Hasret - Ansiklopedik bilgi
Hasret

1. (isim) Özlem
Hasret - Ayet mealleri
Bakara (Sığır) Suresi 167. ayet:
(O zaman, yönetilip) Uyanlar derler ki: "Eğer bize bir kere (daha dünyaya dönme) fırsatı verilse(ydi) muhakkak (şimdi) onların bizden uzaklaştıkları gibi, biz de onlardan uzaklaşır (onları yüzüstü bırakır)dık." Böylece Allah, onlara bütün yaptıklarını onulmaz hasretlerle gösterecektir. Ve onlar ateşten çıkacak değildirler.

Ali İmran (İmran Ailesi) Suresi 156. ayet:
Ey iman edenler, inkâr edenler ile yeryüzünde gezip dolaşırken veya savaşta bulundukları sırada (ölen) kardeşleri için: "Yanımızda olsalardı, ölmezlerdi, öldürülmezlerdi" diyenler gibi olmayın. Allah, bunu onların kalplerinde onulmaz bir hasret olarak kıldı. Dirilten ve öldüren Allah´tır. Allah, yaptıklarınızı görendir.

İsra (Gece Yürüyüşü) Suresi 29. ayet:
Elini boynunda bağlanmış olarak kılma, büsbütün de açık tutma. Sonra kınanır, hasret (pişmanlık) içinde kalakalırsın.

Meryem Suresi 39. ayet:
İş(in) hükme bağlanıp biteceği, hasret gününe karşı onları uyar; onlar bir gaflet içindedirler ve onlar inanmıyorlar.

Fatır (Yaratan) Suresi 8. ayet:
Kötü olarak işledikleri kendisine çekici-süslü kılınıp da onu güzel gören mi (Allah katında kabul görecek)? Artık şüphesiz Allah, dilediğini saptırır, dilediğini hidayete eriştirir. Öyleyse, onlara karşı nefsin hasretlere kapılıp gitmesin. Gerçekten Allah, yaptıklarını bilendir.

Hakka (Gerçekleşen) Suresi 50. ayet:
Gerçekten o (Kur´an), kafirler için bir hasrettir.
Hasret - Bağlantılar
Hasret

Hasret Ölümü Sevdirir

Sesine ve Sözüne Hasret

İnsanlık Sevgiye Hasret Gidiyor

İçimde Bir Hasret Kaldı Be Ana
Hasret - Hadisler
Ömer ibn-ül Hattab (Allah Ondan razı olsun) şöyle demiştir: 
Bir gün Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) esirler arasında çocuğundan ayrılan bir kadın gördü. Kadın çocuğuna hasretinden dolayı rast geldiği her çocuğu kucağına alıyor ve emziriyordu. Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) çevresindekilere:
- Hiç bu kadın çocuğunu ateşe atar mı? diye sordu. Onlar:
- Asla atmaz, cevabını verdiler. Bunun üzerine Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem):
-O halde biliniz ki Allah’ın kullarına merhamet ve acıması bu kadının çocuğuna merhametinden çok daha fazladır, buyurdu. 
[Buhari, Edeb 18]
Hasret - Kitap Tanıtım
Hasret

Halit Ertuğrul 
NESİL YAYINLARI 

Kimler hasret gitmedi ki cananına?
Hasreti, yüreğinde kor olanlara sor.
Hasreti, Geylanî’ye, Mevlânâ’ya ve Bediüzzaman’a sor.
Hasreti, cennetten ayrılan Hz. Âdem’e sor.
Hasreti, oğlunu tufana kurban veren Hz. Nuh’a sor.
Hasreti, Hz. Yusuf için yanıp tutuşan Hz. Yakub’a sor.
Ve hasreti, Resulünü Medine’ye gönderen Mekke’ye sor.

Hasret, ete kemiğe duyulan bir sevda değilmiş meğer... 
Hasret, ebedî vuslat için çırpınan yüreklerin duasıymış.

Bu kitap; Hasret ve Hikmet’in; iffetle, aşkla ve sadakatle yoğrulmuş, yürekleri yakan yaşanmış hikayesidir. 
Hasret çekenlere...

