Benzer - Benzemek - Ansiklopedik bilgi
Benzer - Benzemek

Benzer
1. (sıfat) Nitelik, görünüş ve yapı bakımından bir başkasına benzeyen veya ona eş olan, benzeri, müşabih, mümasil
2. (isim, matematik) Benzeşim
3. (isim, sinema, TV) Bazı önemsiz veya tehlikeli sahnelerde asıl oyuncunun yerine çıkan, yapı ve yüz bakımından bu oyuncuyu andıran kimse, dublör

Benzemek
1. İki kişi veya nesne arasında birbirini andıracak kadar ortak nitelikler bulunmak, andırmak
2. Sanısını uyandırmak, gibi görünmek
Benzer - Benzemek - Ayet mealleri
Bakara (Sığır) Suresi 17. ayet:
Bunların örneği, ateş yakan adamın örneğine benzer; (ki onun ateşi) çevresini aydınlattığı zaman, Allah onların aydınlığını giderir ve göremez bir şekilde karanlıklar içinde bırakıverir. 

Bakara (Sığır) Suresi 23. ayet:
Eğer kulumuza indirdiğimiz (Kur´an)´den şüphedeyseniz, bu durumda, siz de bunun benzeri bir sûre getirin. Ve eğer doğru sözlüyseniz, Allah´tan başka şahitlerinizi (kendilerine güvendiğiniz yardımcılarınızı) çağırın.

Nisa (Kadınlar) Suresi 157. ayet:
Ve: "Biz, Allah´ın Resulü Meryem oğlu Mesih İsa´yı gerçekten öldürdük" demeleri nedeniyle de (onlara böyle bir ceza verdik.) Oysa onu öldürmediler ve onu asmadılar. Ama onlara (onun) benzeri gösterildi. Gerçekten onun hakkında anlaşmazlığa düşenler, kesin bir şüphe içindedirler. Onların bir zanna uymaktan başka buna ilişkin hiç bir bilgileri yoktur. Onu kesin olarak öldürmediler. 

Hud Suresi 13. ayet:
Yoksa: "Onu kendisi uydurdu" mu diyorlar? De ki: "Haydi siz, yalan üzere uydurulmuş olarak onun benzeri on sûre getirin ve eğer doğru sözlüyseniz, Allah´tan başka çağırabildiklerinizi çağırın."

Ğaşiye (Kuşatan) Suresi 81. ayet:
Hayır; onlar, geçmiştekilerin söylediklerinin benzerini söylediler.

Nur (Işık) Suresi 39. ayet:
İnkâr edenler ise; onların amelleri dümdüz bir arazideki seraba benzer; susayan onu bir su sanır. Nihayet ona ulaştığında bir şey bulamaz ve yanında Allah´ı bulur. (Allah da) Onun hesabını tam olarak verir. Allah, hesabı çok seri görendir.

Nur (Işık) Suresi 40. ayet:
Ya da (inkâr edenlerin amelleri) engin bir denizdeki karanlıklara benzer; onun üstünü bir dalga kaplar, onun üstünde bir dalga, onun da üstünde bir bulut vardır. Bir kısmı bir kısmı üzerinde olan karanlıklar; elini çıkardığında onu bile neredeyse göremeyecek. Allah kime nur vermemişse, artık onun için nur yoktur.

Zariyat (Tozutup Savuranlar) Suresi 59. ayet:
Artık gerçekten, zulmedenler için, (geçmişteki) arkadaşlarının günahlarına benzer bir günah vardır. Şu halde acele etmesinler.

Tur (Tur Dağı) Suresi 34. ayet:
Şu halde, eğer doğru sözlüler iseler, benzeri bir söz getirsinler.

Kamer (Ay) Suresi 51. ayet:
Andolsun Biz sizin benzerlerinizi yıkıma uğrattık. Fakat öğüt alıp-düşünen var mı?

