Neşe - Ansiklopedik bilgi
Neşe

1. (isim) Mutlu olmaktan doğan ve dışa vurulan sevinç, şetaret
2. Hafif sarhoşluk, çakırkeyif olma
Neşe - Ayet mealleri
Müzemmil (Bürünen) Suresi 6. ayet:
Doğrusu gece neşesi (gece ibadeti, insanın iç dünyasında uyandırdığı) etki bakımından daha kuvvetli, okumak bakımından daha sağlamdır.

Mutaffifin (Kandıranlar) Suresi 31. ayet:
Kendi yakınlarına döndükleri zaman neşeyle dönerlerdi.
Neşe - Hadisler
Ebu Hureyre (Allah Ondan razı olsun)’dan rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: 
"Zenginlik, fakirlik, neşeli ve kederli halde ve başkaları sana tercih edilse bile söz dinleyecek ve itaat edeceksiniz."
[Müslim İmare 35]

Ebu Hüreyre (Allah Ondan razı olsun)´den rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: 
"Biriniz uyuduğu zaman şeytan onun boyun köküne üç düğüm atar ve her düğüm üzerine de senin için uzun bir gece vardır, rahat uyu diye eliyle vurur. Eğer bir kimse gece uyanıp Allah´ı anarsa düğümlerden biri çözülür. Abdest alınca ikincisi çözülür. Namaz da kılarsa şeytanın vurduğu tüm düğümler çözülmüş olur. Böylece neşeli ve huzurlu bir şekilde sabaha çıkar. Eğer böyle yapmazsa, yani Allah´ı hatırlayıp, abdest alıp namaz kılmazsa uyuşuk ve bitkin olarak sabaha çıkmış olur." 
[Buhari, Teheccüd 12, Müslim, Müsafirin 207]
Neşe - Kitap Tanıtım
Neşeli Bilim Kitapları Serisi 6 Kitap

Nurşen Şirin 
MUŞTU YAYINLARI 

Neşeli Bilim Kitaplarım Serisi’nde arıların, tavukların, deniz kaplumbağalarının, yunusların, uğur böceklerinin, ineklerin birbirinden ilginç maceralarından, hayvanlar hakkında bilmediklerinize, eğlenceli sanat etkinliklerinden, deneylere, oyunlara, eğitici dramalara kadar birçok etkinliğe yer veriliyor. 

