Soğan - Ansiklopedik bilgi
Soğan

1. (isim, bitki bilimi) Zambakgillerden, yemeklere tat vermek için yumrusu ve yeşil yaprakları kullanılan güzel kokulu bitki (Allium cepa)
2. Çiğdem, lale, zambak, sarımsak vb. bitkilerin toprak altındaki yumru kökü
Soğan - Ayet mealleri
Bakara (Sığır) Suresi 61. ayet:
Siz (ise şöyle) demiştiniz: "Ey Musa, biz bir çeşit yemeğe katlanmayacağız, Rabbine yalvar da, bize yerin bitirdiklerinden bakla, acur, sarmısak, mercimek ve soğan çıkarsın." (O zaman Musa:) "Hayırlı olanı, şu değersiz, şeyle mi değiştirmek istiyorsunuz? (Öyleyse) Mısır a inin, çünkü (orada) kendiniz için istediğiniz vardır" demişti. Onların üzerine horluk ve yoksulluk  (damgası) vuruldu ve Allah tan bir gazaba uğradılar. Bu, kuşkusuz, Allah ın ayetlerini tanımazlıkları ve peygamberleri haksız yere öldürmelerindendi. (Yine) bu, isyan etmelerinden ve sınırı çiğnemelerindendi. 
Soğan - Kitap Tanıtım
Soğan Oğlan

Gianni Rodari
CAN YAYINLARI

Sebze de olsa, meyve de olsa, iyiler her zaman kazanır...

Soğan Baba, en küçük oğlu Soğan Oğlan ile meyve kasası evlerinde otururken, yoldan geçen Prens Limon, kötü soğan kokusunu duyar ve ardından olaylar zıvanadan çıkar. Sonunda Soğan Baba hapse atılır. Domates Şövalye, Baron Mandalina, Dük Turunç gibi hainler Soğan Oğlan’a yaşamayı zehir ederler. Balkabağı, Üzüm Usta, Turp Kız, Çilek Kız, Bayan Köstebek gibi dostların da katılmasıyla, çok heyecanlı olaylar yaşanır.