İnanç - İnanmak - Ansiklopedik bilgi
İnanç - İnanmak

İnanç
1. (isim) Bir düşünceye gönülden bağlı bulunma
2. Birine duyulan güven, inanma duygusu
3. İnanılan şey, görüş, öğreti
4. (din b.) Tanrı´ya, bir dine inanma, akide, iman, itikat

İnanmak
1. Bir şeyi doğru olarak benimsemek
2. Birini doğru sözlü olarak bilmek, güvenmek
3. Bir şeyin varlığını, doğruluğunu kabul etmek
4. Sevecek, güvenecek ve bağlanacak en yüksek varlık olarak bilmek, iman etmek
5. Kanarak aldanmak
6. İman etmek
İnanç - İnanmak - Ayet mealleri
Zümer (Yığınlar) Suresi 61. ayet:
Allah, takva sahiplerini (inanarak ve inançlarını uygulayarak) zafere ulaşmaları dolayısıyla kurtarır. Onlara kötülük dokunmaz ve onlar hüzne kapılmayacaklardır. 

Maide (Ziyafet) Suresi 88. ayet:
Allah´ın size rızık olarak verdiklerinden helal ve temiz olarak yiyin. Kendisine inanmakta olduğunuz Allah´tan korkup-sakının.

Araf (Orta Yer) Suresi 158. ayet:
De ki: "Ey insanlar, ben Allah´ın sizin hepinize gönderdiği bir elçisi (peygamberi)yim. Ki göklerin ve yerin mülkü yalnız O´nundur. O´ndan başka ilah yoktur, O diriltir ve öldürür. Öyleyse Allah´a ve ümmi peygamber olan elçisine iman edin. O da Allah´a ve O´nun sözlerine inanmaktadır. Ona iman edin ki hidayete ermiş olursunuz.

İsra (Gece Yürüyüşü) Suresi 94. ayet:
Kendilerine hidayet geldiği zaman, insanları inanmaktan alıkoyan şey, onların: "Allah, elçi olarak bir beşeri mi gönderdi?" demelerinden başkası değlidir.

Kehf (Mağara) Suresi 55. ayet:
Kendilerine hidayet geldiği zaman insanları inanmaktan ve Rablerinden bağışlanma dilemelerinden alıkoyan şey, ancak evvelkilerin sünnetinin kendilerine de gelmesi veya azabın onları karşılarcasına gelmesi(ni beklemeleri)dir.

Kasas (Tarihi Vakalar) Suresi 52. ayet:
Bu (Kur´an)dan önce, kitap verdiklerimiz buna inanmaktadırlar.

Casiye (Diz Çöküş) Suresi 32. ayet:
"Gerçekten Allah´ın va´di haktır, kıyamet-saatinde hiç bir kuşku yoktur" denildiği zaman, siz: "Kıyamet-saati de neymiş, biz bilmiyoruz; biz yalnızca bir zan (ve tahmin)da bulunup zannediyoruz; biz, kesin bir bilgiyle inanmakta olanlar değiliz" demiştiniz.
İnanç - İnanmak - Kitap Tanıtım
Düşünerek İnanmak

Prof. Dr. Faruk Beşer
NUN YAYINCILIK

“Düşünerek İnanmak”, her zaman için gereklidir ama içinde yaşadığımız asır için öncelikle gereklidir. Akılcılığın ve deneyciliğin hakim olduğu bir asırda İslam’ın bu iki zorlu putu kırabilecek silahı bulunmalıdır. Yoksa bu putlar insanı korkutur, ya da büyüler.
Bu düşünceyle kaleme alınmış bazı küçük denemelerimizi okuyucularımıza sunmak istedik. Elbette iddialı değiliz, çünkü alanımız felsefe değil.
Ama inanıyoruz ki, her bilim dalının felsefeden, ya da tefekkürden bir nasibi olmalıdır. Aksi halde ihtisas körlüğü doğar. Kurân ifadesiyle, herkes kendi vadisinde şaşkın şaşkın dolaşır durur.
Öğrenciliğimden beri kendime şöyle bir şiar edinmişimdir: “İkna olmadığım şey benim dinim değildir”. Bu sebeple dinin her sabitesini anlamaya çalışırım.
Aslında dinin alanı ne akılın alanıdır ne de deneyin. Ama bilimin en büyük olduğuna inandırılan insanın, dinin alanına geçebilmesi için bu iki ilahı ikna etmesi gerekir.
İşte bunun mini bir denemesini yapmak istedik, bakalım beğenecek misiniz?
İnanç - İnanmak - Muhtelif yazılar
Neye inanıyorsunuz?

