Nefret - Nefret etmek - Ansiklopedik bilgi
Nefret - Nefret etmek

Nefret
1. (isim) Bir kimsenin kötülüğünü, mutsuzluğunu istemeye yönelik duygu
2. Tiksinme, tiksinti
Nefret - Nefret etmek - Ayet mealleri
İsra (Gece Yürüyüşü) Suresi 46. ayet:
Ve onların kalbleri üzerine, onu kavrayıp anlamalarını engelleyen kabuklar, kulaklarına da bir ağırlık koyduk. Sen Kur´an´da sadece Rabbini "bir ve tek" (ilah olarak) andığın zaman, "nefretle kaçar vaziyette" gerisin geriye giderler.

Furkan (Ayırıcı) Suresi 60. ayet:
Onlara: "Rahman (olan Allah)a secde edin" denildiği zaman, "Rahman da neymiş? Biz senin bize emrettiğine mi secde edecek mişiz?" derler ve (bu,) onların nefretini arttırır.

Fatır (Yaratan) Suresi 42. ayet:
Yeminlerinin olanca güçleriyle, kendilerine bir uyarıcı-korkutucu gelecek olsa, ümmetlerinin herhangi birinden mutlaka daha doğru olacaklarına dair, Allah´a and içtiler. Ancak onlara bir uyarıcı-korkutucu geldiğinde (bu,) nefretlerinden başkasını artırmadı.

Mülk (Yönetim) Suresi 21. ayet:
Eğer O, rızkını tutsa (vermese), rızkınızı verecek olan kimmiş? Hayır; onlar, bir azgınlık ve nefret içinde inatla direniyorlar.
Nefret - Nefret etmek - Hadisler
Ebu Hüreyre (Allah Ondan razı olsun)’den rivayet edildiğine göre Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu:
"Birbirinize hased etmeyiniz, almayacağınız bir malın fiyatını artırmak suretiyle birbirinizi aldatmayınız. Birbirinize kin ve nefret besleyip dargın durmayınız, birbirinizden yüz çevirmeyiniz, Bir kısmınız bir kısmınızın satışı üzerine satış yapmasın. Ey Allah’ın kulları kardeş olunuz. Müslüman müslümanın kardeşidir, ona zulüm ve haksızlık etmez, onu yardımsız bırakmaz, onu küçük görmez.Peygamberimiz üç defa göğsüne vurarak:takva işte buradadır, dedi. Bir müslümanın müslüman kardeşini hor ve hakir görmesi ona kötülük olarak yeter. Her müslümanın diğer müslümana ırzı,malı ve kanı haramdır." 
[Müslim, Birr 18]

Ebu’d Derda (Allah Ondan razı olsun)´den bildirildiğine göre Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: "Kıyamet gününde mü’minin terazisinde güzel ahlaktan daha ağır bir şey bulunmaz. Allah çirkin hareketler yapan ve kötü sözler söyleyen her kişiden nefret edip buğzeder ve onları sevmez." 
[Tirmizi , Birr 61]
Nefret - Nefret etmek - Kitap Tanıtım
Ders Çalışmaktan Nefret Ediyorum

M. Kamil Abdusammed
İNKILAB YAYINLARI

* Derse Odaklanamıyorum
* Ders Çalışmaya Niyetim Var, Ama Yapamıyorum
* Ders Çalışmanın En İyi Vakti Nedir?
* Sınavlardan Korkuyorum
* Sınav Günü Ne Yapmalıyım?
* Ders Çalışmaktan Nefret Ediyorum
* Hep Ev Dışında Çalışmaktan Nefret Ediyorum
* Serbest Okumayı Bırakamıyorum
* Dün Çalıştığımı Bugün Unutuyorum 
* Hangi Bölüm Daha İyi?
* Geç Vakitlere Kadar Uyumuyorum

Bu ve benzeri soru ve sorunları elinizdeki kitapla aşmak mümkün.
Nefret - Nefret etmek - Kitap Tanıtım
En İyi Arkadaşım Olmalısın Çünkü Senden Nefret Ediyorum