Talak (Boşanma) Suresi 8. ayet:
Ülkelerden niceleri vardır ki, Rablerinin ve O´nun elçilerinin emrine karşı gelip azmışlar, böylece biz de onları çetin bir hesaba çekmişiz ve onları benzeri görülmedik bir azabla azablandırmışız.

Talak (Boşanma) Suresi 12. ayet:
Allah, yedi göğü ve yerden de onların benzerini yarattı. Emir, bunların arasında durmadan iner; sizin gerçekten Allah´ın her şeye güç yetirdiğini ve gerçekten Allah´ın ilmiyle her şeyi kuşattığını bilmeniz, öğrenmeniz için.

İnsan Suresi 28. ayet:
Onları biz yarattık ve bağlarını sımsıkı bağladık. Dilediğimiz zaman da onları benzerleriyle değiştiririz. 

Fecir (Tan Vakti) Suresi 8. ayet:
Ki şehirler içinde onun bir benzeri yaratılmış değildi.
Benzer - Benzemek - Kitap Tanıtım
Zenciler Birbirine Benzemez

Attila İlhan
TÜRKİYE İŞ BANKASI YAYINLARI

"Kitap, ´soğuk savaş´ın en belalı döneminde yazıldı, yayınlandı. Çok ikircikli bir sorunu tartışıyordum. 
Romanın kahramanı, İstanbul´daki ve Paris´teki ´solcu´ çevrelerle düşüp kalkıyor, bunlarla ilişkilerini ve tartışmalarını anlatıyordu, her şeyi olduğu gibi yazmak, romanın yayınlanmasından vazgeçmekle eşitti. Bu bakımdan, içeriğine hafif flu bir hava verdim... 

Hernandez, Marie-te, Hilde, Zevilla, Lale, Ecvet, Sabiha vb. kuşkusuz başka isimlerle, başka bir yaşama kesiti içinde tanıdığım kişilerdi. Mehmed-Ali, gerçekte varolan birkaç kişiden süzdüğüm bir bileşim; onun küçük burjuvadan çok, işçiye yakın toplumsal sınıfsal kökeni, sorunlara başka bir açıdan yaklaşmama fırsat verdi..."
Benzer - Benzemek - Muhtelif yazılar
Bulunmayacak tek şey senin benzerindir

Ayakkabıcı, yeni getirdiği malları vitrine yerleştirirken, sokaktaki bir çocuk onu izlemekteydi. Okullar kapanmak üzere olduğundan, spor ayakkabılara rağbet fazlaydı. Gerçi mallar lüks sayılmazdı; ama küçük bir dükkan için yeterliydi. Onların en güzelini ön tarafa koyunca, çocuk vitrine doğru biraz daha yaklaştı. Fakat bir koltuk değneği kullanmaktaydı. Hem de güçlükle.

