Beslemek - Ansiklopedik bilgi
Beslemek

1. Yiyecek ve içeceğini sağlamak
2. Yedirmek
3. Semirtmek
4. Eklemek, katmak, çoğaltmak
5. Bir şeyi korumak veya sağlamca durmasını sağlamak için çevresini veya altını desteklemek, doldurmak, pekiştirmek
6. Yetiştirmek
7. Bir duyguyu gönülde yaşatmak
8. Maddi yardım yapmak, desteklemek
Beslemek - Ayet mealleri
Nisa (Kadınlar) Suresi 46. ayet: 
Kimi yahudiler, kelimeleri "konuldukları yerlerden" saptırırlar ve dillerini eğip bükerek ve dine bir kin ve hınç besleyerek: "Dinledik ve karşı geldik. İşit, -işitmez olası- ve ´Raina´ bizi güt, bize bak" derler. Eğer onlar: "İşittik ve itaat ettik, sen de işit ve ´Bizi gözet´ deselerdi, elbette kendileri için daha hayırlı ve daha doğru olurdu. Fakat Allah, onları küfürleri dolayısıyla lanetlemiştir. Böylece onlar, az bir bölümü dışında, inanmazlar.

Enam (Davar) Suresi 14. ayet:
De ki: "O, gökleri ve yeri yaratırken ve O, (hep) besleyen (hiç) beslenmezken, ben Allah´tan başkasını mı veli edineceğim?" De ki: "Bana gerçekten müslüman olanların ilki olmam emredildi ve: Sakın müşriklerden olma." (denildi.)

Enam (Davar) Suresi 94. ayet:
Andolsun, sizi ilk defa yarattığımız gibi (bugün de) "teker teker, yapayalnız ve yalın (bir tarzda)" bize geldiniz ve size lutfettiklerimizi arkanızda bıraktınız. İçinizden, gerçekten ortaklar olduklarını sandığınız şefaatçilerinizi şimdi yanınızda görmüyoruz. Andolsun, aranızdaki (bağlar) parçalanıp-koparılmıştır ve haklarında zanlar besledikleriniz sizlerden uzaklaşmıştır.

Tevbe (Tövbe) Suresi 12. ayet:
Ve eğer antlaşmalardan sonra, yine yeminlerini bozarlarsa ve dininize hınç besleyip-saldırırlarsa, bu durumda küfrün önderleriyle çarpışın. Çünkü onlar, yeminleri olmayan kimselerdir; belki cayarlar.

Şuara (Şairler) Suresi 55. ayet:
"Ve elbette bize karşı da büyük bir öfke beslemektedirler."

Fussilet (Ayrıntılı) Suresi 23. ayet:
"İşte bu sizin zannınız; Rabbiniz hakkında beslediğiniz-zannınız, sizi bir yıkıma uğrattı, böylelikle hüsrana uğrayan kimseler olarak sabahladınız."

Mümtehine (Sorgulanan) Suresi 7. ayet:
Belki Allah, sizlerle onlardan kendilerine karşı düşmanlık besledikleriniz arasında bir sevgi-bağı kılar. Allah, güç yetirendir. Allah, çok bağışlayandır, çok esirgeyendir.
Beslemek - Kitap Tanıtım
Artık Ruhunu da Besle!

Ender Saraç
HAYY KİTAP

Siz onu hep fiziksel şişmanlığa en doğru çözümleri bulan uzman hekim olarak tanıdınız. Sağlıklı beslenme konusundaki önerilerini dinlediniz, uyguladınız. 

Milyonların sevgilisi Dr. Ender Saraç bu kitabında ise ‘yaralı ruhları’ tedavi ediyor! Stetoskopuyla insanların ‘içini’ dinliyor. Doğumdan yaşlılığa yaşamın her dönemi için ‘manevi gıdalar’ öneriyor. Gereksiz yere acı çeken ve çareyi hep ‘dışarıda’ arayanlara sesleniyor. Ruh doğru beslenirse, birçok hastalığın da kendiliğinden iyileşeceğini müjdeliyor. 
Evlilik, iş, başarı, huzurlu yaşam gibi konularda bir türlü amaçlarına ulaşamayanlara da şeytanın bacağını kırmanın ipuçlarını veriyor!  

Ona göre ruha en faydalı gıdalar, Allah’ın güzel isimleri! Ender Saraç, Esmaü’l Hüsna’yı günlük yaşamdaki negatiflikleri pozitife çevirmek için nasıl kullanacağımızı anlatıyor. Özel tasarladığı 40 Günlük Tefekkür Diyeti’yle ise ağırlaşan şehir insanını ‘hafifletmeyi’ hedefliyor. 