Emily Dubberley
ERKO YAYINCILIK

Aşk gibi, arkadaşlık da hayatın önemli bir parçası; ama iyi bir arkadaş olmak her zaman çok kolay değil. Arkadaşlar bazen dedikodu yapar, kalbinizi kırar yalan söyler, bazen de yalnızca kalın kafalılık yapabilir. Ama kimse bunlardan bahsetmez. Kıskançlıktan başlayıp çok yakın iki arkadaşınızı tanıştırdığınız ve ilk bakışta birbirlerinden nefret ettikleri veya birbirlerini sizden fazla sever gibi göründükleri "üçüncü teker sendromuna" kadar arkadaşlık problemleri nasıl çözülür? Arkadaşınızla yakınlaştıkça işler daha da zorlaşır. Beraber tatil yapmanın veya yaşamanın zevklerine varırken arkadaşınızın sevgilisiyle de uğraşmanız gibi komplikasyonları söylemeye gerek yok. Bir de sıkılıp kurtulmak istediğiniz arkadaşlar vardır.

En İyi Arkadaşım Olmalısın... Çünkü Senden Nefret Ediyorum! kitabında Emily Dubberley arkadaşlığın gülüşmekten ibaret olduğu mitini yıkıyor. 
Gerçek hayat hikâyelerinin yardımıyla, her tür "kötü arkadaş" davranışının üzerinden geçip, teselli, iğneleyici bir gülümseme ve pratik çözümler sunuyor.
Nefret - Nefret etmek - Muhtelif yazılar
Annemin gözü

Annemin sadece bir gözü vardı. Öteki gözü çukurdu, yani boştu. Ondan nefret ediyordum. Çünkü bu durum beni arkadaşlarımın arasında utandırıyordu. Babam, ben daha küçükken bir kazada öldüğünden, ailemizi geçindirmek de anneme kalmıştı. Bunun için okulda aşçılık yapıyordu. İlk okulda iken bir gün annem bana “merhaba” demeye gelmişti. Sanki, yerin dibine geçmiştim. Bunu bana nasıl yapabilirdi.? Onu görmezden geldim, ona nefretle bakarak oradan kaçtım... 

Ertesi gün sınıfta bir arkadaşım bana, “..Senin annenin sadece bir gözü var. Diğeri ne biçim.!” Dedi. Diğerleri de gülüşüyorlardı. O anda yerin dibine girmek ve de annemin ortadan kaybolmasını istedim. Bu yüzden, o gün onunla karşılaşınca dedim ki: 
-“Beni gülünç duruma düşüreceğine, ölsen daha iyi!..”
Annem karşılık vermedi. Sadece, tek gözüyle bana biraz baktı ve uzaklaştı gitti... Dediklerim hakkında bir saniye bile düşünmemiştim, çünkü çok kızmıştım. Onun duyguları beni hiç ilgilendirmiyordu. Onu evde istemiyordum ama ev onun üzerineydi...

Çok çalıştım, kendime yeter oldum, sonunda Singapur’a okumaya gittim. Bir süre sonra da evlendim. Birikimime borç ekleyerek kendime bir ev aldım. Daha sonra çocuklarım oldu ve hayatımdan memnundum. Annemi unutmuştum...

Bir gün annem bizi ziyarete gelmişti. Öyle ya, kaç yıldır beni görmemişti. Kapıya gelince, çocuklarım tek gözlü birini görünce birden korktular, sonrada güldüler. “Babaanneniz” diyemedim. İçeri girince ilk fırsatta ona: 
-“Evime gelip çocuklarımı nasıl korkutabilirsin.? Buradan hemen git.!” Dedim. 
Bu çıkışıma annem sessizce:
-“Kusura bakmayın, ben yanlış adrese geldim galiba.!” Dedi ve çıktı-gitti...

