Stres - Ansiklopedik bilgi
Stres

Stres: (isim, tıp) Ruhsal gerilim
Stres - Kitap Tanıtım
Stres Yönetimi

Arthur Rowshan
SİSTEM YAYINCILIK

Stres Yönetimi, yaşamında stresin rolüne olumlu bir bakış geliştiriyor. Kişisel stres belirtilerimizi nasıl tanıyacağımızı öğretiyor, stressiz bir yaşama bütüncül bir yaklaşım sunuyor. Kitapta, stresle baş edebilmek için temel ilkeler ve gerçekliği ispat edilmiş teknikler de sunulmakta. Günlük yaşamınızda bu teknikleri uygulayarak stresle beraber yaşamayı öğrenebilirsizin ve hatta onu sevebilirsiniz de.
Stres - Muhtelif yazılar
STRES YÖNETİMİ 

Profesör öğrencilerine stres yönetimi konusunda ders veriyordu.
Su dolu bir bardağı kaldırıp dinleyicilere sordu, 
"Sizce bu su dolu bardağın ağırlığı ne kadardır?"
Cevaplar 20 gram ile 500 gram arasında oldu.
Bunun üzerine profesör şöyle dedi: 
"Gerçek ağırlık fark etmez. Bardağı elinizde ne kadar süreyle tuttuğunuza göre değişir. Eğer bir dakikalığına tutarsam, problem yok. Bir saatliğine tutarsam, sağ kolumda bir ağrı oluşacaktır. Bir gün boyunca tutarsam, ambulans çağırmak zorunda kalırsınız. Ağırlığı aynıdır ama ne kadar uzun tutarsanız o kadar ağır gelir size."
"Eğer sıkıntılarımızı her zaman taşırsak, er ya da geç taşıyamaz duruma geliriz, yükler gittikçe artarak daha ağır gelmeye başlar. Yapmanız gereken bardağı yere bırakıp bir süre dinlenmek ve daha sonra tekrar tutup kaldırmaktır."
Yükümüzü arada bırakmalı tekrar tazelenip dinlendikten sonra yolumuza devam etmeliyiz. 
İşten eve döndüğünüzde, iş sıkıntınızı dışarıda bırakın. Evinize taşımayın. 
Yarın tekrar alıp taşıyabilirsiniz. 
Dinlenin ve rahatlayın... 
Düşünelim, öğrenelim ve paylaşalım... 
Bu anlamlı bir yolculuktur.
Stres - Muhtelif yazılar
HAVUÇ YUMURTA KAHVE

Bir baba ile kızı dertleşiyorlarmış. 
Kızı hayatında çok sıkıntı yaşadığından ve bunlarla nasıl baş edeceğini bilemediğini söylemiş babasına. Hatta sorunlar ardı arkasına devam ediyormuş hayatında. 
Babası kızını dinlemiş, dinlemiş ve "gel, sana bir şey göstereceğim!" diye kızını mutfağa götürmüş. 
Baba ünlü bir aşçı imiş. Ocağa üç tane eşit büyüklükte kap koymuş, üçüne de eşit su koymuş ve üçünün de altını aynı miktarda yakmış. Ve birinci kaba bir havuç, diğerine bir adet yumurta, diğerine ise bir avuç çekilmemiş kahve çekirdeği koymuş. Ve her üçünü de tam 20 dakika pişirmiş. Daha sonra ateşi kapatmış. 
Masaya 2 tane tabak ve bir tane boş bardak koymuş ve, ilk önce haşlanmış havucu alıp bir tabağa koymuş. Daha sonra artık epey pişmiş olan yumurtayı alıp bir tabağa koymuş. En sonunda da artık suya iyice sinmiş ve tam kıvamında kahve görüntüsü olan kahveyi de alıp bir bardağa boşaltmış. 
Kızına şu soruyu sormuş: "Kızım ne görüyorsun? "
Kızı demiş ki: "Havuç, yumurta ve kahve." 
Kızını elinden tutup masaya yaklaştırıp daha yakından bakmasını ve hissetmesini istemiş. 
Kızı demiş ki: "Ne görüyorum... Haşlanmış yumuşak bir havuç (Bunu yaparken çatalı havuca batırmış ve yumuşaklığını hissetmiş), artık pişmekten içi katılaşmış bir yumurta (yumurtayı eline almış, hatta bir tarafından masaya vurup, çatlatmış ve içini görmüş) ve bir bardak kahve (Biraz içmiş). ´Hatta tadı oldukça iyi´".
"Baba, bunu niçin bana gösteriyorsun?" diye sormuş. 
"Bak demiş, hepsi aynı şekil kapta, aynı sıcaklıkta, aynı dakika pişti. Fakat hepsi bu etkiye farklı tepki verdiler. 
Havuç ilk başta sertti, güçlü idi. Ama kaynatılınca yumuşadı hatta güçsüzleşti. 
Yumurta çok kırılgandı, hafifçe dokunsan çatlayabilirdi, ama kaynatılınca içi sertleşti, hatta katılaştı. 
Bir avuç çekilmemiş kahve ise yine sertti, hepsi birbirine benziyordu, ama ısıtılınca ne oldu, bu kahve çekirdekleri, ısındılar, gevşediler, ve içinde oldukları suya yayıldılar. Koku yaydılar, tad yaydılar ve suyu "eşsiz tad"´da bir kahve´ye çevirdiler." 
"Kızım sen hangisisin?" diye sormuş adam. 
Zorluklarla karşılaştığın zaman nasıl tepki gösteriyorsun? Sen havuç musun, yumurta mısın, yoksa kahve misin? 
Siz hangisisiniz arkadaşlar? 
Havuç gibi sert bir kişi misiniz, ama sorunlar yaşayınca, yumuşuyor ve güçsüzleşiyor musunuz? 
Yumurta gibi, içi yumuşak, her an kırılabilir bir kişi misiniz? Sorunlar karşısında (ölüm, ayrılık, krizler, vs.), güçleniyor ve sertleşiyor musunuz? 
Yoksa bir kahve çekirdeği gibi misiniz? Kahve sıcak suyu değiştirir, hatta suyun sıcaklığı en üst dereceye çıktığında, en lezzetli kahve ortamı hazır olur. Lezzet maksimuma ulaşır. 
Eğer sen bu kahve çekirdeği gibi isen, çevrende ne kadar sorun olursa olsun, bunları olumluya çevirebilirsin. Çevrene güzel tadlar, duygular katarsın. Kendini ve çevreni daha iyi yapmak için çalışırsın. 

Siz hangisisiniz?