Artık Ruhuna da Besle! kalbi harekete geçirmek için yazıldı! Ruhun vitaminlerini doğru kullanmak, içinizi karartan düşünce ve sorunların kaynağına inerek onlardan kurtulmak, manevi bir detoksla karanlıktan aydınlığa çıkıp huzur içinde yaşamak istiyorsanız bu kitap tam size göre…
Beslemek - Muhtelif yazılar
Hangi kurt kazanacak?

Cherokee kabilesinin yaşlılarından biri torunlarına eğitim veriyordu.
Onlara dedi ki:
- İçimde bir savaş var. Korkunç bir savaş. İki kurt arasında.
Bu kurtlardan birisi;
Korkuyu, öfkeyi, kıskançlığı, üzüntüyü, pişmanlığı, açgözlülüğü, kibri, kendine acımayı, suçluluğu, küskünlüğü, aşağılık duygusunu, yalanları, yapmacık gururu, üstünlük taslamayı ve egoyu temsil diyor.
Diğeri ise;
Zevki, huzuru, sevgiyi, umudu, paylaşmayı, cömertliği, dinginliği, alçak gönüllülüğü, nezaketi, yardım severliliği, dostluğu, anlayışı, merhameti ve inancı temsil ediyor.
Aynı savaş sizin içinizde de sürüyor ve diğer tüm insanların içinde.
Çocuklar anlatılanları anlamak için bir dakika düşündüler ve içlerinden biri:
- Hangi kurt kazanacak? 
diye sordu.
Yaşlı Cherokee kısaca cevapladı:
- Beslediğiniz.
Beslemek - Özlü sözler
 • Bebekler annelerinin bağrında beslenir, ama her zaman kalbinde yaşar. - Henry Ward Beecher
 • Beyin aptaldır; neyin gerçek neyin hayal olduğunu bilmez. İçine en çok ne doldurulursa onu var sanır. Ya sadece yaşadıklarımızdan beslenir beyin ya da yaşadıklarımızdanve kurduğumuz hayallerden. Hayaller, hayalgücü o nedenle çok önemlidir...Sevdanın tadını yaşamak istemezsen, hayatın şiirini duyamazsın. - Sami GÜREL
 • Bir çocuk sütle ve övgüyle beslenir. - Lamb
 • Birine bir balık verirsen onu bir gün beslersin.Ona balık tutmayı ögret ve hayatı boyunca beslemiş olursun. - Lao Tzu
 • Birini mevkiinden çıkarırsan, bir müddet geçtikten sonra suçunu affet. Ümit besleyen kimsenin muradını vermek, mahpusun bağını çözmekten bin kat iyidir. - Sadi
 • Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır. Bugün yarına dünle beslenerek yol alır.
 • Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır. Bugün yarına dünle beslenerek yol alır. - Bertolt Brecht
 • Cesaret de aşk gibi ümitle beslenir. - Napoleon
 • Dünyada hiçbir şey insanı kin besleme duygusu kadar yıpratmaz. - Friedrich Nietzshe
 • Düşmanlarımıza karşı beslediğimiz nefret, onların mutluluğuna bizimki kadar zarar vermez.  - J. Petit Senn
 • Ekmek aslanın ağzındaysa korkma. Ekmekle beslenecek kadar düşmüş aslandan kimseye zarar gelmez. 
 • Evde kedi köpek beslemekle hayvansever olunmaz.Hayvansever dediğin benim gibi koynunda yılan besleyecek. - Küçük İskender
 • Hayatın karşına çıkardığı müşkül hadiselere sabır ve tahammül et. Onları hiç kimseden bilme ve hiç kimseye karşı kalbinde bir adavet besleme; hiç kimseye hiddet ve şiddet gösterme. Bu suretle hareket edersen en büyük müşkülleri bile yenersin ve sen de "insan-ı kamil" mertebesine erersin.  - Hz. Ali (r.a.) 
 • Helal ile beslersen çocuğunu hürmet ile öder borcunu, haram ile beslersen o´nu hakaret ile öder borcunu. - Necip Fazıl Kısakürek
 • Hiç bir şeye cesaret edemeyen, hiçbir şeye ümit beslemesin. - Schiller
 • Hiç düş kırıklığına uğramayanlar, hiç umut beslememiş olanlardır.- G.Bernard
 • Hiçbir şeye cesaret edemeyen, hiçbir şeye ümit beslemesin. - Friedrich Schiller
 • Kadınlar aşkla beslenir, erkekler ise nefretle güçlenir. - Charles Bukowski
 • Kalbi kemiren iki kurt vardır birisi aşk diğeri nefret. Siz hangisini beslerseniz kalbinizi o ele geçirir.
 • Kanaat etmekten hiç kimse ölmemiştir. Hırs besleyerek hiç kimse padişah olmamıştır. - Hz. Mevlana
 • Kim seni bütünüyle, koşulsuzca kabul ederse değişmeye başlarsın. Onun kabulü sana böyle bir cesaret verir. Olduğun gibi kabul edilmen seni bütünleştirir, seni kendine güvenli kılar, seni kendin gibi hissettirir. O zaman beklentileri yerine getirmene gerek yoktur, sen olabilirsin. Bu yüzden sevgi bu kadar besleyicidir. Seni basitçe, sırf sevgi uğruna seven bir erkek ya da kadın bulabildiğinde, sevgi dönüştürür. Ansızın tüm üzüntü kaybolur; yüreğinde bir dans, bir şarkı bulursun. - Osho
 • Ney sesleriyle beslenebilseydi serçeler, / Onlar da bir bahârın olurlardı bülbülü.
 • Okumak ; haz duymaya , zihnimizi beslemeye , yeteneklerimizi artırmaya yarar. - Bacon
 • Öz anne-babasını huzurevine gönderip, evde kedi köpek besleyen insanların olduğu bir ülkede yaşıyoruz. - Necip Fazıl Kısakürek  
 • Sistemden beslenenler sistemi değiştiremezler. - Cem Boyner
 • Sizin gerçek değeriniz; insanlara karşı beslediğiniz hislerle, yaptığınız işlerle, davranışlarınızla ve yapacağınız iyiliklerle ölçülür. - Albert Einstein
 • Tenini besleyip geliştirmeye bakma, çünkü o sonunda toprağa verilecek bir kurbandır. Sen gönlünü beslemeye bak! Yücelere gidecek, şereflenecek odur. - Hz. Mevlana
Beslemek - Risale-i Nur Külliyatı
Seferberlikte, bir taburda, biri muallem vazifeperver, diğeri acemi nefisperver iki asker beraber bulunuyordu. Vazifeperver nefer tâlime ve cihâda dikkat eder, erzak ve tâyinâtını hiç düşünmezdi. Çünkü anlamış ki, onu beslemek ve cihazâtını vermek, hasta olsa tedâvi etmek, hattâ indelhâce lokmayı ağzına koymaya kadar devletin vazifesidir. Ve onun asıl vazifesi tâlim ve cihaddır. Fakat, bâzı erzak ve cihazât işlerinde işler: Kazan kaynatır, karavanayı yıkar, getirir.

