His - Hissetmek - Ansiklopedik bilgi
His - Hissetmek

His
1. (isim) Duygu
2. Duyu
3. Sezgi, sezme

Hissetmek
1. Fiziksel bir uyarıyı duymak
2. Bir şeyden etkilenmek, duymak
3. Sezmek, farkına varmak, anlamak
4. Saymak, addetmek
His - Hissetmek - Ayet mealleri
Tevbe (Tövbe) Suresi 114. ayet:
İbrahim´in babası için bağışlanma dilemesi, yalnızca ona verdiği bir söz dolayısıyla idi. Kendisine, onun gerçekten Allah´a düşman olduğu açıklanınca ondan uzaklaştı. Doğrusu İbrahim, çok duygulu, yumuşak huyluydu. 

Meryem Suresi 98. ayet:
Biz, onlardan önce nice insan- nesillerini yıkıma uğrattık; (şimdiyse) onlardan hiç birini hissediyor veya onların fısıltılarını duyuyor musun?

Enbiya (Peygamberler) Suresi 12. ayet:
Bizim zorlu-azabımızı hissettikleri zaman, oradan büyük bir hızla uzaklaşıp kaçıyorlardı.

Fetih (Fethetmek) Suresi 26. ayet:
Hani o inkâr edenler, kendi kalplerinde, "öfkeli soy koruyuculuğu"nu (hamiyeti), cahiliyenin "öfkeli soy koruyuculuğunu" kılıp-kışkırttıkları zaman, hemen Allah; elçisinin ve mü´minlerin üzerine  "(kalbi teskin eden) güven ve yatışma duygusunu" indirdi ve onları "takva sözü" üzerinde "kararlılıkla ayakta tuttu." Zaten onlar da, buna layık ve ehil idiler. Allah, her şeyi hakkıyla bilendir. 
His - Hissetmek - Kitap Tanıtım
Altıncı His
Dr. Judith Orloff
KURALDIŞI YAYINLARI
 “Altıncı his” diye bir şeyden söz edildiğini hep duyarız; bazıları için “altıncı hissi çok güçlü” olduğu söylenir ama gerçekten de “altıncı his” denilen şeyin ne olduğunu biliyor musunuz? Hiç deja vu yaşamadınız mı? Rüyalarınızda haber aldığınız, geleceği gördüğünüz olmadı mı? 

Altıncı hissi, sezgileri güçlü bir hekim, bir psikiyatr olan Judith Orloff kendi sezgisel yolculuğunu anlatırken tüm bu sorulara ve benzerlerine yanıt veriyor ve içsel bilgeliğinize nasıl odaklanabileceğinizi gösteriyor. 

Hepimizde var olan altıncı hissinizi geliştirmek, kendinizle, bedeniniz ve ruhunuzla daha uyumlu olmak için sezgisel bir yolculuğa çıkmanız gerekir. Ve bu yolculukta en iyi arkadaşınız içsel sesinizdir; ona kulak verirseniz yolculuk keyifli hale gelir, yanlış yola da sapmazsınız. 

Kendi içinize girer ve yaşamınızın aktığı yerin ne kadar derin olduğunu görürseniz, bu yolculuğunuzun başlangıç ve bitiş sırlarını da çözersiniz…

Dr. Judith Orloff spiritüel ve maddi dünyaları duyarlılıkla birleştiriyor ve bizi yaşamın daha derin gizemleriyle karşı karşıya getiriyor.
-Deepak Chopra

Biz aslında olduğumuzdan çok daha fazlasıyız. Judith Orloff bu basit gerçeği anlamamıza yardım ediyor.
-Louise Hay

Doğaüstü ile Sigmund Freud’un dünyasının arasında köprü kurabilecek biri varsa, o Dr. Judith Orloff’tan başkası olmaz.
His - Hissetmek - Muhtelif yazılar

İnsanlar, onlara kendilerini nasıl hissettirdiğinizi asla unutmazlar

Bu olay 14 ekim 1998 de kıtalar arası bir uçuş esnasında gerçekleşmiş.

