Konuşmak - Ansiklopedik bilgi
Konuşmak 

1. Bir dilin kelimeleriyle düşüncesini sözlü olarak anlatmak
2. Belli bir konudan söz etmek
3. Bir konuda karşılıklı söz etmek, sohbet etmek
4. Söylev vermek, konuşma yapmak
5. Konuşma dili olarak kullanmak
6. Düşüncesini herhangi bir araç kullanarak anlatmak
7. İlişki kurmak veya ilişkiyi sürdürmek
8. Flört etmek
9. Dargın bulunmamak
10. Oyuncak, hayvan vb. konuşmaya benzeyen birtakım sesler çıkarmak
11. Gizli bir şeyi açığa vurmak, ele vermek
12. Becermek, uzman gibi yapabilmek
13. Geçerli olmak, etkin olmak
14. Şık ve zarif görünmek
Konuşmak - Ayet mealleri
Bakara (Sığır) Suresi 76. ayet:
İman edenlerle karşılaştıklarında "İman ettik" derler; kendi başlarına kaldıkları zaman ise, derler ki: "Allah´ın size açtık (açıkladık)larını, Rabbiniz katında size karşı bir belge olsun diye mi onlarla konuşuyorsunuz? Hâlâ akıllanmayacak mısınız?"

Bakara (Sığır) Suresi 118. ayet:
Bilgisizler, dediler ki: "Allah bizimle konuşmalı veya bize de bir ayet gelmeli değil miydi?" Onlardan öncekiler de onların bu söylediklerinin benzerini söylemişlerdi. Kalbleri birbirine benzedi. Biz, kesin bilgiyle inanan bir topluluğa ayetleri apaçık gösterdik.

Neml (Karınca) Suresi 85. ayet:
Zulmetmelerine karşılık, söz, kendi aleyhlerine gelmiş bulunmaktadır, artık konuşmazlar.

Kehf (Mağara) Suresi 37. ayet:
Kendisiyle konuşmakta olan arkadaşı ona dedi ki: "Seni topraktan, sonra bir damla sudan yaratan, sonra da seni düzgün (eli ayağı tutan, gücü kuvveti yerinde) bir adam kılan (Allah)ı inkar mı ettin?"

Kasas (Tarihi Vakalar) Suresi 34. ayet:
"Ve kardeşim Harun; dil bakımından o benden daha düzgün konuşmaktadır, onu da benimle birlikte bir yardımcı olarak gönder, beni doğrulasın. Çünkü onların beni yalanlamalarından korkuyorum."

Saffat (Saf Tutanlar) Suresi 92. ayet:
"Size ne oluyor ki konuşmuyorsunuz?"

Necm (Yıldız) Suresi 3. ayet:
O, hevadan (kendi istek, düşünce ve tutkularına göre) konuşmaz.

Mücadile (Mücadeleci Kadın) Suresi 12. ayet:
Ey iman edenler, Peygamber´e gizli bir şey arzedeceğiniz zaman, gizli konuşmanızdan önce bir sadaka verin. Bu, sizin için daha hayırlı ve daha temizdir. Şayet (buna imkan) bulamazsanız, artık şüphesiz Allah, çok bağışlayandır, çok esirgeyendir.

Mürselat (Gönderilenler) Suresi 35. ayet:
Bu, onların konuşamayacakları bir gündür.
Konuşmak - Kitap Tanıtım
Konuşma Eğitimi

Yrd. Doç. Dr. Fahri Temizyürek
Prof. Dr. İlhan Erdem / Mehmet Temizkan
ÖNCÜ KİTAP
Konuşmak - Kitap Tanıtım
Konuşmamız Lazım 
Evlenmeden Önce Keşke Bilseydim Diyeceğiniz Şeyler

Gary Chapman
KORİDOR YAYINCILIK

İşe gitmeye hazırlanırken ayırdığımız süre evliliğe hazırlık için ayırdığımız süreden çok daha fazla deseler inanır mısınız?    
Dünyaca ünlü evlilik danışmanı Gary Chapman yeni kitabıyla bu fikri kökten değiştirmeyi amaçlıyor. Otuz beş yıldır çiftlere danışmanlık hizmeti veren Chapman’a göre, hazırlıklar tam yapılmadığı ve birlikte bir takım gibi hareket edilmediği sürece mutsuz sonlar da kaçınılmaz olacaktır.
Peki mutlu sondan ne anlıyoruz?
Bu küçük ama mucizeler yaratabilecek kitapta sevgiyle beslenen, her iki tarafın da huzurlu olduğu ve birbirini desteklediği evliliklerin uzun ve sağlıklı bir şekilde sürmesini sağlayacak bilgeliğe ve ipuçlarına erişebilirsiniz. 
Bu kitabı bir çırpıda okumayı aklınızdan geçirmeyin. Her bir adımda deneyimlemek ve sonucunu görmek istediğiniz şeyler olacak.     

Gary Chapman, sevgiyi anlama ve gösterme biçimlerini beş ana noktada topladığı ve kişilerin sevgiyi algılama biçimini çözemediği takdirde iki farklı dil konuşup birbirini anlayamadığı ve uzaklaşmaya başladığını Beş Sevgi Dili adlı kitapta yazarak milyonlarca çiftin ilişkiye bakışını etkilemiştir. 
Konuşmak - Muhtelif yazılar
ÇOK KONUŞMANIN ZARARI
 
Molla Câmi zamanında konuşmalarıyla herkesi bîzar eden bir adam yaşardı. 
Bir gün heyecanla Molla Câmi´ye gelir ve:

-Üstadım, akşam rüyamda Hızır´ı (a.s)gördüm, ağzıma tükürdü bu neye işaret eder acaba?

