İntikam - Öç - Ansiklopedik bilgi
İntikam - Öç

İntikam 

1. (isim) Öç

Öç

1. (isim) Kötü bir davranış veya sözü cezalandırmak için kötülükle karşılık verme isteği ve işi, intikam
İntikam - Öç - Ayet mealleri
Ali İmran (İmran Ailesi) Suresi 4. ayet:
Bundan (Kur´an´dan) önce (onlar) insanlar için bir hidayet idiler. Doğruyu yanlıştan ayıran (Furkan)ı da indirdi. Gerçek şu ki, Allah´ın ayetlerini inkar edenler için şiddetli bir azab vardır. Allah güçlüdür, intikam alıcıdır.

Araf (Orta Yer) Suresi 126. ayet:
Oysa sen, yalnızca, bize geldiğinde Rabbimizin ayetlerine inanmamızdan başka bir nedenle bizden intikam almıyorsun. "Rabbimiz, üstümüze sabır yağdır ve bizi müslüman olarak öldür."

Araf (Orta Yer) Suresi 136. ayet:
Biz de onlardan intikam aldık ve ayetlerimizi yalanlamaları ve onlardan habersizmişler (gibi) olmaları nedeniyle onları suda boğduk.

Tevbe (Tövbe) Suresi 74. ayet:
Allah´a and içiyorlar ki (o inkâr sözünü) söylemediler. Oysa andolsun, onlar inkâr sözünü söylemişlerdir ve İslamlıklarından sonra inkâra sapmışlardır ve erişemedikleri bir şeye yeltenmişlerdir. Oysa intikama kalkışmalarının, kendilerini Allah´ın ve elçisinin bol ihsanından zengin kılmasından başka (bir nedeni) yoktu. Eğer tevbe ederlerse kendileri için hayırlı olur, eğer yüz çevirirlerse Allah onları dünyada da, ahirette de acı bir azabla azablandırır. Onlar için yeryüzünde bir koruyucu-dost ve bir yardımcı yoktur.

İbrahim Suresi 47. ayet:
Allah´ı, sakın elçilerine verdiği sözden dönen sanma. Gerçekten Allah azizdir, intikam sahibidir.

Hicr Suresi 78. ayet:
Bundan dolayı onlardan intikam aldık; her ikisi de açıkça (gözler) ön(ün)dedir.

Rum (Romalılar) Suresi 47. ayet:
Andolsun, biz senden önce kendi kavimlerine elçiler gönderdik de onlara apaçık belgeler getirdiler; böylece biz de suçlu günahkarlardan intikam aldık. İman edenlere yardım etmek ise, bizim üzerimizde bir haktır.

Secde Suresi 22. ayet:
Kendisine Rabbinin ayetleri hatırlatıldıktan sonra, yüz çevirenden daha zalim kimdir? Gerçekten biz, suçlu-günahkarlardan intikam alıcılarız.

Zümer (Yığınlar) Suresi 37. ayet:
Allah, kimi hidayete erdirirse, onun için bir saptırıcı yoktur. Allah, intikam sahibi, güçlü ve üstün olan değil midir?

Zuhruf (Gösteriş) Suresi 25. ayet:
Böylece onlardan intikam aldık. Öyleyse, bir bak; yalan sayanların sonu nasıl oldu?

Zuhruf (Gösteriş) Suresi 41. ayet:
Şu halde Biz seni alıp-götürürsek, elbette onlardan intikam alacağız.

Zuhruf (Gösteriş) Suresi 55. ayet:
Sonunda bizi öfkelendirince, biz de onlardan intikam aldık, böylece onları toplu olarak suda boğduk.

Duhan (Duman) Suresi 16. ayet:
Büyük bir şiddetle yakalayacağımız gün, elbette biz intikam alacağız. 

Muhammed Suresi 4. ayet:
Öyleyse, inkâr edenlerle (savaş sırasında) karşı karşıya geldiğiniz zaman, hemen boyunlarını vurun; sonunda onları "iyice bozguna uğratıp zafer kazanınca da" artık (esirler için) bağı sımsıkı tutun. Bundan sonra ya bir lütuf olarak (onları bırakın) veya bir fidye (karşılığı salıverin). Öyle ki savaş ağırlıklarını bıraksın (sona ersin). İşte böyle; eğer Allah dilemiş olsaydı, elbette onlardan intikam alırdı. Ancak (savaş,) sizleri birbirinizle denemesi içindir. Allah yolunda öldürülenlerin ise; kesin olarak (Allah,) amellerini giderip-boşa çıkarmaz.

Kamer (Ay) Suresi 10. ayet:
Sonunda Rabbine dua etti: "Gerçekten ben, yenik düşmüş durumdayım. Artık Sen (bu kafir toplumdan) intikam al."