"Bir kadın, uçakta zenci bir adamın yanında oturuyordu. Durumdan rahatsızlığını belli edercesine, hostesten başka bir yer bulmasını istedi, zira öylesine antipatik birinin yanında oturamazdı. Hostes, tüm uçağın dolu olduğunu fakat birinci sınıfta yer olup olmadığına bakacağını söyledi.
Diğer yolcular şaşkınlık ve tiksintiyle olayı izliyorlardı, bu kadının sadece terbiyesizliğine değil, bir de birinci sınıfta yolculuğu devam edeceğine şahit oluyorlardı. Zavallı adamcağız çok kötü bir durumda olmasına rağmen cevap vermemeyi tercih etti. Bu yüksek tansiyondaki durumda kadın, birinci sınıfta ve o adamdan uzak uçabileceğinden tatmin olmuş, hostesin dönmesini bekliyordu.
Birkaç dakika sonra geri gelen hostes, kadına:
"Çok özür dilerim geciktim.Birinci sınıfta bir yer buldum… Bu yeri bulmak biraz zamanımı aldı, sonra yer değişikliği için pilottan izin almam gerekiyordu. ´Hiç kimse sorun yaratan bir diğerinin yanında oturmak mecburiyetinde tutulamaz´ dedi ve bu izni verdi."
Diğer yolcular kulaklarına inanamıyorlardı, bu esnada kadın da bir zafer kazanmış gibi yerinden kalkmaya hazırlandı. Aynı anda hostes, oturmakta olan zenciye dönerek:
"Beyefendi, sizi uçağın birinci sınıfındaki yeni yerinize götürmem için beni takip eder misiniz lütfen? Seyahat firmamız adına kaptan pilotumuz sizden böyle nahoş bir olay yaratan kimsenin yanında oturmak mecburiyetinde bırakıldığınız için çok özür diliyor."
Tüm yolcular hep birlikte, bu olayı iyi bir biçimde sonuçlandıran uçak personelini alkışlayarak tebrik ettiler.
O yıl, kaptan pilot ve hostes uçaktaki davranışlarından dolayı ödüllendirildiler. Aşağıdaki mesaj, tüm ofislere personelin görebileceği bir biçimde iletildi:
"İnsanlar onlara ne söylediğinizi unutabilirler. İnsanlar onlara ne yaptığınızı da unutabilirler. Ama insanlar, onlara kendilerini nasıl hissettirdiğinizi asla unutmazlar.

His - Hissetmek - Muhtelif yazılar
Duygusal olan kimdir?