Nick adında bir demiryolu isçisinin öyküsü bu. 
Nick güçlü, sağlıklı bir işçi manevra sahasında çalışıyor. Arkadaşlarıyla ilişkisi iyi ve işini iyi yapan güvenilir bir insan. Ne var ki, kötümser biri, her şeyin kötüsünü bekler ve başına kötü şeyler geleceğinden korkar.
Bir yaz günü, tren isçileri,ustabaşının doğum günü nedeniyle bir saat önceden serbest bırakılırlar.Tamir için gelmiş olan ve manevra alanında bulunan bir soğutucu vagonun içine giren Nick, yanlışlıkla içerden kapıyı kapatır, kendini soğutucu vagona kilitler. Diğer işçiler Nick´in kendilerinden önce çıktığını düşünürler.

Nick kapıyı tekmeler,bağırır,ama kimse duymaz,duyanlar da bu tür seslerin sürekli geldiği bir ortamda olduğu için pek kulak vermezler. Nick burada donarak öleceğinde korkmaya başlar.Eğer buradan çıkmazsam, burada kaskatı donacağım, diye düşünmeye başlar. İçerde yarısı yırtılmış bir karton kutunun içine girer.Titremeye başar. Eline geçirdiği bir kağıda karısına ve ailesine son düşündüklerini yazar: Çok soğuk, bedenim hissizleşmeye başladı. Bir uyuyabilsem! Bunlar benim son sözlerim olabilir?
Ertesi günü soğutucu vagonun kapısını açan işiler, Nick´in donmuş bedenini bulurlar. Üzerinde yapılan otopsi, onun donarak öldüğünü göstermektedir. Fakat bu olayı olağanüstü yapan, soğutucu vagonun soğutma motorunun bozuk ve çalışmıyor olmasıydı. Vagonun içindeki ısı 18 C idi, ve vagonda bol hava vardı.
Nick´in korkusu,kendini gerçekleştiren bir kehanet oluşturmuştu.
İnanç - İnanmak - Özlü sözler
 • Ahlak konusunda inandığım ilke şudur; bir şeyi yaptıktan sonra kendini iyi hissediyorsan o ahlakidir; eğer kendini kötü hissediyorsan o gayri ahlakidir. - Ernest Hemingway
 • Akıllı bir kız öper ama sevmez, dinler ama inanmaz, ve terkedilmeden önce terkeder. - Marilyn Monroe  
 • Aklım kesiyorsa, ve yüreğim inanıyorsa, başarabilirim. - Muhammed Ali
 • Aklında bulunsun sevgilim; sen beni kandırmadın, ben inanmayı seçtim. - Can Yücel 
 • Ancak Allah´a inandığım zaman yaşadığımı anladım. - Tolstoy
 • Aslında herkes dahidir. Ama siz kalkıp bir balığı, ağaca tırmanma yeteneğine göre yargılarsanız, tüm hayatını aptal olduğuna inanarak geçirir. - Albert Einstein  
 • Aşk yaşamdır deriz, ancak umutsuz inançsız aşk ölümden beterdir.
 • Aşka inancını kaybetmiş her kadının arkasında, başarılı bir erkek vardır.
 • Aşkın bu denli sıradan olmadığına inanıyorum ben. Önce sıradanları yaşayacaksın ki, gerçek olanı anlayabilesin. - Nazım Hikmet
 • Ateistin biri alay edercesine müslümana sormuş " Senin Rabbin ne kadar büyük " diye. Müslümanın cevabı: "Benim Rabbim ona inanmayanlara nimet verecek kadar büyüktür."
 • Balmumundan inançlara sahip olduğunuz sürece güneşten uzak durunuz. - Epiktetos
 • Bana yalan söylediğine üzülmedim, bundan sonra sana inanamayacağıma üzüldüm. - Friedrich Nietzsche
 • Başkalarını örnek alma, kendini tanı. Olduğun gibi görün ve buna inan. Çünkü dünyada senden değerlisi yok. - Carnegie
 • Batmayacağına inanarak suya bas, yürür gidersin. Mucize yürüyebilmen değil, inanabilmendir.
 • Bekle durda sabah ola gün ola / Ezan sesi beyaz bayrak çekerim / Mecnun bana ahbap ola dost ola / Dert kimdeymiş inan görsün isterim
 • Ben bir dövüşçüyüm. Göze göz karşılığa inanırım. Öteki yanağımı çevirmem. Karşılık vermeyen adama saygı duymam. Köpeğimi öldürürsen, kedini saklasan iyi edersin. - Muhammed Ali