Adam ona bir kez daha göz attı. Üstündeki pantolonun sol kısmı, dizinin alt kısmından sonra boştu. Bu yüzden de sağa sola uçuşuyordu. Çocuğun baktığı ayakkabılar, sanki onu kendinden geçirmişti. Bir müddet öyle durdu. Daldığı hülyadan çıkıp yola koyulduğunda, adam dükkandan dışarı fırlayıp:
- Küçük!. diye seslendi. Ayakkabı almayı düşündün mü? Bu seneki modeller bir harika!.
Çocuk, ona dönerek:
- Gerçekten çok güzeller!. diye tebessüm etti. Ama benim bir bacağım doğuştan eksik.
- Bence önemli değil!. diye atıldı adam. Bu dünyada her şeyiyle tam insan yok ki!. Kiminin eli eksik, kiminin de bacağı. Kiminin de aklı ya da vicdanı. Küçük çocuk, bir şey söylemiyordu. Adam ise konuşmayı sürdürdü:
- Keşke vicdanımız eksik olacağına, ayaklarımız eksik olsa idi.
Çocuğun kafası iyice karışmıştı. Bu sefer adama doğru yaklaşıp:
- Anlayamadım!. dedi. Neden öyle olsun ki?
- Çok basit!. dedi, adam. Eğer vicdan yoksa, cennete giremeyiz. Ama ayaklar yoksa, problem değil. Zaten orada tüm eksiklikler tamamlanacak.
Hatta sakat insanlar, sağlamlara oranla daha fazla mükafat görecekler...
Küçük çocuk, bir kez daha tebessüm etti. O güne kadar çektiği acılar, hafiflemiş gibiydi. Adam, vitrini işaret ederek:
- Baktığın ayakkabı, sana yakışır!. dedi. Denemek ister misin?
Çocuk, başını yanlara sallayıp:
- Üzerinde 30 lira yazıyor, dedi. Almam mümkün değil ki!.
- İndirim sezonunu, senin için biraz öne alırım!. dedi adam. Bu durumda 20 liraya düşer. Zaten sen bir tekini alacaksın, o da 10 lira eder.
Çocuk biraz düşünüp:
- Ayakkabının diğer teki işe yaramaz!. dedi. Onu kim alacak ki?
- Amma yaptın ha!. diye güldü adam. Onu da sağ ayağı eksik olan bir çocuğa satarım. Küçük çocuğun aklı, bu sözlere yatmıştı. Adam, devam ederek:
- Üstelik de öğrencisin değil mi? diye sordu.
- İkiye gidiyorum!. diye atıldı çocuk. Üçe geçtim sayılır.
- Tamam işte!. dedi adam. 5 Lira da öğrenci indirimi yapsak, geri kalır 5 lira. O da zaten pazarlık payı olur. Bu durumda ayakkabı senindir, sattım gitti!. Ayakkabıcı, çocuğun şaşkın bakışları arasında dükkana girdi. İçerideki raflar, onun beğendiği modelin aynısıyla doluydu. Ama adam, vitrinde olanı çıkarttı. Bir tabure alıp döndükten sonra çocuğu oturtup yeni ayakkabısını giydirdi. Ve çıkarttığı eskiyi göstererek.
- Benim satış işlemim bitti!. dedi. Sen de bana, bunu satsan memnun olurum.
Şaka mı yapıyorsunuz? diye kekeledi çocuk. Onun tabanı delinmek üzere. Eski bir ayakkabı, para eder mi?
- Sen çok câhil kalmışsın be arkadaş.. dedi, adam. Antika eşyalardan haberin yok herhalde. Bir antika ne kadar eski ise o kadar para tutar. Bu yüzden ayakkabın, bence en az 30-40 lira eder.
Küçük çocuk, art arda yaşadığı şokları üzerinden atabilmiş değildi. Mutlaka bir rüyada olmalıydı. Hem de hayatındaki en güzel rüya. Adamın, heyecandan terleyen avuçlarına sıkıştırdığı kağıt paralara göz gezdirdikten sonra, 10 liralık banknotu geri vererek:
- Bana göre 20 lira yeterli.. dedi. İndirim mevsimini başlattınız ya!..