Aradan yine uzun bir zaman geçmişti. Bir gün “mezunlar toplantısı” için okulumdan bir mektup aldım. Karıma; “..iş seyahatine gidiyorum” diye bahane uydurdum. Mezunlar toplantısından sonra, birden aklıma düştü.‘Sadece meraktan’ eski evime gittim. Eski komşularımıza sorduğumda, “annemin öldüğünü” söylediler. Önce biraz sevinç duyar gibi oldum ama içimde bir burukluk ve sızı hissettim. Ben şaşkınca beklerken, “bana verilsin diye annemin bir mektup bıraktığını” söylediler. Açtım ve okumaya başladım:

-"En sevgili oğlum... Her zaman seni düşündüm. Singapur’a gelip çocuklarını korkuttuğum için üzüldüm... Mezunlar gününde geleceksin diye çok sevindim. Ama; “seni görmek için yataktan kalkabilir miyim” diye çok düşündüm... Seni büyütürken, ‘tek gözümle’ sürekli bir utanç kaynağı olduğum için de üzgünüm... Biliyor musun biricik oğlum.? Sen küçücükken, babanla birlikte bir kaza geçirmiştin ve sen, bir gözünü kaybetmiştin. Bir anne olarak senin tek bir gözle büyümene dayanamazdım... Bu yüzden, babandan kalan tarlayı satarak, ameliyat masraflarına yatırdım. İşte, şimdi o yeri boş olan gözümü de sana vermiştim. Nakil çok başarılı geçmişti, hiç fark edilmiyordu. “O gözle, biricik oğlum görüyor ya...” diye çok mutlu oluyordum. Ana yüreği ya oğul, sana “sen benim gözümle görüyorsun” diyemedim... Başarılarından dolayı seninle o kadar gurur duyuyordum ki, bu bana yetiyordu. Her şeye rağmen, sen benim oğlumsun... Bütün sevgilerimle... Annen."

