Kurbağa - Ansiklopedik bilgi
Kurbağa

Kurbağa, (isim, hayvan bilimi) Kurbağalardan, yumurta ile üreyen, yavruları gelişimlerini durgun sularda tamamladıktan sonra kuyruğu ve solungacı körelerek karada yaşayabilen, sıçrayarak yürüyen ve suda iyi yüzen küçük hayvan
Kurbağa - Ayet mealleri
Araf (Orta Yer) Suresi 133. ayet:
Bunun üzerine, ayrı ayrı mucizeler (ayetler) olarak üzerlerine tufan, çekirge, buğday güvesi, kurbağa ve kan musallat kıldık. Yine büyüklük tasladılar ve suçlu-günahkar bir kavim oldular.
Kurbağa - Kitap Tanıtım
NLP Prenslere Dönüşen Kurbağalar

Richard Bandler / John Grinder
ALFA YAYINLARI

NLP, insanların yaşadıkları deneyimler ve kurdukları iletişimler hakkında apaçık ve etkili bir modeldir. NLP ilkelerinden yararlanarak, her insan faaliyetini, köklü ve kalıcı değişiklikleri çabucak ve kolayca gerçekleştirmenizi sağlayacak kadar ayrıntılı bir şekilde tanımlamak mümkündür. NLP ilkeleriyle başarmayı öğretebileceğiniz şeylerden birkaç özel örnek verelim: - Fobileri ve başka türdeki hoş olmayan duygusal tepkilerinizi bir saatten az bir sürede iyileştirmek; -"Öğrenme güçlükleri" (imla ve okuma problemleri, vb.) olan çocukların ve yetişkinlerin bu engellerini - genellikle bir saatten az bir sürede - aşmalarına katkıda bulunmak; - Sürdürmeyi kesinlikle istemediğiniz alışkanlıkları (sigara, içki, aşırı yemek, uykusuzluk, vb.) birkaç oturumda ortadan kaldırmak; - Çiftlerin, ailelerin ve kurumların iç ilişkileri ve karşılıklı etkileşimlerinde, daha doyurucu ve üretken olmayı sağlayacak değişiklikleri gerçekleştirmek; - Birçok fiziksel problemi ("psikosomatik" olarak kabul edilen ve edilmeyen bazı problemleri) birkaç oturumda iyileştirmek.
Kurbağa - Muhtelif yazılar
KURBAĞALAR
İki kurbağa süt güğümüne düşmüşler. Birisi biraz çırpınmış ve bakmış ki kurtulma ümidi yok, kendini bırakmış ve boğularak ölmüş. Öbürü çırpınmaya devam etmiş. Çırpınmış, çırpınmış, çırpınmış...
Tam kollarındaki derman tükenecekken bir de bakmış ki süt, çırpınma nedeni ile, tereyağına dönüşmüş. Tereyağının üstüne çıkıp, bir sıçrayışta güğümden dışarı atlarken de düşünmüş:
- İkimiz birlikte çırpınsaydık daha mı erken kurtulurduk.
Kurbağa - Muhtelif yazılar
Konuşan kurbağa 

Adamın biri bir gün yolda giderken bir kurbağa görür ve kurbağa dile gelir.
- Ben aslında bir insanım, eğer beni bir kere öpersen çok güzel bir prenses haline gelirim"
Adam kurbağayı eline alır ve cebine koyar.
Kurbağa tekrar dile gelir
- Eğer beni öpersen çok güzel bir prenses olacağım ve seninle evlenmeye hazırım.
Adam kurbağayı cebinden çıkarır, şöyle bir bakar ve gülümseyerek yeniden cebine koyar.
Kurbağa yalvarmaya başlar
- Eğer beni öper ve güzel bir prenses haline çevirirsen. Seninle evlenirim.
Adam tekrar kurbağayı çıkarır, şöyle bir bakar ve gülümseyerek cebine koyar
Sonunda kurbağa dayanamaz:
- Senin neyin var? Sana çok güzel bir prenses olduğumu ve beni öpersen seninle evleneceğimi söyledim. Neden beni öpmüyorsun?
Sonunda adam konuşur
- Bak, ben bir mühendisim. Kızlarla uğraşacak vaktim yok, fakat konuşan bir kurbağa çok ilginç geliyor.
Gerçekten de evleniyoruz; çocuk yapıyoruz; dünya işlerine karışıyoruz. Bu dünyadaki birçok ilginç şeyi de bu sırada ıskalıyoruz. Dünya tarihi, aşkların, evliliklerin ya da yapılan çocukların tarihi değil, bir şey bulan ve bir şey yapan insanların tarihi. Dünyadaki ilginç şeyleri ıskalamamanız dileğiyle.