Adam onu kıramayıp parayı aldı. Ve bu arada yanağına bir öpücük kondurdu. Her nedense içi içine sığmıyordu. Eğer bütün mallarını bir günde satsa, böyle bir mutluluğu bulamazdı. Çocuk, yavaşça yerinden doğruldu. Sanki koltuk değneğine ihtiyaç duymuyordu. Sımsıcak bir tebessümle teşekkür edip:
- Babam haklıymış!. dedi. ‘Sakat olduğum için üzülmeme hiç gerek yok!’ demişti.
Her rüzgar savuracak bir toz bulur,
Her hayat yaşanacak bir can bulur,
Her umut gerçekleşecek bir düş bulur
Bulunmayacak tek şey senin benzerindir.
Benzer - Benzemek - Özlü sözler
 • Adalet her zaman rötar yapan bir trene benzer. - Yevtuşenko
 • Anlamayanlar seni üzerler, rahatsız ederler; hatta seni deli, divane ederler, elini ayağını bağlarlar. Sen içi tatlı, özlü bir yemişe benzersin, bu yüzden seni hep kırarlar. - Hz. Mevlana
 • Arzularınız rüzgâra benzer. Rüzgâr yeterli olduğunda yelkenliyi hareket ettirir, ama fırtına çıktığı zaman yelkenli batabilir. - Voltaire
 • Aşk namaz kılmaya benzer, niyet ettikten sonra etrafa bakılmaz.
 • Aşk neye benzer? dedi. Aşk bir neyzene benzer dedim.  Aşk bir neyzense biz neyiz?  Evet dedim çok doğru söyledin, Aşk bir neyzense biz Ney´iz.
 • Aşk, davaya benzer, cefa çekmek de şahide; şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki. - Hz. Mevlana
 • Aşk, gülü dikeniyle avuçlamaya benzer. Ellerin kan içinde kalır ama dikenlerin hesabını, gülden soramazsın.
 • Aşk; herkesi O´na benzetip, kimseyi O´nun yerine koyamamaktır. - Can Yücel
 • Aşklar, ovaları kaplamış olan muazzam ordulara benzer Daha dün, bütün ihtişamı ile orada iken, bugün ararız, yerinde yeller eser. - Montherlant
 • Bana benzemeyenler, benden daha çok şeye sahip olanlar ve kimin ne yaptığı beni ilgilendirmezdi. Bunun yerine, ilişkilerimi güçlendirmeye çalışırdım. Sahip olduğunuz ruhsal, fiziksel ve duygusal her şey için Allah´a şükredin. Tek bir hayatınız var ve bir gün sona eriyor. Umarım her gününüzü değerlendirirsiniz.
 • Basit kesire benzer insan: Pay gerçek değerini gösterir, payda kendisini ne zannettiğini. Paydanın değeri arttıkça kesir küçülür.
 • Başka türlü birşey benim istediğim, / Ne ağaca benzer ne de buluta benzer; / Burası gibi değil gideceğim memleket, / Denizi ayrı deniz, havası ayrı hava; / Nerde gördüklerim, nerde o beklediğim kız / Rengi başka, tadı başka. - Can Yücel
 • Bedenler, ağızları kapalı testilere benzerler. Her testide ne var? Sen ona bak. - Hz. Mevlana
 • Benim anladığım gerçek mutluluk, yaz yağmuruna benzemez, umulmadık anda birden bire boşalmaz insanın tepesinden. Azar azar gelir, insanın hayata ve çevresine karşı davranışları getirir mutluluğu, azar azar, birike birike.Gerçek mutluluk böyle doğar. - Cengiz Aytmatov
 • Bilgisiz bir kimse savaş davuluna benzer, sesi çok, içi boştur. - Sadi
 • Bilir misin ki, aşığa nasihat etmek akrebin soktuğu kimseye sızlanma, inleme demeye benzer.
 • Bir insanın değeri bayağı kesire benzer.Pay gerçek değerini gösterir.Payda kendini ne zannettiğini.Paydanın değeri arttıkça payın değeri azalır. - Leo Tolstoy