Sözler | Beşinci Söz 

Ben bu zaman ve zeminde, beşerin hayat-ı içtimaiye medresesinde ders aldım ve bildim ki: Ecnebîler, Avrupalılar terakkîde istikbale uçmalarıyla beraber, bizi maddî cihette kurûn-u vustada durduran ve tevlaf eden altı tane hastalıktır. O hastalıklar da bunlardır: 
1. Ye´sin (ümitsizliğin) içimizde hayat bulup dirilmesi. 
2. Sıdkın hayat-ı içtimaiye-i siyasiyede ölmesi. 
3. Adavete muhabbet. 
4. Ehl-i îmanı birbirine bağlayan nûranî rabıtaları bilmemek. 
5. Çeşit çeşit sarî hastalıklar gibi intişar eden istibdat. 
6. Menfaat-i şahsiyesine himmeti hasretmek. 
Bu altı. dehşetli hastalığın ilacını da, bir tıb fakültesi hükmûnde hayat-ı içtimaiyemize, eczahane-i Kur´aniyeden ders aldığım "altı kelime" ile beyan ediyorum. Mualecenin esasları onları biliyorum. 
BİRİNCİ KELİME: "El-emel," yani, rahmet-i İlahiyeden kuvvetli ümit beslemek. 
Evet, ben kendi hesabıma aldığım dersime binaen, ey İslam cemaati, müjde veriyorum ki, şimdiki alem-i İslamın saadet-i dünyeviyesi, bahusus Osmanlıların saadeti ve bilhassa İslamın terakkîsi, onların intibahıyla olan Arabın saadetinin fecr-i sadıkının emareleri inkişafa başlıyor ve saadet güneşinin de çıkması yakınlaşmış.

Tarihçe-i Hayat | Birinci Kısım : İlk Hayatı