Sabah uyandığında midesinde bir yanma hisseti. Yanmanın nedeni akşam yedikleri değil,uyanır uyanmaz bugün yapacaklarının aklına gelmesiydi. Bugün 2 yıldır götürmeye çalıştığı bir birlikteliği bitirecekti. Aslında bunu yapmak da geç bile kalmıştı.
Bitmeli dedi içinden. Her gün bu tatsız uyanış bitmeli. Genç adam bunları düşünürken suratı şekilden şekile giriyordu. Süratle giyinerek dışarı çıktı. Bugüne kadar hiç bekletmemişti onu, şimdi de bekletmemeliydi. İstanbul,soğuk ve yağmurlu bir Nisan ayı yaşıyordu. Genç adam gök yüzüne bakarak iç geçirdi; "Bulutlar bizim yaşayacaklarımızı biliyor,onlar bile ağlıyor halimize"...
BULUŞMA VAKTİ
Artık Kadıköy iskelesindeydi. Birkaç dakikalık beklemeden sonra karşıdan kız arkadaşının geldiğini gördü. Şimdi midesindeki ağrı daha da artmıştı.
Beşiktaş´a geçtiler. Yolculuk sırasında hiç konuşmadılar. Genç kız,sevgilisinin bu durgunluğuna anlam verememişti. Nereden bilecekti bu gün ayrılık çanlarının çalacağını...
Beşiktaş´a geldiklerinde bir cafede oturdular.Genç kız anlamıştı sevgilisinin kendisine bir şey söylemek istediğini. Bana bir şey mi söylemek istiyorsun diye sordu. Genç adam,gözlerini kaçırarak "Evet" dedi. Genç kız heyecanlanmıştı, birazda sinirlenerek "Söylesene, ne diye bekliyorsun" dedi. Genç adam içini çektikten sonra, "Sence biz nereye kadar gideceğiz?" diye sordu. Genç kız, "Bunu sorma gereğini niye duydun?" diye yanıt verdi. Genç adam söze başladı... Birkaç ay önce akşam 23.00 sana telefon açıp senim için yazdığım şiiri okumak istemiştim. Sen bana "Sırası mı şimdi canım yaa, işin gücün yok mu" demiştin. Biliyor musun o an nakavt olan bir boksör gibi hissettim kendimi. Özür dileyip telefonu kapatmıştım. Daha sonra benden bu şiiri hiç istememiştin. Geçenlerde hasta olup yataklara düştüğümde arkadaşlarımla birlikte sende gelmiş, Meral´in "sen şanslısın,sevgilin sana bakar" sözüne "İşim yok da sana mı bakacağım, annen baksın" demiştin. Hatırladın mı?
DUYGUSALLIĞI SEVMEM
Genç kız, "Biliyorsun ben duygusallığı sevmiyorum. Hem hasta bakıcı gibi göründüğümü kimse söyleyemez" diye yanıtladı. Genç adam güldü, "Evet canım haklısın. Zaten olmak istesen de bu kalbi taşıdığın sürece hasta bakıcı, hemşire falan olamazsın."
Genç adam devam etti..."Bana şimdiye kadar kaç kere sabahın erken saatlerinde güzel sözcüklerden oluşan bir mesaj çektin? Hiç...Hatta günün hiçbir saatine çekmedin. Duygusallığı sevmeyebilirsin. Ama sen seni seven insanları da mutlu etmeyi sevmiyorsun. Halbuki ben senin tam tersine kendimden çok insanları mutlu etmeyi seviyorum. Seni tanıdığımdan beri her sabah, her akşam, her gece yani seni andığım her saat tatlı bir mesajım vardı senin için biliyor musun?Seninle ben akla kara gibiyiz. Genç kız anlamıştı,"Yani ne istiyorsun benden şair olmamı mı?"
Genç adam tekrar gülümsedi içinden. Dün gece ayrılık kararının ne kadar doğru olduğunu düşündü. "Hayır" dedi, "Şair olmanı istemiyorum. Olamazsın da...Biz ayrılmalıyız. Ayrılsak ikimiz içinde en hayırlısı bu olacak."
Genç kız şaşırmıştı, "Neden ama? Ben seni seviyorum. Seninde beni sevdiğini sanıyordum."
Genç adam iç çekerek "Hayır canım, sen beni sevdiğini zannediyorsun. Eğer beni sevseydin şimdi başka şeyler konuşurduk" dedi.
Genç kızın gözleri yaşarmıştı. Genç adam cebinden çıkarttığı mendili uzattı, genç kız gözyaşlarını silerek "Sen bilirsin, umarım beni bir başkası için bırakmıyorsundur." dedi.
