Sarımsak - Ansiklopedik bilgi
Sarımsak

1. (isim, bitki bilimi) Zambakgillerden, 25-100 santimetre yüksekliğinde, yapraklarında, saplarında ve toprak altındaki soğanında kokulu yağ bulunan bir kültür bitkisi (Allium sativum)
2. Bu bitkinin baharat olarak kullanılan dişli bölümü
Sarımsak - Ayet mealleri
Bakara (Sığır) Suresi 61. ayet:
Siz (ise şöyle) demiştiniz: "Ey Musa, biz bir çeşit yemeğe katlanmayacağız, Rabbine yalvar da, bize yerin bitirdiklerinden bakla, acur, sarmısak, mercimek ve soğan çıkarsın." (O zaman Musa:) "Hayırlı olanı, şu değersiz, şeyle mi değiştirmek istiyorsunuz? (Öyleyse) Mısır a inin, çünkü (orada) kendiniz için istediğiniz vardır" demişti. Onların üzerine horluk ve yoksulluk  (damgası) vuruldu ve Allah tan bir gazaba uğradılar. Bu, kuşkusuz, Allah ın ayetlerini tanımazlıkları ve peygamberleri haksız yere öldürmelerindendi. (Yine) bu, isyan etmelerinden ve sınırı çiğnemelerindendi. 
Sarımsak - Kitap Tanıtım
Türk ve Dünya Mutfağından Sarımsak Yemekleri

Mehmet Ünal
DEVİN YAYINLARI

Sarımsak üzerine bir şeyler öğrenmek için "utancından" kimseye soramadıklarınıza bu kitapçıkta yanıtlar vermeyi amaçlıyoruz. Bu kitabın yazarı dahil, sarımsak onu severlerin mutfaklarının kraliçesidir. Verilecek yemek tariflerini aynı lezzette gerçekleştirebilmek için aşçı olmaya gerek yoktur. "Her işin başı sevgi" tanımlamasını kılavuz edinmek yeterlidir. 

Zaten: "Bu kadar yemek yaptığım için biliyorum bütün iyi yapılmış yemeklerde yapanın kendisinden bir şeyler vardır. Yemek de yaratma gibi bir kişilik işidir. Pek öyle reçetesi yoktur, kişinin ekini sorunudur, sorun söz konusuysa."