Fazla yemeği terk edene ibadetin lezzeti verilir. Mizahı terk edene zarafet verilir. Dünya sevgisini terk edene ahiret sevgisi serilir. - Hz. Ömer (r.a.)
 • Geç kalınmış tebessüm idamdan sonra gelen affa benzer.
 • Geçmişteki acılarımıza gülümseyerek baktığımız anda büyümüşüz demektir.  - J. Christophe
 • Gelebilecek her şeyi bilmiyor olabilirim, ama ne olursa olsun, ona, gülerek gideceğim. - Herman Melville
 • Gerçek iyimserlik, problemlerin farkındadır ama çözümleri de bilir. Zorlukları görür ama üstesinden gelineceklerine de inanır. Olumsuzlukları yakalar ama olumlulukları da vurgular. En kötüye açıktır ama en iyiyi de bekler. Şikayet etmek için nedeni vardır ama gülümsemeyi seçer. - William Arthur Ward 
 • Gerçekte aşk; karşılıklı oturmak, yüz yüze veya aynı noktaya bakmak, şiir okumak, sevgiliden utanacak kadar terbiyeli davranmak, güzel şeylerden bahsedip gülmek ve asla iffet sınırının ötesine uzanmamaktır. - İskender Pala
 • Gözlerime bakıp da yapılan sahte bir gülücük yerine, yüzüme karşı gösterilen gerçek bir nefreti tercih ederim. - Çehov
 • Gözyaşının bile görevi varmış. Ardından gelecek gülümseme için temizlik yaparmış. - Hz. Mevlana
 • Gül dikene sorar: Ben insanları güldürür sevindirirken, sen neden canını yakıp ağlatıyorsun? Diken cevap verir: Sen hiç acı çekmeden mutlu olanı gördün mü?
 • Gülemeseydik hepimiz delirirdik. - Robert Frost
 • Gülene neden gülüyorsun diye sorulmaz, ama ağlayana neden ağladığı sorulur. Sende dualarında ağla ki Rabbin sebebini sorsun. - Hz. Mevlana
 • Gülmek her zaman mutlu olmak için değildir. Bazen öyle gülmeler vardır ki; en büyük acıları gizlemek içindir.
 • Gülü gülene ver. Sevmek çok güzel şeydir, kıymetini bilene ver. Aşk insanın gözünü kör eder ama insan gözüyle değil, kalbiyle sever.  
 • Gülümsemek, daha güzel bir görüntüye kavuşmanın bedava yoludur.
 • Güzel bir gülüş, karanlık bir eve giren güneş ışığına benzer. - Tolstoy
 • Güzellik güçtür; gülümseyiş de kılıcıdır onun. - Charles Reade
 • Hani insan ağlamak ister, gözlerinden yaş gelmez.  Hani gülmek ister, yürekten gülmez.  Hani birini bekler o hiç gelmez. İşte o zaman ölmek isterde ecel gelmez.
 • Hatırlar mısın? Doğduğun zaman, sen ağlardın gülerdi alem. Öyle bir yaşam sür ki, mevtin sana hande olsun, halka matem. - Mehmet Akif Ersoy
 • Hayat bir ayna gibidir. Gülümserseniz o da size gülümser. - Peace Pilgrim
 • Hayat öyle oyunlar oynuyor ki, nereye tutunsam düşüyorum. Tam da palyaçonun dediği gibi, ağlayamadığımdan gülüyorum. - Paul Auster
 • Hayat seni güldürmüyorsa, espiriyi anlamadın demektir. - Çehov 
 • Hayatın çeşitli güçlüklerine karşı üç şey hediye edilmiştir; ümit, uyku ve gülmek. - Immanuel Kant
 • Hayatın çilesine tahammül gerek, değilmi ki sefa ile cefa müşterek? Sizce ağlamak için göz yaşı mı gerek? Bazen dertliler de ağlar ama gülerek. -  Necip Fazıl Kısakürek
 • Hayatta varsa da ağlayıp gülmek, aslında güzeldir dünyaya gelmek. Arzulanan en kutlu dilek "imanla" yaşayıp, "imanla" dönmek.
 • Her an gülümse, boşver ne düşündüğünü bilmesinler. Ve herşeye rağman patlat bir kahkaha, bırak neden güldüğünü merak etsinler. - Marquez
 • Her gülen yüzü sanma bahtiyar, her kahkahanın ardında binlerce gözyaşı var.
 • Her şey yolunda gitmiyor, ne yaparsan yap olmuyor yinede! En zoru da; bunlara rağmen gülümsemek zorunda kalmak işte. - Bob Marley
 • Her zaman mutluluğun doruğundayken gülünmez. Bazen sırf hayata gıcıklık olsun diye uçurumun kenarındayken bile gülümse.