Genç adam "Nasıl böyle bir şey düşünürsün, senden başka kimse olmadı ve uzun zaman da olacağını sanmıyorum" yanıtını verdi. Genç adam ve genç kız iki sevgili olarak oturdukları bu masada artık iki yabancıydı. Birkaç dakika sessizce oturduktan sonra genç kız "Tamam o zaman sana mutluluklar dilerim" diyerek elini uzattı. Genç kızın sesi ve eli titriyordu. Genç adam, "İstersen arkadaş kalabiliriz" dedi. Birbirlerine son kez sarıldılar.
BEN DOĞRU YAPTIM
Genç adam doğru yaptığına inanıyordu. Eve döndüğünde yürümekten bitap bir haldeydi. Odasına girdi. Gece bitmek bilmiyordu. Sabah erken kalkıp işe gidecekti, uyumalıydı. Birkaç saat sonra uykuya dalmayı başardı. Sabah 7´de saatin ziline uyandı. Evden çıkacağı zaman cep telefonuna baktı, mesaj ve 10 cevapsız arama vardı. Yorgun olduğu için duymamıştı telefonun sesini. Aramalar ve mesaj sevgilisindendi. Heyecanla mesajı açtı,şunlar yazıyordu..
Sadece onları sevmeyi sevdim
Hepsini onlarsız yaşadım da
Bir seni sensiz yaşayamıyorum.
Bu aşkı tek kalpte taşıyamıyorum. 
Sana yemin güzel gözlüm bir tek seni sevdim
Ve seni severek öleceğim, elveda bir tanem...
Genç adam şaşırmıştı. Onu tanıdığı günden beri ilk defa şiir alıyordu ve üstelik sabahın beşinde yazmıştı. Heyecanla onu aradı, telefonu yabancı bir ses açtı. Genç adam " Nalan´la görüşebilir miyim?" dedi. Ama karşıdaki ağlıyordu, hıçkıra hıçkıra hem de... Ben onun annesiyim yavrum, kızım bu sabah intihar etti. Gece sabaha kadar birilerini arayıp durdu. Sabah odasının ışığını sönmemiş görünce girdim. Yavrum kendini asmıştı.
YIĞILIP KALDI
Genç adam beyninden vurulmuşa döndü. Bir gün önceki  mide ağrısının iki katını çekiyordu şimdi. Olduğu yere yığılıp kaldı.
Birkaç ay sonra iki doktor konuşuyordu hastanede. Doktorlardan biri diğerine karşıdaki hastanın durumunu soruyordu. Doktor yanıt verdi: "Haaa o mu? Üç ay önce getirdiler. Kendisi yüzünden bir kız intihar etmiş.O günden sonra cep telefonunu hiç elinden bırakmamış. Devamlı bir şeyler yazıp birine yolluyor. Geçenlerde merak ettim. O uyurken gönderdiği numarayı aradım. Numara 3 ay önce iptal edilmiş. Gelen mesajlarda bir şiir var. Bu adam duygusal mı bilmem ama benim anladığım kadarıyla şiiri yazan çok duygusal biriymiş."
His - Hissetmek - Özlü sözler
 • Ağlarım, ağlatamam, hissederim, söyleyemem. Dili yok kalbimin, ondan ne kadar bizarım. - Mehmet Akif Ersoy 
 • Ahlak konusunda inandığım ilke şudur; bir şeyi yaptıktan sonra kendini iyi hissediyorsan o ahlakidir; eğer kendini kötü hissediyorsan o gayri ahlakidir. - Ernest Hemingway
 • Ahlaksız insanlar genelde kendilerini daha özgür sanırlar, ama daha çok nefret veya sevgiyi hissetme kabiliyetleri eksiktir. - Charles Bukowski
 • Akıllı konuşur, çünkü söylemek istedikleri vardır. Aptal konuşur, çünkü kendini birşeyler söylemek zorunda hisseder. - Platon
 • Aklıma yatan tek pişmanlık, yapılmış değil yapılmamış bir şey yüzünden hissedilen olabilir. - Charles Bukowski
 • Alışkanlığın zinciri kırılamayacak kadar ağırlaşana dek hissedilemeyecek kadar hafiftir. - Warren Buffett  
 • Alışkanlığın zincirleri, kırılmayacak kadar ağırlaşana dek, hissedilmeyecek kadar hafiftir. - Warren Buffett  
 • Anılara herkesin gereksinimi vardır; anılar, kendinizi önemsiz ve değersiz hissetmenizi önler. - Saul Bellow
 • Anladım ki insanlar, onlara söylediklerini unutur, yaptıklarını unutur ama onları nasıl hisettirdiğini asla unutmazlar. - Maya Angelou
 • Aslında hayat çok kısa filan değil. Yanlış insanlara haddinden fazla zaman harcadığımız için böyle hissediyoruz.
 • Aslında unutmak; artık acıyı hissetmemektir. Çünkü yapılanları zihinsel olarak unutmak fizik kurallarına göre mümkün değildir. - Freud