Ben bu mektubu ayaküstü sessizce okurken, etrafımda toplanan komşularım gözlerini silerek, tek tek uzaklaşıyorlardı. Ortada yalnız kalakaldım.
Nefret - Nefret etmek - Özlü sözler
 • Açıkça gösterilen nefret intikam fırsatını yok eder. - Seneca
 • Açıkça nefret etmek, asıl düşüncesini gizlemekten daha asil bir harekettir. - Çiçero
 • Affetmek fazîlettir. Kararlı olmak metâ’dır, sahip olunan maldır. Kararsız olmak ise zâyi olmaktır. Doğruluk emânet, yalancılık hıyânettir. İnsâf rahatlık, şer küstahlıktır. Emânete hıyânet etmemek, îmândandır, güler yüzlülük ihsândandır. Doğruluk kurtarır, yalan felâkete sürükler. Kanâat insanı zengin yapar, yerinde kullanılmayan zenginlik azdırır. Dünya aldatır, şehvet kandırır. Lezzet oyalar, nefsin arzuları alçaltır. Hased yıpratır, nefret çökertir. - Hz. Ali (r.a.)
 • Ahlaksız insanlar genelde kendilerini daha özgür sanırlar, ama daha çok nefret veya sevgiyi hissetme kabiliyetleri eksiktir. - Charles Bukowski
 • Anladığımız varlığa karşı artık nefret duymayız. - M. Guyau
 • Aşk bir emre dönüştüğünde, nefret hazza dönüşebilir. - Charles Bukowski
 • Aşk için çok çaba sarfetmek gerek, Nefretse kendi başının çaresine bakar. -  Charles Bukowski
 • Aşkla nefret, bizim elimizde değildir. - Chehov
 • Başkalarından nefret etmenin bedeli insanın kendini daha az sevmesidir. - Eldridge Cleaver 
 • Bazı kimseler birinden nefret etmeden başkasını sevemezler. - Victor Hugo
 • Benden nefret edenlerden nefret edecek vaktim yok. Çünkü ben, bana değer verenleri sevmekle meşgulüm. - Marquez
 • Bir kadın tekrar evlenirse bu ilk kocasından nefret ettiği içindir. Bir erkek tekrar evlenirse bu da ilk karısına taptığı içindir. - Oscar Wilde
 • Biz bir insandan nefret ediyorsak, bu insanın görüntüsüyle karşımıza çıkan, kendi içimizde yuvalanmış birinden nefret ediyoruzdur ; Bizim kendi içimizde olmayan şey bizi kızdırmaz. - Herman Hesse
 • Ciddiliğin fazlası nefret doğurur, merhametin fazlası da otoriteyi azaltır. - Sadi Şirazi
 • Dedikodu:  Nefret edenler tarafından çıkarılır. Aptallar tarafından yayılır, geri zekâlılar tarafından inanılır.
 • Düşmanlarımıza karşı beslediğimiz nefret, onların mutluluğuna bizimki kadar zarar vermez.  - J. Petit Senn
 • Eğer aşkın gözleri körse, nefretinki onunkinden daha kördür. - La Rochefoucauld
 • Eğer bir adam marşla uyum içinde yürüyebiliyorsa, o değersiz bir yaratıktır. kendisine yalnızca bir omurilik yeterli olabileceği halde her nasılsa yanlışlıkla bir beyni olmuştur onun. Uygarlığın bu kara lekesi en kısa sürede yok edilmelidir. Emirle gelen kahramanlıktan, bilinçli ve bilinçsiz şiddetten, aptalca yurtseverlikten, tüm bunlardan nefret ediyorum. Ben savaşı ve o soğuk silahları öylesine tiksindirici ve aşağılayıcı buluyorum ki böyle iğrenç bir eyleme katılmaktansa kendimi yok ederim daha iyi...benim anlayışıma göre sıradan bir cinayet, savaşta adam öldürmekten daha kötü değildir. - Albert Einstein
 • Eğer bir millet özgür olacaksa; gurura, irade gücüne, meydan okumaya, nefrete, nefrete ve yine nefrete ihtiyaç duyar. - Adolf Hitler  
 • Eğer dikkatli değilseniz, gazeteler sizi ezilen insanlardan nefret ettirebilir, ve ezen insanları sevdirebilir. – Malcolm X
 • Eminim nefret etmiştir. Hediyeler; bize bir insan hakkında ne kadar az fikir sahibi olduğumuzu gösterirler. Ve hiçbir şey bir insanı yanlış bir değerlendirmeye itilmekten daha fazla sinirlendiremez. (Doğumgününde eşine kazak aldığını söyleyen Doktor Wilson’a)
 • Gerçek asker karşısındakinden nefret ettiği için değil, arkasındakini sevdiği için savaşır. - Gilbert K. Chesterton