Hasret - Özlü sözler
 • Acıya sabredersen adı metanet olur, insanlara sabredersen adı hoşgörü olur, dileğe sabredersen adı dua olur, duyguya sabredersen adı gözyaşı olur, özleme sabredersen adı hasret olur, sevgiye sabredersen bunun adı da aşk olur.
 • Aşk da sen, hasret de sen, ben de sen.
 • Aşkın hiçbir sıfata ve tamlamaya ihtiyacı yoktur. Başlı başına bir dünyadır aşk. Ya tam ortasındasındır, merkezinde ya da dışındasındır, hasretinde. - Elif Şafak Aşk
 • Baktığımız her ufkun öte yanında hasret; bir ömür sürüyoruz, nereye varsak hicret. - Necip Fazıl Kısakürek
 • Bilmezler yalnız yaşamayanlar, nasıl korku verir sessizlik insana; insan nasıl konuşur kendisiyle; nasıl koşar aynalara, bir cana hasret, bilmezler. - Orhan Veli
 • Ey aşık! Sevgilinin hasretiyle, seherlerinde âh ederek, gözyaşı döktüğün geceler miktarınca; aşkın sana kutlu olsun. - İskender Pala
 • Ey gönül! Bana derler: "Sevgili´ye bunca hasret, özlem neden?" diye; "ulaşamayacağını bile bile neden onu arıyorsun?" derler. Ben de derim ki: "öleceğimi bile bile neden yaşıyorsam, o yüzden!" diye. - Muhammed Celâleddin-i Rûmî (Mevlana)
 • Gençlik günlerini düşünmek, hasrettir. - Hz. Ali (r.a.)
 • Güneşin doğuşuna hasretken bizler, niye her an batıyor bu güneş.
 • Hasret en büyük esarettir. - Canan Tan
 • Hazırla çantamı düşeyim yola, görelim gurbet denilen neymiş, ne hasret ne gurbet koymaz adama, ama anlaşılmamak zor meseleymiş.
 • Her kadına sahip olmaya çalışan adam bir kadına hasret kalır; bir kadına sahip olan adam, her kadını kendine hayran bırakır. - William Golding
 • Her şeyin sırrı sabırdır. Acıya sabredersin adı metanet olur. Açlığa sabredersin adı oruç olur. İnsanlara sabredersin adı hoşgörü olur. Dileğe sabredersin adı dua olur. Duygulara sabredersin adı gözyaşı olur. Özleme sabredersin adı hasret olur. Sevgiye sabredersin adı aşk olur.
 • Herkes deliye hasret, ben koyacak yer bulamıyorum.
 • Herkesin bir derdi var. Her derdin bir acısı, acılarım katlanılmaz değil ama birde tuz basanı var. Her aşkın bir hasreti var, her hasretin bir çilesi çilem çekilmez değil ama birde çektireni var. Her aşığın bir sözü var. Her sözün bir söyleteni. Söyleyecek çok şeyim var ama birde susturanı var: Sustum. Suskunluğum, susturana armağan olsun.
 • Hırsız aranıyor; Adı: Bir tanem. Soyadı: Hasretim. Gizlendiği yer: Kalbim. Adresi: Aşkım Caddesi Mahallesi: Seni seviyorum. Kapı no: Sen ve ben.  
 • İnsan, geçmişin hasretçisi, geleceğin özlemcisi,  yaşadığı anın şikâyetçisidir. - Charles Bukowski
 • Kadından kendisinde olmayanı isteriz; Hasret yerinde kalır ve biz çekip gideriz. - Necip Fazıl Kısakürek
 • Mevla´nın her şeydeki sırrı sabırdır. Acıya sabredersin adı metanet olur, açlığa sabredersin adı oruç olur, insanlara sabredersin adı hoşgörü olur, dileğe sabredersin adı dua olur, duygulara sabredersin adı gözyaşı olur, özleme sabredersin adı hasret olur, sevgiye sabredersin adı aşk olur.
 • Ne görsem ötesinde hasret çektiğim diyar, kavuşmak nasıl olmaz, mademki ayrılık var.
 • Ne zaman vuslat ey yar! Can bitap düştü, saçlarıma hazan düştü. Sevdama köz düştü. Lime lime etti bu hasret beni. İlmek ilmek cana dokudum da seni, gönül gözüme hayranlık düştü. Özlem iklimlerinden dergâhına sesleniştir bu, ahı feryada karışmış bir Kıtmir’in yanmasıdır. Gel ne olur bir gün çıkıp gel alev almadan ruhum. Canı dişinde, özü közünde bir ağlayıştır bu. Kâlin hâle serzenişi, Mecnun´un Leyla´ya vurgunluğu. Gel ateşe su. - Muhammed Celâleddin-i Rûmî (Mevlana)
 • Ömrün ilk yarısı, ikinci yarısını beklemekle, ikinci yarısı da ilk yarısının hasretiyle geçer. - Necip Fazıl Kısakürek
 • Sabır, hastalıkta Eyüp, hasrette Yakup, zindanda Yusuf, ateşte İbrahim olmaktır.
 • Sahiller dalgayı nasıl beklerse, gökyüzü mehtabı nasıl özlerse,  kuru topraklar suya nasıl hasretse, sende benim hasretimsin.
 • Sen türkü söyle ve gülümse küçüğüm, çünkü sesinin ırmağıyla yeşerecek hasretin bozkırları. - Ahmet Telli
 • Sevgiyi taşımak değil, hasretini çekmek zor, gülmeyi unutmak değil, ağlamaya alışmak zor, sevmek yada ölmek değil.
 • Sofrada değişir her şey, ekmek değişmez; / Ne kanun! Değişmeze hasret çekmek değişmez. - Necip Fazıl Kısakürek 
 • Şaşırdım kaldım nasıl atsam adım; gün kasvet gece kasvet. Bulutlar, sisler içinde bunaldım; gök mavisine hasret. Olmuyor seni düşünmemek. - Cahit Sıtkı Tarancı
 • Var olmak için yok olmak gerek, parça bütüne kavuşacak ki hasret dinsin. - Buda
 • Varsın sevgilinin hasreti yaksın yüreğimi kor eylesin. Varsın sevgilinin verdiği güllerin dikeni parçalasın ellerimi kan revan olayım. Varsın sevgilinin karşısında lâl olayımda tek bir söz bile edemeyeyim. Onsuz olmayayım olamayayım.
 • Ya ortasındasındır Aşk’ın merkezinde; ya da dışındasındır, hasretinde.
 • Yalnızlığa yürüdüğün bir akşamda, güneşin geç doğduğu bir sabahta, özlediğinde veya ağladığında, sıcacık bir ele hasret kaldığında diğer elini tut kimseden fayda yok adama.
Hasret - Risale-i Nur Külliyatı
Birinci Nükte: Bu sözler beşerin acizlik hastalığı ve insanlığın fakirlik marazı için denenmiş bir ilaçtır.
"Allah bize kafidir. O ne güzel vekildir."O, Mucid ve Mevcud-u Baki olduktan sonra, mevcudatın zevale gitmesinin hiçbir önemi yoktur. Çünkü Vâcibü´l-Vücud olan Mucidlerinin bekasıyla, o sevimli varlıklar devam ediyorlar.
O, Sani ve Fatır ı Bakidir. O halde, masnuun zevaliyle mahzun olmamalı. Çünkü; muhabbete vesile olan husus, Saniinde aynen devam etmektedir.
O, Melik ve Malik-i Bakidir. O halde, ayrılık ve gidiş içerisinde tazelenen mülkün zevalinden teessüf edilmemeli.
O, Şahid ve Alim-i Bakidir. Öyle ise, sevgililerin dünyadan kaybolmasına hasret çekilmemeli. Çünkü, onları müşahede eden Zatın ilim ve nazar dairesinde varlıkları devam ediyor.
Şualar | Dördüncü Şuâ 