 • Herkes gülüşümü görüyor, kimse savaşımı görmüyor. Herkes sesimi duyuyor, düşündüğümü kimse bilmiyor. Herkes yazdıklarımı okuyor, gözyaşlarımı kimse görmüyor. Herkes beni tanıdığını sanıyor, ama kimse benim kim olduğumu bilmiyor.
 • Herkes ölümden ürker, korkar. Sufiler, ona bıyık altından gülmektedir. - Hz. Mevlana
 • Hiç bir zaman gülmekten vazgeçme. Üzgün olduğunda bile. Çünkü gülüşüne kimin ne zaman aşık olacağını bilemezsin. - Marguez
 • Hiç kimse bir gülümsemeyi satın alabilecek kadar zengin değildir; ama çoğu kimse gözden yaş akıtabilecek kadar ucuzdur.
 • İçin yanarken üşümek, Yüreğin kan ağlarken gülmek, Özleyip de sevdiğini görememek... İşte aşk bu olsa gerek. - Can Yücel
 • İki insan arasındaki en kısa mesafe gülümsemektir.
 • İnsan o kadar acı çeker ki, tüm canlılar arasında yalnız o, gülmeyi icat etmek zorunda kalmıştır. - Friedrich Nietzsche
 • İnsan, gülmediği günü, yaşadım diye hayat defterine kaydetmemelidir. - Sokrates
 • İnsan, gülümseyişiyle gözyaşı arasında gidip gelen bir sarkaçtır. - Byron
 • İnsan, hayata iki anlam yükler: biri ağlarken, diğeri gülerken ve tek bir kere kıymet bilir; o da elindekini kaybederken. - Dostoyevski
 • İnsan, yalnızken ağlayabilir ama yalnızken gülemez.
 • İnsanın karakteri, en çok nelere güldüğünden belli olur. - Goethe
 • İnsanlar cahilliklerini saklamak için ders verirler, tıpkı gözyaşlarını saklamaya çalışan insanların gülümsemesi gibi.
 • İnsanlar için en güzel hediye, hiçbir masrafa ihtiyaç göstermeyen tatlı bir gülümseyiştir.
 • İnsanların ölmesiyle yaşamın gülünçlüğü nasıl değişmezse, insanların gülmesiyle de yaşamın ciddiliği değişmez.
 • İnsanoğlu ancak bebekken bol bol güler. Yaşam merdivenini tırmandıkça bu içten gülme, yağı bitmiş kandil gibi söner. Bu da şu demektir: Neşelenmek için insanın masumiyete ve temiz kalpliliğe ihtiyacı vardır. Bu özellikleri olmayan kişiler dudaklarını büzer ve sanki bir kötülüğü gizlemek istermişçesine surat asar. - Honore de Balzac
 • İnsanoğlu hayatta o kadar acı çeker ki, canlılar arasında yalnız o, gülmeyi icat etmek zorunda kalmıştır. - F. Nietzsche
 • İnsanoğlunun tek bir etkili silahı vardır: Kahkaha - Mark Twain
 • Kabul ediyorum. En büyük hatam, yüzüme gülen herkesi kendim gibi sanmamdı. - Paul Coelho
 • Kaçınılmaz felaketler karşısında sızlanmak gülmek kadar aptalcadır. - Shakespeare
 • Kadıncağız, markette ağlıyordu. Güvenlik görevlisine, kadının niçin ağladığını sordum. Çocuğunu kaybetmiş. Yaklaşık 5 dakika sonra aynı kadını çocuğuna hem kızıp hem de vururken gördüm. Kaybetmenin karşıtı bulmak ve ağlamanın (üzülmenin) karşıtı da gülmek (sevinmek) ise bu kadın bulduğu çocuğunu niçin dövüyordu?
 • Kadınlar gülebildikleri zaman gülerler, istedikleri zaman ağlarlar. - Venezuela
 • Karamsar olmak zor değil, zor olan çılgın bir fırtınadan sonra gökkuşağı gibi gülümseyebilmektir. Kucaklamaya kollarının yetmeyeceği bir ağaç, bir tohumla baslar. En uzun yolculuklar ise, bir adımla baslar. Gerçek sevgiler ise bir tebessümle başlar. Annem her fırsatta çocuklarına güneşe doğru zıplamalarını öğütlerdi. güneşe ulaşamazdık ama hiç olmazsa ayaklarımız yerden kesilirdi. - Zora Neala Hurston
 • Karşılaştığımız herkes bir gülüşümüzü hak eder.
