Kabak - Ansiklopedik bilgi
Kabak

1. (isim, bitki bilimi) Kabakgillerden, sürüngen gövdeli, sarı çiçekli, birçok türü olan bir bitki (Cucurbita)
2. (bitki bilimi) Bu bitkinin türlerine göre yemeği ve tatlısı yapılan ürünü
3. Esrarkeşlerin kullandığı bir tür nargile
4. (müzik) Kabak kemane
5. (sıfat) Ham, tatsız (kavun, karpuz)
6. (sıfat) Tüysüz, dazlak
7. (sıfat) Dişleri aşınarak yüzeyi düzleşmiş olan (taşıt lastiği)
8. (sıfat) Bilgisiz, görgüsüz, kaba
9. Kısa boynuzlu hayvan
Kabak - Ayet mealleri
Saffat (Saf Tutanlar) Suresi 146. ayet: 
Ve üzerine, sık-geniş yapraklı (kabağa benzer) türden bir ağaç bitirdik.
Kabak - Kitap Tanıtım
Kabak Yemekleri

Metsan Yapıcı
DÖNENCE YAYINLARI

Anadoluda çok zengin bir yöresel yemek hazinesi yatıyor… kabak ucuz bir yiyecek, özellikle perhiz yemeklerinin ideal sebzesidir. Bunun yanı sıra yüzlerce yemek yapılan önemli bir sebze. İnanılmaz zenginlikte bir tarif ve kültür kitabı..
Çorba 3, etli yemek 23, musakka ve kalye 10, dolma 17, tava 5, kızartma13, börek 7, etsiz yemekler 45, salata ve turşu 8, tatlılar 19 tarif
Kitap yayınlandığı yıl Tuğrul Şavkay tarafından yılın yemek kitabı olarak seçilmiştir.
Kabak - Risale-i Nur Külliyatı
Birkaç günden beri Üstadımızın ziyaretine gitmediğimizden, kardeşim Emin ile beraber Üstadımızın ziyaretine gittik. İkindi vakti beraber namaz kıldıktan sonra, bize emretti ki: "Size yemek yedireceğim, burada tayınınız var." Mükerreren, "Yemezseniz bana dokuz zarar olur" dedi. "Çünkü yiyeceğinize karşı Cenab-ı Hak gönderecek." Yemek yemekten affımızı rica etmişsek de emretti: "Rızkınızı yiyin; bana gelir." Emrini kırmamak için lütuf buyurduğu tereyağı ve kabak tatlısını ekmekle yemeye başladık. Daha sofrada iken ümit edilmeyen bir vakitte ve bir tarzda ve aynı miktarda, bir adam geldi yediğimiz kadar taze ekmek, aynı yediğimiz miktarda-fındık kadar-tereyağı ve diğer elinde bize verilenin tam bir misli kabak tatlısı olarak kapıyı açtı. Artık taaccüb edilecek, hiçbir cihette tesadüfe mahal kalmayarak Risaletü´n şakirdlerinin rızkındaki bereket-i Rabbaniyeyi gözümüzle gördük. Üstadımız emretti: "İhsan on misli olacak. Halbuki bu ikram tamı tamına mislidir. Demek tayın ciheti galebe etti. Tayın temini ise mizan ile olur." Sonra aynı akşamda sadaka ciheti dahi hükmünü gösterdi. Biz gördük ki: Ekmek on misli; tereyağı tatlısı, o da on misli ve kabak tatlısı, çok sevmediği için kabak, patlıcan turşusu on misli, memul hilafında Risaletü´n-Nur´dan İkinci Şuanın bir hafta mütalaasına mukabil bir manevi ücret olarak geldi. Gözümüzle gördük. Demek kabak tatlısının tatlılığı, tereyağını un helvasına girdi, kendisi turşuda kaldı.

Sikke-i Tasdik-i Gaybi | Yirmi Yedinci Mektubun Lahikasından Alınmış Mühim Parçalar