Üşümek - Ansiklopedik bilgi
Üşümek

1. Isı yokluğundan, azlığından veya ısı kaybından etkilenmek, soğuğun etkisini duymak
Üşümek - Ayet mealleri
Nisa (Kadınlar) Suresi 57. ayet:
İman edip salih amellerde bulunanları, altından ırmaklar akan, içinde ebedi kalacakları cennetlere sokacağız. Onda onlar için tertemiz kılınmış eşler vardır. Ve onları, "ne sıcak-ne soğuk, tam kararında gölgeliğe" sokacağız.

İnsan Suresi 13. ayet:
Orada tahtlar üzerinde yaslanıp-dayanmışlardır. Orada ne (yakıcı) bir güneş ve ne de dondurucu bir soğuk görürler.
Üşümek - Bağlantılar
Üşüme de Bir Nimet

Üşüme ve Tiroid
Üşümek - Kitap Tanıtım
Üşüyorum Reis 
Kaza mı? Suikast mı?

Taner Çakıl 
KAİNAT KİTAPLAR 

Kimdi ardından yüzbinlerce insanı akın, akın Ankara’nın yollarına döken Muhsin YAZICIOĞLU ve neydi bu sevginin ardındaki sır. Bu kitabımda ona olan bu sevginin sebebini ve hayatına dair yaşanmış olayları ele almaya çalıştım. Vefatının hemen ardından bu kitabı yayınlamamın sebebi kitabın bütünlüğünde gizlidir. Bu kitabı tüm vatansever gençlerin ve onu tanımak isteyenlerin okumasını temenni ediyorum. Kitabın içeriğini merak edenlere hitaben konu başlıklarını kısmen belirtmek istedim;

Bibliyografyası, aile hayatı, işkence günleri, siyasi hayatı, çatlı ile diyalogları, şüphe dolu kazalar, vefatının öncesi ölüme dair söyledikleri, dakika dakika helikopter kazası, muhteşem cenaze töreni, ardından söylenenler, kazadaki suikast şüpheleri ve diğer gelişmeler en güncel şekilde ele alınmıştır.
Üşümek - Özlü sözler
 • Ayağını yorganına göre uzat ki, ayağın üşümesin.
 • Ben sana hep üşüyordum, çünkü kıştım. Seni sevmek gibi büyük işlere kalkıştım. Ve lütfen inkar etme; sana en çok ben yakıştım. - Özdemir Asaf
 • Bu aralar ellerim hep üşür benim. Doktor "kansızlık" der, ben "sensizlik" derim. - Edip Cansever
 • Gel, ceketini unuttun. Hiç olmazsa onu al. İnan başka bir niyetim yok. Üşürsün, dayanamam. - Yılmaz Erdoğan
 • Giden sizin için çok değerli de olsa, kapıyı örtün ki; içeride kalanlar üşümesin.
 • Güneşin rengine benzemez gecenin rengi. Üşütür ayaz, korkutur karanlık. Bu gece bir gariplik bir hüzünlük var yüreğimde ya ben fazlayım bu şehirde yada bir dost eksik şehirde.
 • Her gece üstünü açma üşütürsün, diyeceğine; bir kere de, kalbini açma üzülürsün, deseydin ya anne.
 • İçin yanarken üşümek, yüreğin kan ağlarken gülmek, özleyip de sevdiğini görememek. İşte aşk bu olsa gerek. - Can Yücel
 • İki pencere açık kalınca cereyan, iki yürek açık olunca aşk olur; ama sonuç değişmez. İkisinin de sonunda üşütürsün. - Sunay Akın
 • Seni anlatabilsem seni... Yokluğun cehennemin öbür adıdır üşüyorum kapama gözlerini...
 • Şu an üçüncü battaniyeyi örttüm üzerime. / Yok arkadaş! / Sensiz yine üşüyorum. / Artık kaç -kat- sevdiysem seni?
 • Umutlarını sıkı giyin. Üşütme sakın mutluluklarını. Üşürsen eğer gülüşlerini ört üzerine. Sesine sımsıkı sarıl ve sevdanı kuşan.
Üşümek - Risale-i Nur Külliyatı
Emniyet müdürü hesabına beni konuşturan bir polise, "Eğer bin müdde-i umumî ve bin emniyet müdürü kadar bu memlekette emniyet-i umumiyeye hizmet etmemişsem-üç defa-Allah beni kahretsin" dedim. 
Sonra, bu sırada, bu soğukta, en ziyade istirahate ve üşümemeye ve dünyayı düşünmemeye muhtaç olduğum bir hengâmda, garazı ve kastı ihsas eder bir tarzda, beni bu tahammülün fevkinde bu tehcir ve tecrit ve tevkif ve tazyike sevk edenlere, fevkalâde iğbirar ve kızmak geldi. Bir inâyet, imdada yetişti. Mânen kalbe ihtar edildi ki: 
"İnsanların sana ettikleri ayn-ı zulümlerinde, ayn-ı adalet olan kader-i İlâhînin büyük bir hissesi var. 
"Ve bu hapiste yiyecek rızkın var; o rızkın seni buraya çağırdı. Ona karşı rıza ve teslimle mukabele lâzım. 
"Hikmet ve rahmet-i Rabbâniyenin dahi büyük bir hissesi var ki, bu hapistekileri nurlandırmak ve teselli vermek ve size sevap kazandırmaktır. Bu hisseye karşı, sabır içinde binler şükretmek lâzımdır. 
Lemalar | Yirmi Altıncı Lem´a