Buruc (Burçlar) Suresi 8. ayet:
Onlardan, yalnızca "üstün ve güçlü olan," öğülen Allah´a iman ettiklerinden dolayı intikam alıyorlardı.
İntikam - Öç - Bağlantılar
KİN (İNTİKAM DUYGUSU)

İNTİKAM
İntikam - Öç - Hadisler
Aişe (Allah Ondan razı olsun) şöyle demiştir: 
Rasûlüllah (sallallahu aleyhi vesellem) iki şeyden birini yapma konusunda serbest bırakıldığı zaman günah olmadığı sürece mutlaka en kolay olanını tercih ederdi. 
Yapılacak iş günah ise ondan daima en uzak kalan kendisi olurdu. Allah’ın yasakladığını çiğnemediği sürece şahsı adına hiç bir şeyden intikam almamış; Allah’ın yasağı çiğnenmiş ise onun cezasını mutlaka Allah için vermiştir. 
[Buhâri, Menakıb, 23, Müslim, Fezail,77]

İbni Ömer (Allah Onlardan razı olsun) şöyle demiştir: 
Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem)’in şu duayı yapmadan önce bir meclisten kalktığı pek az olurdu:
"Allahım sana karşı işlenecek günahlardan, aramızda perde olacak korkundan, bizi cennete ulaştıracak kulluğundan ve dünya musibetlerine karşı tahammülümüzü kolaylaştıracak güçlü bir iman nasib et. Allahım bizi yaşattıkça, kulaklarımız, gözlerimiz ve her türlü gücümüzden bizi faydalandır. Aynı şeyleri soyumuza da nasib et. Bize zulmedenlerden intikamımızı al. Düşmanlarımıza karşı bize yardım et. Bizi dinimizden yaralama. Dünyayı en büyük gayemiz eyleme. Dünyalık bilgi ve yaşantılarla da sonumuzu getirme. Bize acımayanları üzerimize güçlü ve kuvvetli kılma." 
[Tirmizi, Deavat 80]
İntikam - Öç - Kitap Tanıtım
İntikam