 • Aşık olduğunuzu hissettiğiniz an panik yapmayın. Hemen bir yere oturun, derin nefes alın; katilinizle tanışmanın tadını çıkarın.
 • Bazen kemiklerimin ezildiğini hissediyorum ağırlığının altında yaşamadığım tüm hayatların. - Jonathan Safran Foer
 • Bazen sabah yatakten çıkar ve düşünürsün, yapamayacağım artık diye, ama içinden gülersin — böyle hissettiğin bütün zamanları hatırlayıp. - Charles Bukowski
 • Bazı insanlar yağmuru hisseder, diğerleri sadece ıslanır.
 • Bazıları yağmuru hisseder bazıları ise yalnızca ıslanır. - Roger Miller
 • Bilir misin ne zordur severek yaşamak. Ona benimsin deyip sarılamamak. Ne zordur hep yakın hissedip aslında ondan uzak olmak. - Can Yücel
 • Bir insana zorla sevdiremezsin kendini, bana güven diyemezsin. O bunu hissetmiyorsa, tek bir söz söyleyebilirsin: "Sen bilirsin" - Can Yücel
 • Bir insanı unutabilirsin, bir insanın sana neler yaptığını da unutabilirsin ama bir insanın sana nasıl hissettirdiğini unutamazsın.
 • Bir kez olsun aynı şeyleri hissetmeyi başarabilen iki insan birbirini hep anlayacaktır. - Tarkovski
 • Bir kötülük yaptıktan sonra pişmanlık hissetmek, Allah (c.c.)´ın inayet ve muhabbetine mazhar olmanın delilidir. - Hz. Mevlana
 • Boş boş seviyorum demekle olmaz. Göstereceksin sevdiğini, hissettireceksin. Yapamıyor musun? O zaman "yoldan çekileceksin" - Can Yücel
 • Bu dünya düşünenler için bir komedi, hissedenler için bir trajedidir.  
 • Bugünlerde herzamankinden daha fazla birbirimizle konuşmaya, birbirimizi dinlemeye ve dünyayı nasıl gördüğümüzü anlamaya ihtiyacımız var, ve sinema bunları gerçekleştirmek için en iyi ortayol. - Martin Scorsese  
 • Çoğu zaman babama acıdığımı hissederdim, ona sevdiğimi söylemediğim için. Aslında kendime acıyordum. Benim söylemeye ihtiyacım, onun duymaya ihtiyacından daha fazlaydı. - Trevanian
 • Çok fazla düşünüp, çok az hissediyoruz. - Charlie Chaplin
 • Dilin milli ve zengin olması, milli hissin gelişmesinde başlıca etkendir. Ülkesini, yüksek bağımsızlığını korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır. 
 • Dünyanın en güzel hissi, birinin yüzündeki gülümsemenin sebebi olduğunu bilmektir. -Ayşe Kulin
 • Dünyanın neresinde olursa olsun her haksızlığı kendinize karşı yapılmış gibi hissetmeliniz. Bu devrimcinin en önemli özelliğidir. - Ernesto Che Guevara
 • Dünyanın neresinde olursa olsun, haksız yere birisinin suratına atılan tokadı kendi suratında hissetmeyen kişinin insanlığından şüphe ederim. - Che Guevara
 • Dürüstlüğün karşısında neredeyse hiç bir şey duramaz.Dürüstken kendimi asla aptal hissetniyorum.Ve yine dürüstken otomatikman mutevazi oluyorum. - Hugh Prather
 • Düşmanınızı şaşırtarak, terör, sabotaj ve suikast ile demoralize edin. Geleceğin savaşı budur. - Adolf-Hitler  
 • Düşünmek, görmemecesine. Hissetmek, görürcesine.  Sevmek, delicesine. Bir şiir, yürekten. Bir haykırış, candan.  “Cennetim olur musun" diyebilmek, hem de kalpten.
 • Eskiden derdim ki; İnsanın başına gelebilecek en kötü şey, bir gün yapayalnız kalmasıdır.  Öğrendim ki; Hayatta insanın başına gelebilecek en kötü şey: Yapayalnız hissetmesine neden olan insanlarla yaşamasıdır.
 • Fotoğraf çekilerken, nedense kendimizi gülümsemek zorunda hissediyoruz. Yani aslında ona bile mutluluk oyunu oynuyoruz. - Oğuz Atay
 • Gamsız insanlara eğlence gelirmiş yaşamak; yüreğin hisli mi, işkencedesin, talihe bak. - Mehmet Akif Ersoy
 • Garip değil mi ? Bir insana vazgeçilmez olduğunu hissettirdiğinizde, İlk vazgeçeceği kişi siz olursunuz.
 • Gelinine kızın gibi hissettirmezsen, o da seni annesi gibi hissedemez.
 • Görüp hissettiğiniz şeylerin ihtiyacını hissedersiniz.