 • Gıybet, bela ve nefretin çekirdeğidir; mantar gibi çoğalan salgın bir hastalıktır. - Muhammed Bozdağ
 • Gözler, ya merhamet ya da nefretin ışıldadığı bir kandildir.
 • Gözlerime bakıp da yapılan sahte bir gülücük yerine, yüzüme karşı gösterilen gerçek bir nefreti tercih ederim. - Çehov
 • Günahtan nefret et, günahkârı sev. - Mahatma Gandhi
 • Hayat seni öyle bir noktaya getirir ki, kendini sevdiklerinle savaşırken ve nefret ettiklerinle sevişirken bulursun, üzülürsün, pişman olursun, sonra biraz zaman geçer ve tersinin bu dünyada işlemediğini anlarsın.
 • Hayata dair şeyler sevgiyle başlar, nefretle ölür.
 • Herhangi birinin senden nefret etmesinin asıl nedeni; senin gibi olmak istediği halde asla senin gibi olamayacağını bilmesidir. 
 • İnsan kendisinden küçük gördüklerinden nefret etmez. Sadece kendisine eşit veya üstün gördüklerinden nefret eder. - Friedrich Nietzsche
 • İnsanlar genellikle birbirlerinden nefret ederler çünkü birbirlerinden korkarlar; birbirlerinden korkarlar çünkü birbirlerini tanımazlar; birbirlerini tanımazlar çünkü iletişim kurmazlar; iletişim kurmazlar çünkü sınıflara ayrılmışlardır. - Martin Luther King
 • İnsanlar, ya korktukları, yahut da gıpta ve haset ettikleri şeylerden nefret ederler. - Machiavelli
 • İnsanlar, yalan söylemek zorunda kaldıkları kimselerden nefret ederler. - Victor Hugo
 • İnsanlara karşı işleyebileceğimiz en büyük günah, onlardan nefret etmek değil, onlara karşı ilgisiz kalmaktır.  - Bernard Shaw
 • İnsanlardan nefret etmiyorum, sadece onlar etrafımda olmadığında daha iyi hissediyorum. - Charles Bukowski
 • İster kişiliğiyle olsun, ister bilgisiyle, bana birşeyler verebilen herkesi severim. Benim tüm nefretim gevezeleredir. - Christian Morgenstern
 • Kadınlar aşkla beslenir, erkekler ise nefretle güçlenir. - Charles Bukowski
 • Kalbi kemiren iki kurt vardır birisi aşk diğeri nefret. Siz hangisini beslerseniz kalbinizi o ele geçirir.
 • Karanlık karanlığı defedemez: bunu sadece ışık yapabilir. Nefret nefreti defedemez: bunu sadece sevgi yapabilir. - Martin Luther King Jr  
 • Kıskanç insanlardan nefret etmeyin.Sadece onlardan daha iyi olduğunuzu düşündükleri için kıskanıyorlar. - Paulo Coelho
 • ‎Kim demiş ki, "en büyük aşklar nefretle başlar" diye, benim en büyük nefretim bir aşkla başladı. - Küçük İskender
 • Kin ve nefret duygusu beyni öldürür.  -  Eyyüp Sabri Osmanoğlu
 • Korku getirir öfkeyi, öfke ise acıyı, acı ise nefreti getirir. Nefret ise geçirir karanlık tarafa.  - Yoda, Yıldız Savaşları
 • Korku, yüreksiz bir insanın nefreti, nefret de cesur bir insanın korkusudur.
 • Kötülerden zarar görüceğiniz an, nefrete sarıldığınız andır. - Muhammed Bozdağ
 • Nefret çok derinleşip ileri giderse, nefret eden kendini nefret edilenin altında bulur. - La Rochefoucauld
 • Nefret de, gerçek aşk gibi günden güne artar. - Balzac
 • Nefret etmek, hiç kârı olmayan, zararlı bir hamallıktır! Ruhunuzu boşuna kamburlaştırmayın.
 • Nefret ettiklerimiz kadar kötüyüz, sevdiklerimiz kadar iyi. - Bedirhan Gökçe
 • Nefret, başarısızlığa uğramış sevgidir. - Soren Kierkegaard
 • Nefret, kişiye ayağını denk almayı unutturur.
 • Nefretin de, aşk gibi gözleri kördür. - T.Fuller
 • Nefretin, kök sürmesi, fena şöhret gibidir Yok edilmesi zordur. - Gracian
 • Nefretler, fikirlerin değil, mizaçların çarpışmasından meydana gelir. - Balzac
 • Olmadığım bir insan olarak sevilmektense, olduğum insan olarak nefret edilmeyi tercih ederim. - Andre Gide
