Duyarsız - Duyarsızlık - Ansiklopedik bilgi
Duyarsız - Duyarsızlık

1. (sıfat) Duyarlı olmayan
Duyarsız - Duyarsızlık - Ayet mealleri
Kehf (Mağara) Suresi 28. ayet:
Ve Rablerinin hoşnutluğunu umarak sabah akşam O´na yalvarıp yakaranlarla birlikte sen de sabret; ve dünya hayatının cazibesine kapılıp da sakın gözlerini onların üzerinden ayırma; Ve iyi ve güzel olan ne varsa hepsini terk edip (yalnızca) bencil arzularının peşine düştüğü için kalbini zikrimize karşı duyarsız kıldığımız kimseye aldırma.

Neml (Karınca) Suresi  80. Ayet: 
Sen ölü gibi duyarsız olanlara tebliğini işittiremezsin. İkballerine ve istikballerine sırt çevirip, arkalarını dönüp giderlerken sağır kesilenlere davetini duyuramazsın.

Nahl (Arı) Suresi  108. Ayet:
İşte onlar, Allah’ın kalplerini, kafalarını anlayışsız, kulaklarını duyarsız, gözlerini görmez hale getirdiği kimselerdir. Onlar, işte onlar, gaflet içinde olanlardır.
Duyarsız - Duyarsızlık - Bağlantılar
Ölümcül Bir Hastalık: Duyarsızlaşma 
Duyarsız - Duyarsızlık - Kitap Tanıtım
Duyarlı Davranışlar

İpek Ongun 
ARTEMİS YAYINLARI 

Genç kadınlar ve erkekler için...

Gündelik yaşamda duyarlı davranışlar... Birkaç örnek mi istiyorsunuz, buyrun okuyun. Cep telefonu ve bilgisayarı uygarca kullanma yöntemleri... İş yaşamında yazılı olmayan ama insanı başarıya götüren davranışlar... Giyimde ve makyajda asla ve asla yapılmaması gerekenler... Kürsüde, şirket yöneticilerinin karşısında etkili konuşabilmek için bazı öneriler... İş seyahatinde, gezilerde, uçakta ve gemide davranışlar, giyim önerileri... Yürüyen merdivenlerde, döner kapılarda davranışlar... Fotoğraf çektirirken dikkat edilecekler... Doktora giderken yapılacaklar...

Ve... Müşterek hayattan ne anlıyorsunuz? Kadınların müşterek hayattan beklentileri...
Duyarsız - Duyarsızlık - Özlü sözler
  • Anneler, her şeyi görmeseler bile kalpleriyle duyarlar. - Ostrovoski
  • Aşağılık insanlarla yakınlaşmaktan kaçın, onlar ki yapmacık sevgilerini gösterip içlerinde kötülüğü sakladılar. Onları hoşnut tuttuğun sürece sana sevgi duyarlar, verili olmaktan geri kalırsan sana zehirlerini akıtırlar. - Hz. Ali (r.a.)
  • Çok kolaydır insanların acıya duyarlı davranmaları. Ne zordur düşünceye duyarlı olmaları. - Oscar Wilde
  • Eğer içinizden "sen resim çizemezsin" diyen bir ses duyarsanız, herşeye rağmen çizin ve o ses susacaktır. - Vincent Van Gogh
  • İnsan zayıfladıkça acıya daha az duyarlıdır. Daha az acı vardır çünkü acıtacak daha az kalmıştır. - Jack London
  • Rahat olmak lazım fakat duyarsız değil. Açık sözlü olmak lazım fakat edepsiz değil.