Ali Erkan Kavaklı 
NESİL YAYINLARI 

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Org. Eşref Bitlis, Bnb. Cem Ersever gibi ünlülerin de içinde bulunduğu yüzlerce insanı ortadan kaldıran bir çetenin peşine düşen Müfettiş Safa Beye suikast düzenlenir.
Arkadaşına yapılan bu haksızlığı hazmedemeyen Yüzbaşı Hüseyin, suikastçıları takibe başlar. Fakat şahitler esrarengiz bir şekilde ortandan kaldırılır.
Hüseyin, cinayetleri aydınlatmak için uğraşırken ordu içinde "Kanarya Sevenler Ekibi"nin çete ile paslaştığını ve ihtilal için örgütlendiğini fark eder.
Hüseyin, bu ekibi deşifre ederek ihtilali önlemek içinzorlu ve tehlikeli bir mücadeleye girişir. Kanarya Sevenler Ekibi, onu yok etmek için uğraşır.
Uyuşturucu imparatoru Behçet Cantürk, Savaş Buldan, Fevzi Aslan, kumarhaneler kralı Ömer Lütfü Topal gibi bir çok ünlü, suikast sonucu öldürülür.
MİT ajanı Tarık Ümit kaçırılır, sorgulanır ve kaybedilir.
Gazi Mahallesi, esrarengiz bir şekilde karışır.
Cinayetlerin biri aydınlatılmadan, bir yenisi işlenir. Cinayetler serisine; Susurluk´ta bir kaza süsü verilerek öldürülen Abdullah Çatlı, polis şefi Hüseyin Kocadağ ve Gonca Us´un öldürülmesi, milletvkili Sedat Edip Bucak´ın yaralanması eklenir.
Türkiye, bu suikast gibi kaza ile sarsılır.
Elde ettiği ipuçları ile çete ve ihtilalcileri takibe koyulan Hüseyin, devamlı tehdit alır ve işinden kovulma tehlikesi ile yüz yüze gelir. Çete ona da suikast hazırlar, arabası havaya uçurulur.
Cinayetler, suikastlar, komplolar, ihbarlar, jurnaller, tehditler birbirini takip eder.
İntikam, heyecanlı ve sürükleyici bir roman
Bir solukta okunabilecek belgesel bir eser.
Geniş bir araştırma ve yoğun bir emeğin ürünü.
Usta bir romancının eseri.
Okuyucuyu düşündürüyor ve onu ülke problemlerine çözüm aramaya çağırıyor.
İntikam - Öç - Özlü sözler
 • Açıkça gösterilen nefret intikam fırsatını yok eder. - Lucius Annaeus Seneca
 • Affetmek ve unutmak iyi insanların intikamıdır. - Friedrich Schiller
 • Affetmek, intikam almaktan daha iyidir. - Pittakos
 • Bağışlama olmasa yaşama bitmek bilmez bir kin ve intikam döngüsü hükmederdi. - Roberto Assagioli
 • Bazen alabileceğin en büyük intikam; affetmektir. Ve bazen karşındakine verebilecek en güzel cevap gülüp geçmektir. - Victor Hugo
 • Bir erkek karınızı elinizden aldığı zaman karınızı ona bırakmaktan daha büyük bir intikam yoktur. - Sacha Guitray
 • Birilerinin göz yaşları üzerine kurulan her mutluluk; günü geldiğinde en dayanılmaz acılarla intikamını alır. - Nicanor Parra
 • En anlamlı yemin söz vermektir. En büyük intikam affetmektir. En adi söz hiç sevmedim demek ve en güzel cevap gülüp geçmektir. - Victor Hugo
 • En büyük intikam kayıtsızlıktır. - Jorge Luis Borges
 • İnsanlara ya iyi davranınız ya da onları ayaklarınızın altında eziniz. Çünkü az incindiklerinde intikam peşine düşebilirler, daha fazlasındaysa bunu akıllarına bile getiremezler. - Niccolò Machiavelli
 • İnsanların en asili intikama gücü yeterken bağışlayandır. - Hz. Hüseyin (r.a.)
 • Kumandanlarından biri Adolf Hitler´e sorar: Türklere neden saldırmıyoruz? Hitler: Türkler öyle bir millettir ki, eğer saldırırsak tamamını yok etmemiz gerekir. Yoksa 1 tane bile hayatta bırakırsak, yeni bir devlet kurar ve intikamını alır.
 • Sevgi her zaman ıstırap çeker, hiçbir zaman ne gücenir ne de intikam almaya çalışır. - Mahatma Gandhi
 • Unutma bir büyük yazarın dediği gibi, en iyi intikam şekli, kayıtsızlıktır. - Murathan Mungan
 • Unutmazsan senin, affetmezsen onun canı acıyacaktır. Unutma, affetmek ve unutmak sadece iyi insanların intikamıdır. 
 • Verilecek tek karar intikamdır. Bir kan davası ve bir amacı var boşuna değil. Değerler ve dürüstlük vakti geldiğinde kazanacak ve zulüm son bulacak biliyorum.  V For Vendetta
 • Yiğitlik intikam almak değil, tahammül etmektir. – William Shakespeare
İntikam - Öç - Risale-i Nur Külliyatı
Ey hapis arkadaşlarım ve din kardeşlerim,
Size, hem dünya azabından, hem âhiret azabından kurtaracak bir hakikati beyân etmek kalbime ihtar edildi. O da şudur:
Meselâ birisi, birinin kardeşini veya bir akrabâsını öldürmüş. Bir dakika intikam lezzetiyle bir katl, milyonlar dakika hem kalbî sıkıntı, hem hapis azabını çektirir. Ve maktülün akrabâsı dahi, intikam endişesiyle ve karşısında düşmanını düşünmesiyle, hayatının lezzetini ve ömrünün zevkini kaçırır; hem korku, hem hiddet azabını çekiyor. Bunun tek bir çaresi var: O da Kur´ân´ın emrettiği ve hak ve hakikat ve maslahat ve insaniyet ve İslâmiyet iktizâ ve teşvik ettikleri olan, barışmak ve musâlâha etmektir.
Sözler | On Üçüncü Söz 

İkinci Makam:
O hâdisâta sebebiyet veren ve fesadı çeviren birkaç Yahudiden ibaret değildir ki, onları keşfetmekle fesadın önü alınsın. Çünkü, pek çok muhtelif milletlerin İslâmiyete girmeleriyle, birbirine zıt ve muhalif çok cereyanlar ve efkâr karıştı. Bahusus, bazıların gurur-u millîleri Hazret-i Ömer´in (r.a.) darbeleriyle dehşetli yaralandığından, seciyeten intikama fırsat beklerlerdi. Çünkü, onların hem eski dini iptal edilmiş, hem medar-ı şerefi olan eski hükümeti ve saltanatı tahrip edilmiş. İntikamını, bilerek veya bilmeyerek hâkimiyet-i İslâmiyeden almaya hissen taraftar bir suret almış. Onun için, Yahudi gibi zeki ve dessas bir kısım münafıklar, o hâlet-i içtimaiyeden istifade ettiler denilmiş. Demek, o hâdisâtın önünü almak, o vakitteki hayat-ı içtimaiyeyi ve muhtelif efkârı ıslahla olurdu. Yoksa, bir iki müfsidin keşfedilmesiyle olmazdı.
Mektubat | On Beşinci Mektup