 • Ortalama insanda; herhangi bir günde, herhangi bir orduya yetecek kadar ihanet, nefret, şiddet ve saçmalık vardır. O yüzden ortalama erkekten ve ortalama kadından sakının.
 • Savaşlar bize, düşmanlarımızı sevmeyi değil, müttefiklerimizden nefret etmeyi öğretir. - W.L. George
 • Senden nefret edenler aslında, seni bunca insanın neden sevdiğini anlamayan gizli hayranlarındır. - Paulo Coelho
 • Seversem dikeni gül, nefreti kül, yüreğimi yol ederim. Ama gidersem dağları deler, yüreğimi kilitler, herşeyi siler giderim.
 • Sevgi ile nefret arasında çok ince bir çizgi vardır. Birisinden nefret ediyorsanız ve bir gün onu yenemeyeceğinizi anladığınız zaman onu sevmeye başlarsınız. Ve yine birisini seviyorsanız ve bir gün onu yenebileceğinizi düşündüğünüz zaman ondan nefret etmeye başlarsınız. - Peyami Safa
 • Sevgi varlığın ve yapmanın; nefret yokluğun ve yıkmanın çekirdeğidir. - Muhammed Bozdağ
 • Sevgide de nefrette de ölçülü ol. Gün gelir sevdiğinden nefret eder, nefret ettiğinide sevebilirsin.
 • Sevgiyle kalmaya karar aldım...Nefret taşınmayacak kadar büyük bir yük. - Martin Luther King Jr
 • Sizinle aynı fikirde olanların konuşabilmesini sağlamanın en emin yolu, sizinle aynı fikirde olmayanların haklarını desteklemektir. - Eleanor Holmes Norton
 • Tamamen sevemediklerinden, senin de sevginin tam olmadığına inanacaklar ve senden nefret edecekler ve nefretleri mükemmel olacak, parlayan bir elmas gibi, bir bıçak, bir dağ, bir kaplan, zehirli ot gibi, onların en iyi sanatı. - Charles Bukowski
 • Tanımadan nefret edebileceğiniz tek kişi; Sevdiğiniz kişinin, sevdiği kişidir. - A. Huxley
 • Tanımadığın birinden nefret edemezsin.
 • Tüm ön yargılardan yoksunum. Herkesden eşit nefret ediyorum. - W.C. Fields  
 • Unutma ki; Nefret ve kinin ertesi pişmanlıktır. Ve her canlıya ölüm vardır. İnsan ölür ama ölmeyen insanlıktır. - Hz. Mevlana
 • Üstad Necip Fazıl´a  Sorarlar: Sevgi mi nefret mi? diye. Nefret diye cevap verir ve ekler: Çünkü onun sahtesi olmaz. - Necip Fazıl Kısakürek
 • Yolculuk etmeyi seviyorum ama varmaktan nefret ederim. - Albert Einstein
Nefret - Nefret etmek - Risale-i Nur Külliyatı
İşte ey hayat-ı dünyeviyenin zevkine müptela ve endişe-i istikbâl ile istikbâlini ve hayatını temin için çabalayan bîçareler! Dünyanın lezzetini, zevkini, saadetini, rahatını isterseniz, meşrû dairedeki keyfe iktifâ ediniz; o, keyfinize kâfidir. Haricinde ve gayr-i meşrû dairedeki bir lezzetin içinde bin elem olduğunu sâbık beyânâtta elbette anladınız. Eğer mâzi, yani, geçmiş zamanın hâdisâtını sinema ile hal-i hazırda gösterdikleri gibi, istikbâldeki ahvâl dahi-meselâ elli sene sonraki halleri-bir sinema ile gösterilse idi, ehl-i sefâhet, şimdiki güldüklerine yüz binlerce nefrîn ve nefret edip ağlayacaktılar.
Sözler | On Üçüncü Söz

Meselâ, nasıl ki zaman oluyor, medeniyet-i beşeriye çarşısında ve hayat-ı içtimâiye-i insaniye dükkânında, bâzı şeylerin verdiği müthiş neticeleri ve çirkin eserleri zehr-i kâtil gibi, herkes onu satın almak değil, bütün kuvvetiyle ondan nefret edip kaçar ve bâzı şeylerin ve mânevî metâların verdikleri güzel neticeler ve kıymettar eserler, bir tiryâk-ı nâfi ve bir pırlanta gibi, herkesin nazar-ı rağbetini kendine celb eder; herkes elinden geldiği kadar onları satın almaya çalışır; öyle de, Asr-ı Saadette hayat-ı içtimâiye-i insaniyenin çarşısında, kizb ve şer ve küfür gibi maddeler, şekâvet-i ebediye gibi neticeleri ve Müseylime-i Kezzab gibi süflî maskaraları tevlid ettiğinden, secâyâ-i âliye ve hubb-u maâlîye meftun olan Sahabelerin, zehr-i kâtilden kaçar gibi ondan kaçmaları ve nefret etmeleri bedihîdir.
Sözler | Yirmi Yedinci Söz