 • Ben bugün öğrendim ki önce kendine inanmalı insan, en imkansız gördüğü anlarda bile umudunu yitirmemeli. Çünkü mucizeler gerçekten vardır. Kendine şans vermeli insan.
 • Ben iki şeyin apansız geldiğine inanırım: Aşk ve ölüm. İkisi de geldiğinde git diyemezsiniz. İkisinin de önemi ve büyüklüğü, belki de geldiklerinde git diyemediğimiz içindir. - Yılmaz Odabaşı
 • Ben İslam dinine inanıyorum. Ben Allah´a ve barışa inanıyorum. - Muhammed Ali  
 • Ben Türkiye´yi yerin üstündeki 35 milyon ölünün değil, yerin altındaki 35 milyon dirinin koruduğuna inanırım. - Necip Fazıl Kısakürek
 • Bir hekim bir hastaya gider ve ona şunu söyler: "Sıtmanız var. Bugün hiçbir şey yemeyiniz, yalnız su içiniz." Hasta ona inanır, teşekkür eder ve ücretini verir. Filozof da bir kültürsüze şöyle der: "Azgın isteklerinizin sonu yok. Kaygılarınız bayağıdır. İnançlarınız sahtedir, yanlıştır." Kültürsüz öfkelenerek çıkıp gider ve alçaltıldığını söyler. Bu ayrılık nereden geliyor? Çünkü hasta ağrısını duyar, ama bilgisiz bu acıyı duymaz.
 • Bir kadın aşka inanmıyorum derken, aslında tek bir şey söylemek istiyordur: Hadi beni aşka inandır. - İskender Över
 • Bir kadın kocasının değişeceği inancıyla evlenir ama erkek değişmez.  Bir erkek karısının değişmeyeceği inancıyla evlenir ama kadın değişir. 
 • Bir kalbi ve beyni olan hiç kimsenin gayet iyi olabileceğine inanmıyorum. - Henry Wadsworth Longfellow
 • Bir kişi Allah´tan başka kimseye ihtiyacı olmadığına inanırsa; Allah da onu başkasına muhtaç etmez. - Hz Şems Tebrizi
 • Bir rejim, halkın adalete inanmaz bir hale geldiği noktaya gelince o rejim mahkum olmuştur. - Montesquieu
 • Bir şeye samimiyetle inanan insan, yalnız menfaatlerinin kılavuzluğu ile ilerleyen 99 kişiye bedeldir. - John Stuart Mill
 • Bir şeyin imkânsız olduğuna inanırsanız, aklınız bunun neden imkânsız olduğunu size ispatlamak üzere çalışmaya başlar. Ama bir şeyi yapabileceğinize inandığınızda, gerçekten inandığınızda, aklınız yapmak üzere çözümler bulma konusunda size yardım etmek için çalışmaya başlar. - Dr. David J. Schwartz
 • Bir yürek ki yanmaz yürek denir mi ona, sevmek haram yüreğinde ateş olmayana. Bir günü sevgisiz geçirdinse yazık, en boş geçen günün o gündür inan bana. - Ömer Hayyam
 • Biz kandırılmadık, sadece inanmak istediğimizdendi. - Charles Bukowski
 • Bizi yalnız inanç kurtarır, ancak kurtaran inanç asla yalnız değildir. - Martin Luther
 • Bizim şairlerimiz sanatın sanat için olduğuna inanırlar, başka bir ereği olabileceği akıllarına gelmez. - N. Ataç
 • Büyük bir şampiyon olmak için en iyi olduğuna inanmalısın. Öyle olmasan bile, öyle gibi davranmalısın. - Muhammed Ali
 • Büyüklük odur ki kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın. Memleket için gerçek ülkü ne ise onu görecek ve o hedefe yürüyeceksin. Herkes senin aleyhinde bulunacaktır, seni yoldan çevirmeye çalışacaktır. İşte sen burada direneceksin. Önünde sonsuz engeller yığılacaktır. Kendini büyük değil, küçük, araçsız hiç telakki edecek, kimseden yardim gelmeyeceğine inanarak bu engelleri asacak, ondan sonra sana büyüksün derlerse bunu diyenlere güleceksin. - Mustafa Kemal Atatürk