 • Bizim sohbetimiz nisan yağmuruna benzer. Balığın ağzına düşerse inci olur, yılanın ağzına düşerse zehir olur. - Hz. Mevlana
 • Bu hayatta eğer bir şeyler öğreneceksek bize benzemeyen insanlardan öğrenecegiz, tıpatıp bizim gibi olan, bizimle aynı düşünenlerden değil. - Elif Şafak
 • Büyük adamların hataları güneş tutulmasına benzer, onları herkes görür. - Cucong
 • Çocuklarınız sizlerin değildir. Onlar bizzat yaşamın çağrısının kızları ve oğullarıdır. Elinizden geçerler, sizden gelmezler. Eğer sizlerle birlikteyseler, bu sizindir anlamına gelmez. Onlara sevginizi verin, fikirlerinizi değil.  Çünkü onların kendi fikirleri vardır.  Bedenlerini barındırın, ruhlarını değil. Çünkü ruhları bize ve hayallerimize yasaklanan yarınlardadır. Sizler onlara benzemeye çalışın. Onları kendinize benzetmeye değil. 
 • Dertli insan içi duman dolu bir odaya benzer.Onu dinlemek;o odaya bir pencere açmak gibidir. - Hz.Mevlana
 • Dış yüzüm böyle ağardıkça ağarmakta, fakat, / Sormayın iç yüzümün rengini: Yüzler karası! / Beni kendimden utandırdı, hakîkat, şimdi, / Bana hiç benzemeyen sûretimin manzarası!
 • Dil, tencerenin kapağına benzer. Kıpırdadı da kokusu duyuldu mu ne pişiyor anlarsın. - Hz. Mevlana
 • Dostları eli boş görmeye gitmek, değirmene buğdaysız gitmeye benzer. - Hz. Mevlana
 • Edebi olmayan bir şahıs, ruhsuz bir cesede benzer. - Şeyh Ahmed Haznevi
 • Emek harcamadan verim beklemek, sulanmayan tarladan hasat istemeye benzer.
 • En çok hoşumuza giden insan kendimize benzettiğimiz insandır. - Moliere
 • Eskimiş fikirler paslanmış çivilere benzer, söküp atmak çok güçtür.
 • Eşlerin birbirine benzemesi lazım. Ayakkabı ve mestin çiftlerine bir bak. Bir teki ayağa biraz dar gelse ikisi de bir işe yaramaz. - Hz. Mevlana
 • Evlenmek kafese benzer içindekiler çıkmak için,dışardakiler girmek için uğraşır.
 • Fikirler paraşüte benzer açılmadıkları zaman hiçbir işe yaramazlar.
 • Geç kalınmış tebessüm idamdan sonra gelen affa benzer.
 • Gerçekleri güneşe benzetirler, doğrudur. Gözlerimizi yaralar korkusu ile çok kez bakamayız. - Cenap Şehabettin
 • Güneşin rengine benzemez gecenin rengi. Üşütür ayaz, korkutur karanlık. Bugece bir gariplik bir hüzünlük var yüreğimde ya ben fazlayım bu şehirde yada bir dost eksik şehirde.
 • Güzel bir gülüş, karanlık bir eve giren güneş ışığına benzer. - Tolstoy
 • Güzel sözler petekten damla damla sızan bal´a benzer; insanın ruhuna tad verir. - Hz. Süleyman (a.s.)
 • Hayat bir öyküye benzer,önemli olan eserin uzun olması değil, iyi olmasıdır. - Seneca
 • Hayat, bir oyuna benzer; istediğimiz kartları elde etmek elimizde değildir, ama oynamak elimizdedir. - Terence
 • Hayat, çatlak bardaktaki suya benzer.İçsen de tükenir içmesen de.Bu yüzden hayattan tat almaya bak.Çünkü yaşasan da bitecek yaşamasan da. - Neyzen Tevfik
 • Her gölgeyi sevemezsin. Binlerce gölgenin arasından; Seninkine benzeyene rastladığında hissettiğin duygudur aşk.