 • Gözlerinizi görmek istemediğiniz şeylere kapatabilirsiniz ama kalbinizi hissetmek istemediğiniz şeylere kapatamazsınız.
 • Gözyaşları kalpte duyulan hislerin bestesidir.
 • Güzel düşün, iyi hisset, yanılma, aldanma. / Ne varsa doğrudadır, doğruluk şaşar sanma. - Tevfik Fikret 
 • Hakikatın kanıta ihtiyacı yoktur, o sadece öyledir. Ne kendisi ne de aksi ispat edilebilir. Parlaktır, ışık saçar o. Varlığı anında hissedilir; ama sadece onu hissedebilecek yüreğe sahip olanlar tarafından. - Osho
 • Hayat, hissedenler için trajedi, düşünenler için komedidir. - Jean de la Bruyere
 • Hayatta işlediğimiz hataların çoğu düşünmek gerektiği yerde hislerimizle, hissetmek gerektiği yerde düşüncelerimizle karar vermemizden kaynaklanır. - John Golbins
 • Her gölgeyi sevemezsin. Binlerce gölgenin arasından; Seninkine benzeyene rastladığında hissettiğin duygudur aşk.
 • Hiç kapıldın mı o hisse. Gitmek istersin hani, ama aynı zamanda da kalmak gelir içinden. - C. Palahniuk
 • Hiç kimse sizin izniniz olmadan, size kendinizi değersiz hissettiremez.  - Eleanor Roosevelt
 • İnsan ettiğinin hakimi olabilir, ama hissettiğinin asla. - Gustave Flaubert
 • İnsan kendini hiçbir yerde, karıncalar gibi kaynaşan kalabalığı yarıp geçtiği zamanki kadar yalnız hissedemez. - Goethe
 • İnsan sevme hissini israf etmemeli, kim ne kadar sevilmeye layıksa onu o kadar sevmeli.
 • İnsanlar tuhaftır. Fena bir şey yapmakta olduklarını hissedecek olurlarsa, mutlaka en evvel vicdanlarını susturacak bir sebep bulurlar. - Halit Ziya Uşaklıgil
 • İnsanlar yalnızca kendilerinin hissetmediği acıları çekenleri teselli edebilirler. - Shakespeare
 • İnsanlar, onlara ne söylediğinizi unutabilirler. İnsanlar, onlara ne yaptığınızı da unutabilirler. Ama insanlar, onlara kendilerini nasıl hissettirdiğinizi asla unutmazlar.
 • İnsanlardan nefret etmiyorum, sadece onlar etrafımda olmadığında daha iyi hissediyorum. - Charles Bukowski
 • İnsanları teşvik ediniz. Düzeltmek istediğiniz yanlışları kolaylıkla ıslah edilecek gibi gösteriniz. Yaptırmak istediğiniz işi karşınızdakinin kolayca başaracağınıza inandırınız. İş yaptırmak için rekabet hissini hızlandırmak gerekir.  İnsanların en güzide meziyetleri takdir ve teşvik ile gelişir. - Schwab
 • İstendiği zaman vermek güzel bir davranış olabilir; fakat istenmeden, ihtiyacı hissederek vermek çok daha anlamlıdır.             
 • Kal diyememek gurur mudur? Yoksa, sevgisinden emin olunamadığından, gideceğini hissetmek suskunluğu mudur? 
 • Kartal nasılki kendi tüyleriyle havalandırdığı ok tarafından vuruluyorsa, dünyanın eli de kendi marifetiyle yaralanıyor. - Helen Keller  
 • Kendi müsadeniz olmaksızın kimse size kendinizi aşağı hissettiremez.
 • Kendimi her zaman mutlu hissederim. Neden biliyor musunuz? Çünkü kimseden bir şey ummam. Beklentiler daima yaralar. Hayat kısadır. Öyleyse hayatınızı sevin. Mutlu olun ve gülümsemeye devam edin. Sadece kendiniz için yaşayın ve konuşmadan önce dinleyin, yazmadan önce düşünün, harcamadan önce kazanın, dua etmeden önce bağışlayın, incitmeden önce hissedin, nefret etmeden önce sevin, vazgeçmeden önce çabalayın, ölmeden önce yaşayın. Hayat budur. Onu hissedin, onu yaşayın ve ondan hoşnut olun. - William Shakespeare
 • Kendini nokta kadar önemsiz hissettiğinde, dönüp arkana bak; belki çok önemli bir cümlenin sonundasındır. - J. Christophe
 • Kendini yalnız hisseden kimse için her yer çöldür. - Cehov