 • Deliler koğuşuna yapılacak şöyle bir gezinti gösterirki, inanç hiçbirşeyi kanıtlamaz. - Friedrich Nietzsche
 • Dostun gönle gelen hayali sana buluşma müjdesini verir. 0 hayal, o zan seni alır: yakine, tam inanca çeker götürür. - Hz. Mevlana
 • Dünyada her şeyin bir ölçüsü, bir tartısı vardır. Sevginin tartısı da fedakarlıktır. Fedakarlık yapmayanların sevgisine inanılmaz.
 • Düşünceli olun; çünkü karşılaştığınız herkes inanın en az sizin kadar zorlu bir mücadele veriyor. - Plato
 • Eğer (Allah) yoksa inanmakla benim kaybedeceğim bir şey yok ama eğer varsa sizin kaybedeceğiniz çok şey var. ("Ya Allah ve ahiret yoksa ?" sorusuna verdiği cevap) - Hz. Ali (r.a.)
 • Eğer birine verecek sevgin yoksa ona umut dolu gözlerle bakma. Ama inanıyor güneviyorsan önce kendine sonra ona; muhtaç olsan da kuru ekmek bir baş soğana;sakın korkma.
 • Eğer egomanyak olmak söylediklerime ve yaptıklarıma, müziğime sanatıma inanmaksa, ben öyleyim...Yaptığıma inanıyorum ve söyleyeceğim. - John Lennon  
 • Eğer kış, baharı yüreğimde saklıyorum deseydi, ona kim inanırdı?
 • Elemi bilmeyenin merhametine inanmayınız. - Cenap Şahabettin 
 • Evrim teorisine inanıyorum.Ama aynı zamanda, günbatımında Büyük kanyona çıktığımda orada Tanrı´nın elinin olduğuna da inanıyorum. - John McCain
 • Ey oğul dilinle yaptığın duaya kalbin de inansın ve iştirak etsin.- Abdulkadir Geylani
 • Gerçeği arayanlara inanın. Bulduğunu söyleyenlerden şüphelenin. - Andre Gide  
 • Gördüklerinizin yalnızca yarısına inanın, duyduklarınızın hiçbirine. - Edgar Allan Poe
 • Görmek her zaman inanmak değildir. - Martin Luther King Jr  
 • Gözler kendilerine, kulaklar başkalarına inanırlar.
 • Haklı olduğunuza inanıyorsanız, sakin olmayı başarabilirsiniz. - Bud Holiday
 • Hani hep derler ya topraktanız diye. İnan ki çok doğru en güvendiğin insana azcık su değdir, nasılda çamurlaşıyor gör sulandıkca nasıl vıcık vıcık oluyor. Ne elle tutabiliyorsun ne de şekil verebiliyorsun parmaklarının arasından akıp gidiyor.
 • Hayat üç bölümdür: Dünyayı değiştireceğini sandığın, dünyanın değişmeyeceğine inandığın ve dünyanın seni değiştirdiğine emin olduğun. - Jean Paul Sartre
 • Hayata inan. O, hatipten ve kitaptan daha iyi öğreticidir. - Goethe
 • Hayatında yalnızca bir kez, tüm kalbimle inanıyorum ki, dünyanı tamamen alt üst edecek biriyle tanışırsın. - Bob Marley
 • Hayatta kimseye güvenmeyeceksin demek saçmalıktır inan. Ama kime "iki defa güveneceğini" hesaplamalı insan. - V. Hugo
 • Her şey kapkaranlık olduğunda, aşağı değil, yukarı bak. Korkma, inan.
 • Hiçbir şeye inanmazdı. Onu ateist olmaktan bir tek şüpheciliği alıkoyuyordu. - Jean-Paul Sartre
 • İdealist kısa dönemi düşünmez. Çıkarcı uzun dönemi önemsemez. Gerçekçi ise kısa dönemde yapılan ve yapılmayanların uzun dönemi belirlediğine inanır.
 • İlk adımınızı inançla atın.Tüm merdiveni görmek zorunda değilsiniz, yeter ki siz ilk adımı atın. - Martin Luther King Jr  
 • İnanç görmediğinize inanmaktır, bunun ödülü ise, inandığınızı görmektir. - Aziz Augustine  
 • İnanç ve karakter ekmek gibidir. Üzerine basılmaz.
 • İnançta inanmak isteyenler için yeterince ışık; istemeyenler için ise onları kör etmeye yetecek kadar karanlık vardır. - Blaise Pascal  
 • İnandığınız gibi yaşamazsanız yaşadığınız gibi inanmaya başlarsınız. - Hz.Ömer (r.a.)