 • Her günün bir halî vardır, birbirine benzemez. / Irmak gibi akar gider, bir bendi yoktur. / Her günün neşesi bir başka türlüdür. / Her günün düşüncesinde bir başka eser vardır.
 • Her kişinin iki resülü vardır. Biri zahir, diğeri batın. Zahir dildir, Batın gönüldür. Dil Muhammed’e, gönül Cebrail’e benzer. - Hacı Bektaş Veli
 • Her zaman kalp kıran adam ayakkabı içindeki taşa benzeyen bir arkadaştır. - Elbert Hubbard
 • Herkesi ona benzetiyorsan, aşıksın demektir. Eğer onu "herkese" benzetiyorsan, artık yalnızsın demektir. - Can Yücel
 • Hırs, bir sandalın yelkenini şişiren rüzgara benzer; fazlası gemiyi batırır, azı da gemiyi olduğu yerde tutar. - Voltaire
 • Hiçbir korkuya benzemez halkını satanın korkusu. - Nazım Hikmet Ran  
 • Hile yıldırıma benzer onun ışığıyla yolcuların yolu görmelerine imkan yoktur. - Hz. Mevlana 
 • İlmi olmayan bir beden suyu olmayan bir şehre benzer. - Şems Tebrizi
 • İnanmayan bir gönül, içinde kuş bulunmayan bir kafese benzer. - Abdülkadir Geylani
 • İnce sözler keskin kılıca benzer; kalkanın yoksa geri dur. - Hz. Mevlana 
 • İnsan bir kesire benzer. Pay yaptığı işler, payda kendini gördüğü değerdir. Payda ne kadar büyük olursa kesrin değeri o kadar küçük olur.
 • İnsan da ağaca benzer; ne kadar yükseğe ve ışığa çıkmak isterse, o kadar yaman kök salar yere, aşağılara, karanlığa, derinliğe, kötülüğe. - Nietzsche
 • İnsan gelişimi, bir trene benzer: Kendini aşan insan, garından, haddini aşan insan ise rayından çıkmış demektir. - Robin Sharma
 • İnsanlar aya benzer,kimseye göstermedikleri bir karanlık yüzleri daha vardır.
 • İnsanlarla münasebet ateşle münasebete benzer. Uzak durursan donarsın, yakın durursan yanarsın.
 • İşidin ey yârenler! Aşk bir güneşe benzer.. Aşkı olmayan gönül, Misâl i taşa benzer. - Yunus Emre
 • İyi olduğunuz için herkesin size adil davranmasnı beklemek,vejetaryan olduğunuz için boğanın saldırmayacağını düşünmeye benzer. - Dennis Wholey
 • Kalp, denize benzer, fırtınaları, sakin zamanları ve taşkınlıkları vardır, bazen de derinliklerinde inciler gizlidir. - Heinrich Heine
 • Kalpler, kaplara benzer. Hayırlı olanı, hayırla dolu olanıdır. - Hz. Ali (r.a.)
 • Kötü havalarda insan dosta aç olur, / Bir araya gelse dost dosta ilaç olur, / Bahçede tek gül bir şeye benzemez, / Öbek öbek olduğunda bahara taç olur. - Hz. Mevlana
 • Maddi hayata tapanlar, deniz suyu içenlere benzerler, içtikçe, susuzlukları artar. - Muhyiddin-i Arabi
 • Mutlu aileler birbirine benzer, mutsuz ailelerin herbiri ise kendine özgüdür. - Leo Tolstoy
 • Mutlu olmayı yarına bırakmak, karşıya geçmek için nehrin durmasını beklemeye benzer.  Nehir asla durmaz .
 • Mutluluk, bir kibrit alevine benzer; ya esen bir rüzgar söndürür, ya siz üflersiniz, ya da sonuna kadar yanıp, kendiliğinden söner. Kibritin alevi eninde sonunda söner ama, başka bir kibrit yakma şansınız daima vardır. - Oğuz Atay
 • Mutsuzluk büyük bir merceğe benzer hatalarımızı olduğundan büyük gösterir. - Dale Carnegie
 • Müslüman temiz toprağa benzer. Temiz toprağa her şey atılır. Ezilip, hakâret görür. Lâkin ondan hep güzel, temiz, faydalı şeyler çıkar. - Cüneyd-i Bağdadi