İşte, sürükleyici anlatımı, birbirinden güzel resimleri ve etkinlik kartlarıyla eğlenceli dakikalar geçirirken yunusları yakından tanıyacağınız bir kitap!
Neşe - Özlü sözler
 • Acının fazlası güldürür, neşenin fazlası ağlatır. - William Blake
 • Akılsızlar hırsızların en zararlılarıdır: zamanınızı ve neşenizi çalarlar. - Johann Wolfgang von Goethe 
 • Bu neşenin sonu elbette baş ağrısıdır. - Nabi
 • Çalışmak, neşeli olmak, çeneyi sıkı tutmak, işte sana başarı. - Albert Einstein
 • Dünyada iyi yaşamak isteyenler için Kanaat bir neşe ve sürur kâşanesi değil midir? - Nabi
 • Endişe asla yarını kederinden kurtarmaz, sadece bugünün neşesini baltalar. - Leo Buscaglia  
 • Gençliğimizdeki neşelilik ve karamsarlığa kapılmama hali, kısmen hayat tepesine tırmanıyor ve tepenin öteki tarafındaki ölümü görmüyor olduğumuz gerçeğine dayanır. - Arthur Schopenhauer
 • Gönülde şimdilik gam var; ey neşe! Şimdi gelme. Bir yerde misafir üstüne misafir olmaz. - Muhammed Celâleddin-i Rûmî (Mevlana) 
 • Günün doğma saati, neşe ve umudun başlangıcıdır. - Ahmet Haşim
 • Hayat, kısa gelen bir battaniye gibidir.  Yukarı çekersiniz ayak parmaklarınız isyan eder,  aşağı çekersiniz omuzlarınız titrer.  Ama yine de, neşeli insanlar dizlerini karınlarına çekerek, rahat bir uyku uyumayı başarır.
 • Her günün bir hali vardır, birbirine benzemez. / Irmak gibi akar gider, bir bendi yoktur. / Her günün neşesi bir başka türlüdür. / Her günün düşüncesinde bir başka eser vardır.
 • İnsana dair her şey zavallıdır. Mizahın kendi gizli kaynağı neşe değil kederdir. Cennette mizah yok. - Mark Twain  
 • İnsanoğlu ancak bebekken bol bol güler. Yaşam merdivenini tırmandıkça bu içten gülme, yağı bitmiş kandil gibi söner. Bu da şu demektir: Neşelenmek için insanın masumiyete ve temiz kalpliliğe ihtiyacı vardır. Bu özellikleri olmayan kişiler dudaklarını büzer ve sanki bir kötülüğü gizlemek istermişçesine surat asar. - Honore de Balzac
 • Nefes aldığım müddetçe umut etmeye devam edeceğim. Nefes aldığım müddetçe gelecek için kavga vereceğim, insanın, güzel ve güçlü, kendi tarihinin akışına yön vermede hakimiyet kurduğu ve bu tarihin sınırsız mutluluk ve neşenin ufuklarına aktığı bu parıldayan gelecek için savaşacağım.Lev Troçki
 • Neşe sözcüklerden değil, bakışlardan oluşan bir dildir. Neşe ikna etmez, bulaşır.
 • Sabredin! Hüzünsüz bir neşe ve darlıksız bir bolluk olmaz. - Abdülkadir Geylâni
 • Senin bulunduğun yerden, senin havandan gelen tozu, toprağı istiyorum. Olur ya, belki ayaklarının bastığı yerden, gözlerime,  rüzgâr toz getirir. Canım cefaya da sevinir, neşelenir. Zira ben cefadan da senin vefa kokunu alırım. - Muhammed Celâleddin-i Rûmî (Mevlana)
 • Tek neşe bu dünyada var olmanın sevinci / Ve tek ilim, varlığın bilinmeden bilinci. - Necip Fazıl Kısakürek
 • Uçan kuş, yeryüzünde kalsa tasalanır, derde düşse ağlayıp inlemeye koyulur. Fakat ev kuşu, kümes hayvanı, yeryüzünde sevinçle yürür, yem toplar, neşeyle koşar durur. - Muhammed Celâleddin-i Rûmî (Mevlana)
 • Zaman bekleyenler için çok yavaştır, korkanlar için çok hızlı, yas tutanlar için çok uzun, neşelenenler için çok kısa, ancak sevenler için zaman; sonsuzluktur. - Henry Van Dyke 
Neşe - Risale-i Nur Külliyatı
Ammâ neşe ise, o da iki kısımdır: Birisi, nefsi hevesâtına teşvik eder; o da tiyatrocu, sinemacı, romancı medeniyetin edebiyatının şe´nidir. İkinci neş´e, nefsi susturup, ruhu, kalbi, aklı, sırrı, maâliyâta, vatan-ı aslîlerine, makarr-ı ebedîlerine, ahbab-ı uhrevîlerine yetişmek için latîf ve edebli mâsumâne bir teşviktir ki; o da Cennet ve saadet-i ebediyeye ve rü´yet-i Cemâlullâha beşeri sevk eden ve şevke getiren Kur´ân-ı Mu´cizü´l-Beyânın verdiği neşedir. 
Sözler | Yirmi Beşinci Söz

Üçüncü Nükte
Miraciyedeki maceralar, malûmumuz olan mânâlarla, o kudsî ve nezih hakikatleri ifade edemiyor. Belki o muhavereler birer ünvan-ı mülâhazadır, birer mirsad-ı tefekkürdür ve ulvî ve derin hakaike birer işarettir ve imanın bir kısım hakaikine birer ihtardır ve kabil-i tabir olmayan bazı mânâlara birer kinayedir. Yoksa, malûmumuz olan mânâlarla bir macera değil. Biz, hayalimizle o muhaverelerden o hakikatleri alamayız; belki kalbimizle heyecanlı bir zevk-i imanî ve nuranî bir neşe-i ruhanî alabiliriz. Çünkü, nasıl Cenâb-ı Hakkın zat ve sıfâtında nazir ve şebih ve misli yoktur; öyle de, şuûnât-ı rububiyetinde misli yoktur. Sıfâtı nasıl mahlûkat sıfâtına benzemiyor; muhabbeti dahi benzemez.
Mektubat | Yirmi Dördüncü Mektup
Neşe - Şiir türü
NEŞELİ OL

Neşeli ol ki genç kalasın
Bu dünyadan da zevk alasın
Ümitler hep süslenir neşeyle
Neşeli ol ki genç kalasın

Neşeli ol ki hep artsın gücün
Yorgunluk nedir bilme bütün gün
Gayretler hep güçlenir neşeyle
Neşeli ol ki genç kalasın