 • İnanın bana, yaşlılık, güzel ve hoş birşeydir. Doğrudur, nazikçe sahneden indirilirsiniz, ama daha sonra en ön sıradan rahat bir izleyici koltuğu verilirsiniz. - Konfuçyüs
 • İnanmadığım yolda milyonlarla yürüyeceğime inandığım yolda tek başıma yürürüm.
 • İnsan savaş gibi inanmadığı bir şey için acı çekeceğine, barış gibi inandığı bir dava uğruna ölse daha iyi değil mi? -  Albert Einstein
 • İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil, prensipleri ve inançlarıdır. - Albert Einstein
 • İnsanlar gerçeğe değil, gerçek gibi görünen şeye inanırlar. - Platon
 • İnsanlara inanmalı ve güvenmelisiniz, yoksa hayat çekilmez bir hal alır. - Anton Chekhov  
 • İnsanları teşvik ediniz. Düzeltmek istediğiniz yanlışları kolaylıkla ıslah edilecek gibi gösteriniz. Yaptırmak istediğiniz işi karşınızdakinin kolayca başaracağınıza inandırınız. İş yaptırmak için rekabet hissini hızlandırmak gerekir.  İnsanların en güzide meziyetleri takdir ve teşvik ile gelişir. - Schwab
 • İyiliğinize inanılmasını istiyorsanız,ondan hiç söz etmeyin. - Blaise Pascal
 • Kadına inanan, kendini aldatır. İnanmayan da kadını aldatır. 
 • Kendileri tam sevemedikleri için, senin sevginin eksik olduğuna inanırlar. - Charles Bukowski
 • Kim bir dost kaybetmişse daha fazlasını kaybetmiştir ve kim inancını kaybetmişse her şeyini kaybetmiştir.
 • Köy sakinleri yağmur duasına çıkmışlardı. Bütün köy ahalisi toplandı. İçlerinden birinde şemsiye vardı. (Bu inançtır.) Babalar bebeklerini havaya hoplatır, çocuklar gülmekten bayılır. Yere düşeceklerini akıllarına bile getirmezler. Çünkü babaları onu tutacaktır. (Bu güvendir.) Yatağımıza girerken yarın uyanıp yaşamaya devam edeceğimize dair garantimiz yoktur. Ama yine de ertesi güne dair planlar yaparız. (Bu ümittir.) Bu üçü varsa, hayatınız güzeldir.
 • Mevlaya has olmayan gönül Leyla´ya paspas olur. Önce Mevla için seccadelere gömül, sonra şaad olacaktır inan, aşk ile gönül.
 • Neden her şeye son sefermiş gibi davranmayı öğrenmedim ki. En büyük pişmanlığım geleceğe bu kadar çok inanmamdı. - Jonathan Safran Foer
 • Nedir gençlerdeki bu lens merağı? Gözler de sahte olduktan sonra, insan neye bakıp inanmalı? - Müşfik Kenter
 • Nerdeyse ışığa inanmaz olacaktık, öyle hızla büyüyordu içimizdeki karanlık. 
 • Neyi akıl alıyor ve inanıyorsa, onu başarabilir. - Napoleon Hill  
 • Neyi bulmak istediğini bilmeden sürekli aramaya kalkma. Hiçbir şey bulamazsın. Ancak inanarak, bilerek ve kendini vererek aradığını bulabilirsin. 
 • Ordularımızın kazandığı zafer, sizin eğitim ordularınızın kazandığı için yol açtı. Gerçek zaferi siz, öğretmenler kazanacaksınız. Bunu başaracağınızdan kuşkum yoktur. Sarsılmaz bir inançla ben ve arkadaşlarım sizi gözeteceğiz... Sizin karşılaştığınız tüm engelleri kıracağız. - Mustafa Kemal Atatürk
 • Seni seviyorum, dediğinde gerçekten mi diye sorarsam inanmadığımdan değil, sadece bir kez daha duymak istediğimdendir. - D.Noel 
 • Sensiz uyandığım her sabah; / Yenileceğimi bilmeme rağmen sürdürdüğüm bir savaş; / Acılarla dolu, ama gururlu. / Oysa öylesine inandırmıştım ki ordularımı. / Kazanmak mı istiyordum ? Bilmiyorum. / Sadece uğruna savaşmak istiyordum. / Ama biliyorum ki bu savaş bittiğinde, kazanan olmayacak. / Beni arayacak olursan, / Kalan enkazdan hatıraları topluyor olacağım, yüreğim parçalanarak. / "Boşuna savaşmamışız", diyebilmek için.