 • Ne odunmuş babanız: Olmadı bir baltaya sap! / Ona siz benzemeyin, sonra ateştir yolunuz. / Meşe hâlinde yaşanmaz,o zamanlar geçti; / Gelen incelmiş adam devri, hemen yontulunuz. / Aman dikkatli olun: Bir kafanız yontulacak; / Sakın aldanmayın: İncelmeye gelmez kolunuz! 
 • Nice söz oka benzer, nice insanları yaralar. Nice nimetleri yok eder. Dili tutmak aklın başıdır, çok konuşma ise gönlü karartır. - Erzurumlu İbrahim Hakkı
 • Okulda öğrendiğiyle yetinen, sadece bakıcısıyla konuşan çocuğa benzer. - Voltaire 
 • Oyuncak ve insan kalbi çok benzer birbirine. Bazen tamiri olmaz ikisinin de. - Sunay Akın 
 • Öğrenimsiz akıl sürülmemiş tarlaya benzer.
 • Öğrenmek akıntıya karşı yüzmeye benzer, bilgi edinmede ilerlemediğiniz zaman gerilersiniz. - Çin atasözü
 • Öğretmen bir kandile benzer, kendini tüketeek başkalarına ışık verir. - Ruffini 
 • Rakamlara benzer insanlar, durumuna göre değer kazanır.
 • Terbiyesini kaybetmiş insan çürük ağaca benzer. Çürük ağaç nasıl geri dönmezse o insanın terbiyeside geri gelmez. 
 • Tüm mutlu aileler birbirine benzer, her mutsuz aile ise kendince mutsuzdur. - Leo Tolstoy  
 • Yaşam bir alfabeye benzer. Bu alfabede ister ünlü ol, ister ünsüz; yeter ki karaktersiz olma. - Cemal Safi
 • Yaşam satranç oyununa benzer, çoğu kez şah dersin, fakat bir kez mat edersin. - Rus atasözü
 • Yaşam soğana benzer, kat kat soyarken zaman zaman ağlatır. - Sandbug
 • Yetimler, sudan mahrum çiçeklere benzerler. - Raif Necdet Kestelli
 • Zaman, paraya benzer, lüzumsuz harcanmadıkça, daima yeter. - Konfüçyus
Benzer - Benzemek - Risale-i Nur Külliyatı
Ve hâkezâ, kırk tabakadan her tabakaya karşı bir pencere açar, i´câzını gösterir. Hattâ, yalnız kulağı bulunan ve bir derece mânâ fehmeden avam tabakasına karşı, Kur´ân´ın okunmasıyla, başka kitaplara benzemediğini, kulak sahibi tasdik eder. Ve o âmi der ki: "Ya bu Kur´ân bütün dinlediğimiz kitapların aşağısındadır-bu ise, hiçbir düşman dahi diyemez ve hem yüz derece muhaldir. Öyleyse, bütün işitilen kitapların fevkindedir. Öyleyse mucizedir."
İşte bu kulaklı âminin fehmettiği i´câzı, ona yardım için bir derece izah edeceğiz. Şöyle ki:
Kur´ân-ı Mu´cizü´l-Beyan meydana çıktığı vakit, bütün âleme meydan okudu ve insanlarda iki şiddetli his uyandırdı:
Birisi: Dostlarında hiss-i taklidî, yani sevgili Kur´ân´ın üslûbuna karşı benzemeklik arzusu ve onun gibi konuşmak hissi.
İkincisi: Düşmanlarda bir hiss-i tenkit ve muaraza, yani Kur´ân üslûbuna mukabele etmekle dâvâ-yı i´câzı kırmak hissi.

Mektubat | On Dokuzuncu Mektup 

106. Küremiz hayvana benziyor, âsâr-ı hayat gösteriyor. Acaba yumurta kadar küçülse, bir nevi hayvan olmayacak mıdır? Veya bir mikrop küremiz kadar büyüse, ona benzemeyecek midir? Hayatı varsa, ruhu da vardır. Âlem, insan kadar küçülse, yıldızları zerrat ve cevâhir-i ferdiye hükmüne geçse, o da bir hayvan-ı zîşuur olmayacak mıdır? Allah´ın böyle çok hayvanları var.

Mektubat | Hakikat Çekirdekleri