 • Kaybedilmiş günlerin en kötüsü, bir defacık olsun, gülmeden geçilenidir. - Chamfort
 • Kendinize gerçekten gülebilmek yaratıcı düşünme eğitiminin en önemli adımıdır. - Melik Duyar
 • Kimse bana "iki yüzlü değilim" demesin. Hangimiz yüzümüz gülerken kalbimizin ağladığını belli ettik ki. - M.Longston
 • Kimse bilsin istemiyorum kalbimin kırıldığını. İşte bu yüzden herkesden gizlerim; yüzüm gülerken içimin ağladığını. - Can Yücel
 • Konuştuğum kadar yaşasaydım, sustuğum kadar ölmezdim. Bu denli ağlayacağımı bilseydim, ömür boyu gülmezdim. - Hz.Mevlana 
 • Köy sakinleri yağmur duasına çıkmışlardı. Bütün köy ahalisi toplandı. İçlerinden birinde şemsiye vardı. (Bu inançtır.) Babalar bebeklerini havaya hoplatır, çocuklar gülmekten bayılır. Yere düşeceklerini akıllarına bile getirmezler. Çünkü babaları onu tutacaktır. (Bu güvendir.) Yatağımıza girerken yarın uyanıp yaşamaya devam edeceğimize dair garantimiz yoktur. Ama yine de ertesi güne dair planlar yaparız. (Bu ümittir.) Bu üçü varsa, hayatınız güzeldir.
 • Leş kokan hayatlarına burunları alışmışken, başkalarının hayatlarını ahlak abidesiymişcesine eleştirenler, gülümseyin çekiyorum.
 • Misafirsin bu hanede ey gönül, umduğunla değil bulduğunla gül,hane sahibi ne derse o olur ne kimseye sitem eyle ne üzül. - Hz. Mevlana
 • Nazik olmak için, bir gülümseme beklemeyin. Sevmek için sevilmeyi beklemeyin.
 • Ne garibiz, tepkilerimiz bile olması gerektiği gibi değil. Sinirden gülüyoruz, sevinçten ağlıyoruz. 
 • Ne garip, yüzüne gülecek kadar dost sandığın kişiler, aslında arkandan konuşacak kadar yüzsüzler.
 • Ne gülümsemek gerçek mutluluktur, ne de ağlamak en büyük acının ifadesidir. Ne seni seviyorum sözü gerçek sevgidir, ne de söylememek sevmediğinin göstergesidir. Hayat ne gideni getirir, ne de kaybetiğin zamanı geri çevirir. Ya yaşaman gerekenleri zamanında yaşayacaksın ya da yaşayamadım diye ağlamayacaksın.
 • Ne kadar yaşarsan yaşa, / Sevdiğin kadardır ömrün. / Gülebildiğin kadar mutlusun. / Üzülme bil ki ağladığın kadar güleceksin. / Sakın bitti sanma her şeyi, / Sevdiğin kadar sevileceksin. - Can Yücel
 • Ne yaparsan yap, nasıl yaşarsan yaşa; ama gülebilmek için birini ağlatma ve çıkarların için hiçkimseyi satma. - Balzac
 • Neden yorgunsun sorusuna cevap aramaktan, ve bunu sormasınlar diye gülümsemekten yoruldum. - Cemal Süreya
 • Nereye tutunsam düşüyorum.  Hayat öyle oyunlar oynuyor ki palyaçonun dediği gibi ağlayamadığımdan gülüyorum.
 • Neymiş efendim: yüzüm niye hiç gülmezmiş, neden asık suratlıymışım? Hayırdır hayat bize tebessüm etti de biz mi kahkaha atmadık?
 • Öğretmenlik, bir çocuğun gülüşüne düşen ilk cemredir.
 • Ölen bedendir, ruh değil. Sönen küllerdir, ateş değil. Gülümseyen gözlerdir, gamzeler değil. Sevilen yürektir, beden değil.
 • Ölü evinde ağlamayı, düğün evinde gülmeyi bilmeli.
 • Önce seni görmezden gelirler, sonra sana gülerler, sonra senle dövüşürler ve sonra sen kazanırsın. - Mahatma Gandhi
 • Öyle güzel gülmelisin ki, İnsanlar seni ağlatmaya utanmalı. - G. Marquez
 • Sabırlı olun zira bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl gülebilir? Aceleci olmayın! Maksada sabırla erişilir , acele ile değil. Alelade otlar iki ay içinde, kırmızı gül ancak bir yılda yetişir. Tencerede bile yavaş ve ustaca kaynayan yemek, delice kaynayandan daha lezizdir. - Hz. Mevlana
 • Sadece çocukken güler insan, diğerleri palavra. Çünkü insan büyüdükçe komikliklere değil, acılara gülmeyi öğrenir aslında.