 • Serüvene koşmak için trenler bekliyorsan, güneşini yakalayıp gözüne yerleştirmek için beyaz yelkenlerin gelip seni almalarını bekliyorsan, yarına inanmak için gün batımına, iyi kalpli görünmek için zayıflığa ve güçlü görünmek için öfkeye ihtiyacın varsa, demek ki hiç bi şey anlamadın. - B.Brecht
 • Sevgi hak edenin,umut sabredenin,zafer inananın,mutluluk bekleyenindir.
 • Sevmeden evlenmek, inanmadan ibadet etmek kadar alçakça bir iştir.
 • Sevmek, inanmak demektir. - Goethe
 • Siz kendinize inanın, başkaları da size inanacaktır. - Tacitus
 • Şu hayatta ancak tezatlarla ilerleyebiliriz. Mümin içindeki münkirle tanışmalı, Allah´a inanmayan kişi ise içinde ki inananla. İnsan-ı kamil mertebesine varana kadar gıdım gıdım ilerler kişi. Ve ancak tezatları kucaklayabildiği ölçüde olgunlaşır. - Elif Şafak
 • Tamamen sevemediklerinden, senin de sevginin tam olmadığına inanacaklar ve senden nefret edecekler ve nefretleri mükemmel olacak, parlayan bir elmas gibi, bir bıçak, bir dağ, bir kaplan, zehirli ot gibi, onların en iyi sanatı. - Charles Bukowski
 • Tanrı´ya inancın olsun; Tanrı´nın sana inancı var. - Edwin Louis Cole
 • Toprağın neresini kazarsan kaz, bir define bulacaksın. Ancak bir çiftçinin inancıyla kazmalısın.
 • Yalanlara inanırsın ve sonunda kendin hariç kimseye güvenmemeyi öğrenirsin. - Marilyn Monroe
 • Yapabileceğine inanırsan yolu yarılarsın. - Theodore Roosevelt
 • Yeter ki inanın yapmak elinizde. Bir seyin imkânsız olduğuna inanırsanız, aklınız bunun neden imkânsız olduğunu size ispatlamak üzere çalışmaya baslar. Ama bir seyi yapabileceğinize inandığıınızda, gerçekten inandığınızda, aklınız yapmak üzere çözümler bulma konusunda size yardım etmek için çalışmaya başlar. 
 • Yeterince büyük bir yalan söyleyip yeterince sık tekrarlarsanız inanılır. - Adolf-Hitler
İnanç - İnanmak - Risale-i Nur Külliyatı
Lâiklik, bir vicdan ve fikir hürriyeti olduğuna göre, dinsizler ve din düşmanları, İslâmiyet aleyhinde her çeşit hücumları, taarruzları yapar, anarşik fikirlerini o hürriyet-i vicdan ve fikir bahanesiyle neşreder de, fakat bir İslâm âlimi o hürriyet-i fikir düsturuna istinaden bin yıldan beri İslâmiyetin serdarı olmuş bir millet içinde ve o milletin bin yıllık an´anesine, kanunlarına ittibâ ederek ve yine o milletin saâdeti uğrunda, ahlâk ve namusun muhafazası yolunda dinî bir ders beyan etmesi lâikliğe aykırıdır diye suçlu gösterilir, devletin nizamlarını dinî inançlara uydurmak istiyor diye mahkür gösterilir. Biz böyle bir gayr-ı mümkünün, mümkün olmasına ihtimal vermiyoruz. Adaletin buna müsaade etmeyeceğini şüphesiz biliyoruz. 

Emirdağ Lâhikası | Birinci Ağır Ceza Mahkemesine

Arada sadece büyük ve şâyân-ı esef bir fark vardır. 
Bu fark birincisine dört yüz milyona yakın bir insan topluluğunun gösterdiği sarsılmaz inanç, hürmet ve bağlılık... Bizimkine karşı da-mahdut bile olsa-bâzı asâlet fukarâsı soysuzların açığa vuran istihfaf ve sinsi hücumları. 
Yâ Rabbî! Neden bizi böyle her kıymet ve fazîleti paçavraya döndürecek kadar pespâyeleştirdin? Biliyoruz, sana karşı günahımız çok büyüktür. Yeter yâ İlâhî, yeter bu sukut bize!

Tarihçe-i Hayat | Sekizinci Kısım : Isparta Hayatı