Başak - Ansiklopedik bilgi
Başak 

Arpa, buğday, yulaf vb. ekinlerin taneleri taşıyan kılçıklı başı.
Başak - Ayet mealleri
Bakara suresi 261. ayet:
Mallarını Allah yolunda infak edenlerin örneği yedi başak bitiren, her bir başakta yüz tane bulunan bir tek tanenin örneği gibidir. Allah, dilediğine kat kat arttırır. Allah (ihsanı) bol olandır, bilendir.

Yusuf suresi 43. ayet:
Hükümdar:" Ben (rüyamda) yedi besili inek görüyorum, onları yedi zayıf inek yiyor; bir de yedi yeşil başak ve diğerleri ise kupkuru. Ey önde gelen (kahin-bilginler,) eğer rüya yorumluyorsanız benim bu rüyamı çözüverin" dedi.

Yusuf suresi 46. ayet:
(Zindana gidip:) "Yusuf, ey doğru (sözlü insan).. Yedi besili ineği yedi zayıf (ineğin) yediği ve yedi yeşil başakla diğerleri kuru olan (rüya) konusunda bize fetva ver. Umarım ki insanlara da (senin söylediklerinle) dönerim, belki onlar (bunun anlamını) öğrenmiş olurlar."
Başak - Kitap Tanıtım
Başaklar Savrulurken

Erdal Atabek
İKÜ YAYINEVİ (İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ)

Şu konu kargaşasına bakın:Eğitim neye yarar?...Annelerini öldüren çocuklar...”Ot içen var mı?”...Micheal Jackson...Recep İvedik...Gençlere torpil yapan kart...Mavi önlük...Sınav: aile boyu travma...Barbileşen kadınlar...İncelik ve seksilik...Birincili sendoromu...Ergenliğin icadı...Devşirme altın avcıları...Akıl var da fikir yoksa?... Çocuk yuvasında gizli kamera...”Fikir babası”olmak...Kazdağı yağması...Şirketokrasi...”Hakiki Türk derisi”...Harçlar ve Harcanmak...Cadı avları...Kot Pantolon...İş ararken...Performans piramidi...

Olaylar öyle yarışa kalktı ki, bütün bunlar hızlı tren penceresinden izlenen görüntüler gibi birbirine karışarak akıp gidiyor yaşantımızın içinden.İpe sapa gelmeleri için, güçlü ve özenli bir zekanın devreye girip kargaşayı gidermesi gerek.

Erdal Atabek bunu başarıyor.Kitabını okurken, toplumumuzdaki fırtınalarda savrulan başkaların ustaca öğütülüp besleyici ekmeğe dönüştürüldüğünü göreceksiniz. 
Başak - Özlü sözler
  • Başakları büyüten yağmurdur, gök gürültüsü değil. Sesini değil, manayı yükselt! - Hz. Mevlana
  • İnsanlar başaklara benzerler; içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler.
  • Kimi eskidiği için yaşar, kimi yaşadıkca eskir. Ne tohumda keramet, ne toprakta, ne başakta. Marifet yaşamakta. - Bedri Rahmi Eyüboğlu
  • Olgun başaklar rüzgarlı hava sever.
Başak - Risale-i Nur Külliyatı
İ´lem eyyühe´l-aziz! Çekirdek ağaç olmazdan evvel, yumurta kuş olmazdan evvel, habbe başak vermezden evvel binlerce imkan ve ihtimaller içerisinde ve binlerce suret ve şekillere girmek kabiliyetinde iken, o eğri büğrü ihtimaller, yollar içinden çekilip doğru ve müstakim müntec bir şekle, bir vaziyete sevk edilmelerinden anlaşılır ki, o tohumlar, evvelce de Allamü´l-Guyübun terbiye, tedvir, tedbiri altında imişler. Sanki o tohumların herbirisi, kudret kitaplarından istinsah edilmiş küçük bir tezkeredir. Yahut bir fihristedir, ilm-i ezeliden alınmıştır. Yahut kader kitaplarından yazılmış bazı düsturlardır.

Mesnevi-i Nuriye | Şûle 

Mâdem benî Âdem kâinatın semeresidir. Nasıl ki, bir harmanda başaklar döğülür; tasfiye neticesinde semereler istibka ve iddihar edilir. Binaenaleyh, haşir meydanı da bir harmandır; kâinatın başak ve semeresi olan benî Âdemi intizar etmektedir.

Mesnevi-i Nuriye | Habbe