 • Sahte gülüşler altında sergilediğim mutluluk maskelerini çıkardım. Alınmayın, olmadığım gibi görünmek bana göre değilmiş. - J.Christophe
 • Sen çiçek olup etrafa gülücükler saçmaya söz ver, toprak olup seni başının üstünde taşıyan bulunur. Gül olup etrafa rayihalar saçmaya söz ver, seni anlatmaya bağrı yanık bir bülbül bulunur. - Hz. Mevlana
 • Sen doğduğunda ağlarken, diğer herkes gülümsüyordu. Hayatını öyle bir yaşa ki; sonunda herkes ağlarken gülen sen ol. - Ralph Waldo Emerson
 • Sen gülerken, yanındakiler de güler ama ağlarken yalnız ağlarsın.Onun için öyle bir ağaca yaslan ki asla yıkılmasın...Öyle bir dost edin ki seni asla bırakmasın.
 • Sen güllere özenme güller sana özensin. / Üzme tatlı canını sen güllerdende güzelsin. / Sevgi kadar özgür, özgürlük kadar özelsin. / Bir gülsen dünyalara bedelsin.
 • Sen türkü söyle ve gülümse küçüğüm, çünkü sesinin ırmağıyla yeşerecek hasretin bozkırları. - Ahmet Telli
 • Senin için atmayan kalbi, seni söylemeyen dili, seni bilmeyen beni neyleyim. Hiç kimseler bilmedi seni ne kadar çok sevdiğimi, bırak kalbimizde sır kalsın. Bu dünyada gülmedi bir türlü yüzümüz, bari kavuşmalar mahşere kalsın. - Hz. Mevlana
 • Sevdiklerinize "gül" verin. Gülünüz yoksa, "gülüverin".  - Hz. Mevlana
 • Sevgiyi taşımak değil, hasretini çekmek zor, gülmeyi unutmak değil, ağlamaya alışmak zor, sevmek yada ölmek degil.
 • Sevmek için yaratılmış kalpler bomboş niye / Gülmek için yaratılmış gözlerde yaşlar niye
 • Sık ve çok gülmek; zeki insanların saygısını ve çocukların sevgisini, şefkatini kazanmak; dürüst eleştirilerin taktirine layık olmak ve yanlış arkadaşların ihanetlerine katlanabilmek; güzelliği taktir edebilmek, başkalarındaki en iyiyi bulabilmek; sağlık. - Ralph Waldo Emerson
 • Sırf sevgilinin yüzü gülsün diye, bazen saçmalamayı göze almaktır aşk. - Can Dündar
 • Sokakta giderken, kendi kendime gülümsediğimin farkına vardığım anlarda insanların beni deli zannedeceğini düşünüp gülümsüyorum.
 • Şans bana güldüğünde dişleri döküktü. - Muhsin Ünlü
 • Şiir bir düşüncenin ifadesi değildir. O, kanayan bir yaradan veya gülümseyen bir ağızdan yükselen bir şarkıdır. - Halil Cibran
 • Tanrıya ettiğim dua pek kısadır; Tanrım düşmanlarımı gülünç duruma düşür.
 • Tanrı´yı güldürmek istiyorsan O´na planlarından bahset.
 • Tarih kendini tekrarlar, ilk trajedi, sonra güldürü şeklinde. - Karl Marx  
 • Uğruna ölmekse seni yaşatmak bin kere ölürüm de adına leke sürdürmem. Gururdur, namustur bayrak ve sancak, aksa da kanım zalimi güldürmem.
 • Umutlarını sıkı giyin. Üşütme sakın mutluluklarını. Üşürsen eğer gülüşlerini ört üzerine. Sesine sımsıkı sarıl ve sevdanı kuşan.
 • Ve şans insana hazır olduğunda gülermiş.
 • Yalan söyleyip birini gülümsetmektense, gerçeği söyleyip birini ağlatmak daha iyidir. - Paulo Coelho
 • Yanağımdaki gamzeden haberin yokmuş. Hiç güldürmedin ki yüzümü haberin olsun.
 • Yaşarken kıymetim bilinmemişse, dost olup kalbime girilmemişse, severek yüzüme gülünmemişse, neyleyim ölünce gözyaşını.  
 • Yaşlandığınız için daha az gülmezsiniz. Gülmeyi bıraktığınız için yaşlanırsınız. - Michael Pritchard
 • Yılların geçip gitmesine öfkelenme. Gençliğe yakışan şeyleri gülümseyerek teslim et geçmişe. Yapamayacağın şeylerin yapabileceklerini engellemesine izin verme. Rüzgarın yönünü değiştiremiyorsan, Yelkenlerini rüzgara göre ayarla. Çünkü Dünya, karşılaştığın fırtınalarla değil, gemiyi limana getirip getiremediğinle ilgilenir.