Aziz kardeşlerim, 
Sizlere hergün birer uzun mektup yazmak hakkınız varken, maatteessüf üç seneden beri size göndermek için yazdığım bir mektup şimdiye kadar bekliyor, eski sakomun cebinde duruyor. Demek Risale-i Nur, ehl-i dünya dinsizlerine çok dehşet vermiş ki, dünyalarına karışmadığım halde bu tazyikatı yapıyorlar. Her neyse... Hiç unutamadığım sebatkar, ciddi kardeşlerime, hususan ikinci vatanım Barla´daki vefadar sıddıklara pek çok selam ve dua ederim. 
Binler hasret ve iştiyakla sizleri düşünen ve her yirmi dört saatte belki yüz defa duayla tahattur eden ve duanıza muhtaç olan, 
Said Nursî 
Kastamonu Lâhikası | Âhirzamandan Haber Veren Mühim Bir Hadis
Hasret - Şiir türü
Hasretinle Yandı Gönlüm 

Hasretinle yandı gönlüm
Yandı yandı söndü gönlüm 
Evvel yükseklerden uçtu 
Düze indi şimdi gönlüm 

Aramızda karlı dağlar
Hasretin bağrımda kışlar 
Başa geldi olmaz işler
Yokluğundan öldü gönlüm 

Gözlerimde kanlı yaşlar 
Hasretin bağrı kışlar
Başa geldi olmaz işler 
Yokluğundan öldü gönlüm

Gelecektin gelmez oldun
Halimi hiç sormaz oldun
Yaralarımı sarmaz oldun 
Yokluğundan öldü gönlüm

Aramızda karlı dağlar 
Hasretin bağrımda kışlar 
Başa geldi olmaz işler
Yokluğundan öldü gönlüm

Gözlerimde kanlı yaşlar
Hasretin bağrımda kışlar
Başa geldi olmaz işler
Yokluğundan öldü gönlüm