İhtiras - Ansiklopedik bilgi
İhtiras

1. isim Aşırı, güçlü istek
2. Tutku
İhtiras - Ayet mealleri
Bakara (Sığır) Suresi 96. ayet:
Andolsun, onları hayata karşı (diğer) insanlardan ve şirk koşanlardan (bile) daha ihtiraslı bulursun. (Onlardan) Her biri, bin yıl yaşatılsın ister; oysa bunca yaşaması onu azabtan kurtarmaz. Allah, onların yapmakta olduklarını görendir.
İhtiras - Kitap Tanıtım
Şöhret, Servet ve İhtiras 
Başarının Gerçek Anlamı Nedir?

Osho (Bhagwan Shree Rajneesh) 
BUTİK YAYINLARI 

Şöhret, Servet ve İhtiras para ve ünle meşgul olmanın belirtilerini ve psikolojisini sorgular. Açgözlülük nereden gelir? Yenilik ve olumlu değişim getirme konusunda rekabetçilik ve hırsın katkısı var mıdır? Ünlü ve zenginler neden dünyada bunca etkiye sahipmiş gibi görünürler? Paranın mutluluğu satın alamayacağı doğru mudur?

Şöhret, Servet ve İhtiras ayrıca Osho’nun orijinal konuşmasının bulunduğu bir DVD’yi de içerir. Bu görsel bölüm okurun Osho’nun aracısız bilgeliğini ve mizah anlayışını doğruca kaynağından görmesini sağlar.
İhtiras - Özlü sözler
  • Ayrılık, küçük ihtirasları unutturur, büyükleri kuvvetlendirir. 
  • Hastalığa tahammül, ihtirasa tahammülden daha kolaydır. - Alain
  • İnsanlar kendi çılgın ihtiraslarının neticelerini kadere yüklerler. - Walter Scott
  • Mutluluğu ihtiraslarda değil kendi yüreğinizde arayın; mutluluğun kaynağı dışımızda değil içimizdedir. - Lev Nikolayeviç Tolstoy
İhtiras - Risale-i Nur Külliyatı
ALTINCI NOTA
Ey kâfirlerin çokluklarından ve onların bazı hakaik-i imaniyenin inkârındaki ittifaklarından telâşa düşen ve itikadını bozan biçare insan! Bil ki, kıymet ve ehemmiyet, kemiyette ve adet çokluğunda değil. Çünkü, insan eğer insan olmazsa, şeytan bir hayvana inkılâp eder. İnsan, bazı frenkler ve frenkmeşrepler gibi ihtirâsât-ı hayvâniyede terakki ettikçe, daha şiddetli bir hayvâniyet mertebesini alır. Sen görüyorsun ki, hayvânâtın kemiyet ve adet itibarıyla hadsiz bir çokluğu varken, ona nispeten insan gayet az iken, umum envâ-ı hayvânat üstünde sultan ve halife ve hâkim olmuştur.
Lemalar | On Yedinci Lem’a 

64. Adâlet-i mahza-i Kur´âniye; bir mâsumun hayâtını ve kanını, hattâ umum beşer için de olsa, heder etmez. Ikisi nazar-ı kudrette bir olduğu gibi, nazar-ı adâlette de birdir. Hodgâmlık ile, öyle insan olur ki; ihtirasına mâni herşeyi hattâ elinden gelirse dünyâyı harap ve nev´-i beşeri mahvetmek ister.
Hutbe-i Şamiye | Hakikat Çekirdekleri