Darılmak - Ansiklopedik bilgi
Darılmak

1. Hoşa gitmeyen bir tutum, davranış veya söz dolayısıyla gücenip görüşmez olmak, gücenmek, küsmek, ilgiyi kesmek
2. Gücenmek, kırılmak, alınmak, incinmek
3. Azarlamak, paylamak
Darılmak - Ayet mealleri
Duha (Kuşluk Vakti) Suresi 3. ayet:
Rabbin seni terketmedi ve darılmadı.
Darılmak - Hadisler
Muaviye ibni Hayde (Allah Ondan razı olsun) şöyle demiştir: 
Ya Rasulallah kadınlarımızın bizim üzerimizdeki hakkı nedir? diye sordum. Şöyle buyurdu: 
"Yediğin gibi onu da yedirmek, giydiğin gibi onu da giydirmek, yüzüne vurma, kötüleyip ayıplama, darılıp ayrı yatmaya mecbur kalırsan bu işi sadece odanın sınırlarını aşmayacak şekilde evde yapmaktır." 
[Ebu Davut, Rada 41]

Abdullah İbni Ömer (Allah Onlardan razı olsun)’dan rivayet edildiğine göre Hz. Ömerin kızı Hafsa dul kalınca dedi k; Osman ibni Affan’a rastladım kızımdan bahsettim istersen sana nikahlayayım dedim. 
O da hele bir durumuma bakayım dedi. Birkaç gün bekledim sonra karşılaştığımızda "bana öyle geliyor ki, şimdilik evlenme durumunda değilim" dedi. 
Sonra Ebu Bekir’e rastladım ona da istersen kızım Hafsa’yı sana nikahlayayım dedim. Sustu hiç cevap vermedi. 
Bu sebeple ona Osman’a gücendiğimden daha fazla kızdım.
Aradan birkaç gün geçtikten sonra Hz. Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem) Hafsa’ya talib oldu ben de ona nikahladım. O sırada Ebu Bekir’le karşılaştım bana:
Hafsa’yla evlenmemi istediğin benim de sana cevap vermediğim zaman her halde bana darılmışsındır dedi. Ben de: 
Evet diye cevap verdim. Bunun üzerine Ebu Bekir şunları söyledi: 
Bana bu konuyu açtığınızda kızınızla evlenmeme mabi olacak bir şey yoktu, lakin Hz. Peygamberin Hafsa’yla evlenmekten söz ettiğini görmüştüm.
Rasûlullah’ın sırrını ifşa(açığa çıkaramazdım) edemezdim. Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) Hafsa’yla evlenmekten vazgeçseydi ben onunla evlenmeyi kabul ederdim. 
[Buhari Nikah 33]
Darılmak - Kitap Tanıtım
Burcu / Küsmek İşe Yarıyor mu?

Nurşen Şirin 
TİMAŞ YAYINLARI 

Burcu dizisini, çocuklarını geleceğe daha güçlü ve sağlam karakterli hazırlamak için yürekten emek veren tüm ebeveynlere ve eğitimcilere öneriyorum."

"Burcu serisiyle çocuklar, günlük yaşamlarında sıkça karşılaştıkları sorunları aşarak doğru davranışlara yönelebilme adına çok özel deneyimler ve maceralar yaşayacaklar.

Burcu´nun hikâyelerini keyif alarak dinlerken/okurken yaşamlarını kıymetli becerilerle donatacak büyüme yolculuklarında daha güçlü ilerleyecekler.

Burcu´nun renkli ve heyecanlı maceralarını okul öncesi dönem çocukları keyifle dinleyebilir ve ilköğretime yeni başlayan öğrenciler zevkle okuyabilir.

Kudret Eren Yavuz / Uzm. Psikolojik Danışman

Burcu dizisi okul öncesi çocukların karşılaşabileceği genel problemler üzerine kurgulandı. Bu kurguyla çocuğa ve ebeveyne yol göstermek hedefleniyor.

Hikâye kahramanımız Burcu, çocuklara olumlu bir özdeşim modeli olarak sunuluyor; yaşadığı maceralar ile problemlere doğru çözümler bulmaları konusunda çocukları yüreklendiriyor. Didaktik öğretilere ayak direyen çocuklar için kahramanlarımızın sunduğu çözümler eğlenceli ve kalıcı olacak.
Darılmak - Özlü sözler
  • Cahile ırak ol kâmile yakın / Bir mana söyleyim darılma sakın / Hasmın karıncaysa merdane takın / Ummadık taş başa düşer mi düşer - Pir Sultan Abdal
  • Durup dururken darılmak, yersiz konuşmak, tanımadan güvenmek doğru değildir.
  • Küsmek ve darılmak için bahaneler aramak yerine, sevmek ve sevilmek için çareler arayın. - Muhammed Celâleddin-i Rûmî (Mevlana) 
  • Sırtından vurana kızma, ona güvenip arkanı dönen sensin. Arkandan konuşana da darılma, onu insan yerine koyan yine sensin. - Ömer Hayyam
Darılmak - Risale-i Nur Külliyatı
Nefsime demiştim: Eğer onun tahkiri ve beyan ettiği kusurlar şahsıma ve nefsime ait ise, Allah ondan razı olsun ki, benim nefsimin ayıplarını söyler. Eğer doğru söylemişse, beni nefsimin terbiyesine sevk eder ve gururdan beni kurtarmaya yardımdır. Eğer yalan söylemişse, beni riyadan ve riyanın esası olan şöhret-i kâzibeden kurtarmaya yardımdır. Evet, ben nefsimle musalâha etmemişim. Çünkü terbiye etmemişim. Benim boynumda veya koynumda bir akrep bulunduğunu biri söylese veya gösterse, ondan darılmak değil, belki memnun olmak lâzım gelir.
Mektubat | On Altıncı Mektup

Onu ihsas eden hâlâttan şiddetle ictinap ediyoruz. Elbette, burada, altı yedi sene gözünüzle ve yirmi seneden beri tahkikatınızla anlamışsınız ki, ben şahsıma karşı hürmet ve makam vermek istemiyorum. Sizleri o noktada şiddetle tekdir etmişim. "Benim haddimden fazla mevki vermeyiniz" diye sizden darılıyorum. Yalnız, Kur´an-ı Hakimin bu zamanda bir mucize-i maneviyesi olan Risale-i Nur hesabına, ben de onun bir şakirdi olmak haysiyetiyle, ona tasdikkârâne teslimi ve irtibatı, şâkirâne kabul ediyorum.
Kastamonu Lâhikası | Daimi Hizmetinde Bulunan Risale-i Nur Şakirtleri Tarafından
Darılmak - Şiir türü

Darıldın mı Gülüm Bana

Darıldın mı gülüm bana 
Hiç bakmıyorsun bu yana
Darıldıysan barışalım 
Kumru gibi koklaşalım
Esmerim güzelim tuti dillim
Ben yanıyorum çok seviyorum 
Ben yanıyorum aman Allah çok seviyorum
Her zaman üzersin beni
Ah yaramaz çapkın seni
Benim hiç günahım yoktu
Baştan sen çıkardın beni
Esmerim güzelim tuti dillim
Ben yanıyorum çok seviyorum 
Ben yanıyorum aman Allah çok seviyorum

Türkiye
Söz - Müzik: Anonim