 • Kızma hiç kimseye yaptıklarından dolayı. Aksine teşekkür et ihanet edenlere sadakati öğrettikleri için. Minnet duy yalancılara doğrunun farkına varmanı sağladıkları için. Mutsuz edenlere dua et mutluluğu daha derin hissettirdikleri için. Herkesi sev yaşamına bir anlam kattığı için. Hayat bu yüzden daha güzel SİYAHLA BEYAZI farkettirdiği için.
 • Kim başkasını severse kendisi de sevilecektir. Başkalarını kazandırmış olan kendisi de kazanmış olacaktır. Tüm insanlar kendileri arasında karşılıklı bir sevgi hissederlerse, güçlüler zayıfları avlayamazlar, sayıları çok olanlar daha az sayıdakileri, baskıları altına alamazlar. Zenginler yoksulları asla baskıları altına alamazlar, usta olanlar da beceriksizlerle alay edemezler. Sevgide tarafsızlık, kişisel sevgide yanılmayı önler; tarafsız sevgi kişisel sevginin de güvencesidir. 
 • Kim seni bütünüyle, koşulsuzca kabul ederse değişmeye başlarsın. Onun kabulü sana böyle bir cesaret verir. Olduğun gibi kabul edilmen seni bütünleştirir, seni kendine güvenli kılar, seni kendin gibi hissettirir. O zaman beklentileri yerine getirmene gerek yoktur, sen olabilirsin. Bu yüzden sevgi bu kadar besleyicidir. Seni basitçe, sırf sevgi uğruna seven bir erkek ya da kadın bulabildiğinde, sevgi dönüştürür. Ansızın tüm üzüntü kaybolur; yüreğinde bir dans, bir şarkı bulursun. - Osho
 • Korkulmak sevilmekten iyidir. Sevgiyi ayakta tutan şey, şükran hissidir. Ancak insanlar fazlasıyla bencil olduklarından, kendi işlerine geldiği noktada bu şükran hissini bir kenara bırakıp çekip gidebilirler. Oysa korkuyu ayakta tutan, cezalandırılma olasılığıdır ki bu olasılık her zaman daha etkilidir.  - Niccolo Machiavelli
 • Madem önceden hissedemiyoruz, bari sonradan bir şeyler hissetseydik. Madem kulaklarımız yenildi, kalbimizle dinleseydik. - A. Ural
 • Mademki kendinde bir dert veya pişmanlık hissediyorsun; bu, Allah’ın sana olan yardımının ve sevgisinin bir delilidir. - Hz. Mevlana
 • Makineleşmeyle geliştirdiğimiz hızın içine sıkışıp kaldık. Bereket bizi terketti. Bilgimiz bizi alaycı kıldı. Aklımız ise anlaşılmaz ve kaba. Çok düşünüp az hissettik. Teknolojiden çok insanlığa, zekadan çok nezakete ihtiyacımız yok mu? - Charlie Chaplin
 • Mevlana der ki; Kendinde gam hissedince hemen istiğfar et.
 • Milli his ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Dilin milli ve zengin olması, milli hissin gelişmesinde başlıca etkendir. Türk dili, dillerin en zenginlerindendir. Yeter ki, bu dil şuurla işlensin. Ülkesini, yüksek bağımsızlığını korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır. - Mustafa Kemal Atatürk
 • Mutluluk bir parfüm gibidir, önce kendimize sürmeden başkalarına hissettiremeyiz.
 • Ne günü kurtarmaya bakanlar, Ne de yarına plan yapanlar yaşıyor aslında. Yaşıyanlar, Saniyeleri sayıp, Saliselerde boğulan değil, Soluk aldığını hissedebilir olanlardır.
 • Ne hissettiysen onu söyle, gitmek isterse bırak gitsin. "Çünkü aşk bir film gibidir, oturup iki defa izlemeyeceksin". - William Godlam
 • Ne içimde seni unutmak gibi bir his var ne de aşkımı körükleyen bir rüzgar. Ne seni görmeyecek kadar güçlüyüm ne de görmeye dayanacak kalbim.
 • Ne irfandır veren ahlaka yükseklik ne vicdandır. Fazilet hissi insanlarda Allah korkusundandır. - Mehmet Akif Ersoy 
 • Ona sevdiğinizi söylemek ya da hissettirmek için yarını beklemeyin. Yarın olduğunda o, ya da siz artık olmayabilirsiniz.
 • Onları öfkeme layık bulmuyorum. Öfkem bana ait bir şey. Yakın hissetmediğim birine nasıl gösteririm onu. - Oğuz Atay
 • Öğrendim ki; Hayatta insanın başına gelebilecek en kötü şey, yapayalnız hissetmesine neden olan insanlarla yaşamasıdır. - Goethe