 • Yokluğuna dayandım sensizde sabah oldu sensizde mevsimler değişti ama dudaklarımla gülsem de gözlerimle gülmeyi unuttum sayende.
 • Yüreğinde bir damla gülümseme varsa, saklama. Eğer bir yolun varsa gidilecek, sona bırakma. Bir sözün varsa dilden yüreğe, hiç susma. Görmen gerekiyorsa birini, git yanına. Okşaman gereken bir yürek varsa, esirgeme elini.  An gelir elini, gözünü, yolunu, yüreğini alıverir senden.  O zaman istesen de dokunamaz, göremez, gidemez, söyleyemez olursun.
 • Yüzü en çok gülenler, en derin acılara sahip olanlardır aslında.
Gülmek - Gülümsemek - Risale-i Nur Külliyatı
Hem bu medâr-ı sürur ve ferah olan hediye-i nuraniyeyi bir hiss-i kablelvukuyla benim ruhum tam hissetmiş, akla haber vermemişti ki, o gelmeden iki gün evvel, Feyzi ve Emin´in fıkrasında beyan edilen, rüyayı gördüğüm gecenin gününde, sabahtan akşama kadar ve ikinci günü de kısmen hiç görmediğim bir tarzda bir sevinç, bir sürur hissedip mütemadiyen bir bahaneyle ferahımı izhar edip, otuz kırk defa tebessümle güldüm. 
Hem ben ve hem Feyzi, taaccüp ve hayret ettik. Otuz günde bir defa gülmeyen, bir günde otuz defa gülmek bizleri hayrette bıraktı. Şimdi anlaşıldı ki, o sürur, o sevinç mezkûr manevi fermanı temsil eden masumların ve ümmîlerin kalemlerinin yazıları, nesl-i âtînin sahaif-i hayatlarına, âlem-i İslamın sahife-i mukadderatına ve ehl-i İmân istikbalinin defterlerine neşr-i envar edeceklerinin ve o masumların halis ve sâfi amelleri ve hizmetleriyle sahife-i âmâlimizde hasenatlarını yazıp kaydetmesinin ve Risale-i Nur şakirtlerinin mukadderatını mesudâne idamesinin haberini veren, o daha gelmeyen hediyeden geliyordu. Benim, o azim yekûndan hisseme düşen binden bir cüz´ü ruhen hissedilmiş, beni mesrurâne heyecana getirmiş idi.

Kastamonu Lâhikası | Birden İhtar Edilen Bir Mesele 

Eğer serbestiyeti tam muhafaza etmek isteyen ve hiçbir tesir karşısında mağlûp olmayan ve vicdanlarındaki hiss-i adaletle hükmeden bu mahkeme, bizi, Şükrü Kaya Beyin şahsı hakkında dinleyeceklerini bilseydim, en evvel biz, Şükrü Kaya´nın şahsı aleyhine ikame-i dava edecektik. Çünkü, bir seneden beri, her gün veya her hafta hakkımızda rapor isteye isteye, aleyhimize casusların, zabıtaların nazar-ı dikkatini celb ettirip, kurban koyunu gibi kesmek için bizi beslettiriyordu. Mahkeme ise, adaletten başka hiçbir şey düşünmemek lazım gelirken ve hakîkaten mahkeme içindeki zatlar da adalete tam bağlı oldukları halde, yüksek makamdaki Şükrü Kaya gibi şahsın tesiratına karşı dayanamadıkları için, bizi tahliye edemeyip süründürüyorlar. Mahallî hükûmet olan Isparta valisi ve zabıtası ise, herkesten ziyade bizi ve Ispartalı bîçare, masum mevkufları himaye etmek ve bir an evvel kurtulmasına sa´y etmeleri vazife-i vicdaniyeleri iken, bilakis çok manasız ve asılsız bahaneler ile Isparta mevkuflarının, husûsan muhtaç ve fakirlerin tayinlerini verdirmeyip, açlıkla sefalete düşmeleri için onları ezdirmeye çalışıyorlar. İşte bu hale şekva değil; belki, ağlamanın nihayet derecesini gösteren bu acı hale, o çocuk gibi gülmek ile mukabele ediyoruz ve tevekkül edip, işimizi Azîz-i Cebbara havale ediyoruz.

Tarihçe-i Hayat | Üçüncü Kısım : Eskişehir Hayatı