 • Özgür ruhlar enderdir, ama gördüm mü bilirsin en basidinden onlarla veya yanındayken, iyi, çok iyi hissedersin. - Charles Bukowski
 • Özlemek elbette kavuşma ihtimali varsa güzel. Ancak ayrılıkları bile özel kılan tek şey; O’nun da bi yerlerde seni özlediğini hissedebilmek. - Can Dündar
 • Sana affedilmeyecek kadar büyük hata yapan birine akıl sınırlarının bittiği yerden başlayacak ceza vermek istiyorsan, bütün samimiyetinle AFFET. Hissedilen her şeyi arşivleyen KADER kendisiyle en iyi biçimde ilgilenecektir. - Şems´i Tebrizi
 • Sanki daha önce bir kez yaşamışız gibi yaşamak isteriz, ama tarih buna izin vermez. - John F. Kennedy
 • Sevgiyi tanımayanlar ayrılığın acısını da bilmezler, özlemezler ve gurbet hissi duymazlar. - M. Kaplan
 • Sevmek seviyorum demek değil,yüreğinde hissetmektir...Ve aşk yanında olanı sevmek değil, bazen gelmeyecek birini beklemektir. - Can Yücel  
 • Sizin gerçek değeriniz; insanlara karşı beslediğiniz hislerle, yaptığınız işlerle, davranışlarınızla ve yapacağınız iyiliklerle ölçülür. - Albert Einstein
 • Sözde dahilerle aram hiçbir zaman iyi olmadı. Özellikle bu sıfata sınavlardan en yüksek notları alarak layık görülenlerle. Bunların beyinleri hazır cevaplarla doludur. Lisedeyken sürekli iftihara geçen bir arkadaşım vardı. İşin sırrı annesiydi. Okuldan eve gelince annesi onu kitapların başına oturtur, yatıncaya kadar çalıştırırdı, o kadar değil belki, ama günde 5-6 saat. Aslında okulun en aptal çocuğuydu. Kitaplardan öğrendiği her şeyi unutmalı insan. Baştan başlayıp gördüklerinden ve hissettiklerinden öğrenmeye bak. Bir de, Disneyland´dan uzak dur. - Charles Bukowski
 • Şiir, hayati gerçekliğe tarihten daha yakındır. - English Platon  
 • Şükretmek, hayatın iyi taraflarını ortaya çıkarır. Sahip olduklarımızın aslında yeterli, hatta fazla bile olduğunu hissettirir. Reddi kabule, düzensizliği düzene, karmaşıklığı netliğe çevirir. Bir öğün yemeği ziyafete, bir evi bir yuvaya çevirir. Şükretme geçmişimizi anlamlı kılar, bugüne huzur ve yarınlara bir ışık getirir.
 • Tabular tabular! Her adımda şuura dur emrini veren bir jandarma neferi. Her kapının arkasında, elinde bıçak, bekleyen bir harem ağası. Düşünme! Düşüneni iftiranın ve sefaletin lağımında boğduktan sonra ellerimizi yıkayıp, "efendim bizde filozof yetişmiyor" diye ah-u vahlar. Aydın olmak için önce insan olmak lâzım. İnsan mukaddesi olandır. İnsan hırlaşmaz, konuşur, maruz kalmaz, seçer. Aydın kendi kafasıyla düşünen, kendi gönlüyle hisseden kişi. Aydını yapan; uyanık bir şuur, tetikte bir dikkat ve hakikatın bütününü kucaklamaya çalışan bir tecessüs. - Cemil Meriç
 • Tarih; insanların, geçmiş olayların üzerinde anlaşmaya vardıkları versiyonudur -halidir-. - Napoleon Bonaparte  
 • Televizyonla ilgili çarpıcı olan şey, bir kaç milyon insanın aynı anda, aynı espiriye gülüp, kendilerini yalnız hissetmeleridir. - T. S. Eliot
 • Yalnız olduğunu en çok, "Yalnız değilsin" dediklerinde hissedersin. - Emma Goldman
 • Yalnızlık ne ıssızlıktır ne kimsesizlik. Yalnızlık insana en çok başkalarıyla çevriliyken gelen bir histir ki, kimileri buna etraf kalabalıkken kalbin yalnız olması hali derler. - Elif Şafak
 • Yalnızlık, hayatınızda kimsenin olmaması değil, yalnız hissetmenizi sağlayan kişiyle yaşamak zorunda kalmanızdır.
 • Yapabileceğimi biliyorum. Evet biliyorum. Hissediyorum. İsteklerime ve hayallerime ulaşana kadar devam edeceğim.
 • Yaşamımızda işlediğimiz hataların çoğu düşünmemiz gereken yerde hissetmekten, hissetmemiz gereken yerde düşünmekten ileri gelmektedir.
 • Yokluğunuzu hissetmeyeni, varlığınızla rahatsız etmeyin.