Molla Câmi için fırsat doğmuştur şöyle cevap verir:

Neye işaret ettiğini bilmem ama herhalde senin suratına tükürecekti ama ağzın her zaman ki gibi açık olduğu için ağzına girmiştir.
Konuşmak - Muhtelif yazılar
KONUŞMASINI BİLMEK
 
Harun Reşit rüyasında bütün dişlerinin döküldüğünü gördü. Sabahleyin bir rüya tabircisi çağırdı.
Tabirci:

- Emirülmüninin´in ömrü uzun olsun. Tüm akrabalarınız sizden önce ölecekler, diye yorumladı rüyayı.
Harun Reşit:

-Huzurumda böyle üzücü sözler ettiği için yüz değnek vurun şu adama, dedi ve başka bir rüya tabircisi çağırdı. Rüyasını ona anlattıktan sonra rüya tabircisi
- Emirülmüminin bütün akrabalarından çok yaşayacak, dedi.
Harun Reşit:

-Bu tabir de ondan pek farklı değil ama söylemeden söylemeye fark var. dedi ve rüya tabircisine yüz dinar verdi.
Konuşmak - Muhtelif yazılar
http://www.haber7.com/guncel/haber/439737-turk-insani-gunde-kac-kelime-konusur linkindeki 26 Eylül 2009  tarihli haber :

Türk insanı günde kaç kelime konuşur

Ankara Üniversitesi Türkçe Öğretim Merkezi (TÖMER) Bursa Şubesi Türkçe Bölüm Başkanı Halil Çağlar, Türkiye´de vatandaşların günlük hayatta kaç kelime konuştuğunu açıkladı.

Türkçe Bölüm Başkanı Halil Çağlar, TÖMER Bursa Şubesi Müdür Yardımcısı Eyüp Acar ile birlikte 77. Dil Bayramı dolayısıyla şube binasında bir basın toplantısı düzenledi.
Dilin konuşanın kendisini ifade etme biçimi olduğunu söyleyen Çağlar, "Her devletin kendine özgü bir dili vardır. Türk dili, gerek kendine özgü kuralları, gerekse sözcük yapısı itibariyle dünya dilleri arasında her zaman değerini korumaktadır. Bu kadar güzel bir dili en güzel biçimde ifade etmek herkesin görevidir." dedi.
Türkçe´nin dünyadaki tüm dillerden daha kolay olduğunu kaydeden Çağlar, "Yurtdışında bile büyük rağbet gören Türkçemizin değerini bilmemiz gerekiyor. Dilimiz kelimelerinin kökü itibariyle diğer dillere göre daha anlaşılır ve basit bir dildir. Günümüzde Türkçe ortalama 400 kelimeyle konuşuluyor. Oysa İngiltere´de ortalama 2 bin kelime telaffuz ediliyor." diye konuştu.
Türkçe´yi korumak için eğitimin önemine vurgu yapan Çağlar, "Küçük yaşta eğitim gören çocukların bilinçlendirilmesiyle işe başlanabilir. Ayrıca dilimize girecek bir kelimeyi daha yolun başında iken alıp Türkçeleştirmek gerekiyor. Aksi takdirde insanların beyninden o kelimeyi silemezsiniz. Herkes dile sahip çıkmalı." şeklinde konuştu.
Konuşmak - Muhtelif yazılar
GÜL YAPRAĞI 

Uzakdoğu´da bir Budist tapınağı, bilgeliğin gizlerini aramak için gelenleri kabul ediyordu. 
Burada geçerli olan incelik; anlatmak istediklerini konuşmadan açıklayabilmekti. Bir gün tapınağın kapısına bir yabancı geldi. Yabancı kapıda öylece durdu ve bekledi. 
Burada sezgisel buluşmaya inanılıyordu, o yüzden kapıda herhangi bir tokmak, çan veya zil yoktu. 
Bir süre sonra kapı açıldı, içerdeki Budist, kapıda duran yabancıya baktı. Bir selamlaşmadan sonra söz´süz konuşmaları başladı. 
Gelen yabancı, tapınağa girmek ve burada kalmak istiyordu. 
Budist bir süre kayboldu, sonra elinde ağzına kadar suyla dolu bir kapla döndü ve bu kabı yabancıya uzattı. 
Bu, yeni bir arayıcıyı kabul edemeyecek kadar doluyuz demekti. 
Yabancı tapınağın bahçesine döndü, aldığı bir gül yaprağını kabın içindeki suyun üstüne bıraktı. 
Gül yaprağı suyun üstünde yüzüyordu ve su taşmamıştı.
İçerideki Budist saygıyla eğildi ve kapıyı açarak yabancıyı içeriye aldı. 
Suyu taşırmayan bir gül yaprağına her zaman yer vardı. 
Konuşmak - Özlü sözler
 • Akıllı insanlar söyleyecek bir şeyleri olduğu için konuşur; aptallar illa bir şey söylemek zorunda olduğu için. - Eflatun
 • Akıllı konuşur, çünkü onun söylemek istedikleri var; aptal konuşur, zira kendinin bir şeyler söylemek mecburiyetinde olduğunu sanır.
 • Allah(c.c.) iki kulak bir ağız vermiş. İyi dinleyip, az ve öz konuşalım diye. Unutmayalım ki söylemediğimiz her söz bizim tutsağımızdır, ağzımızdan çıkan sözlerin ise biz esiriyiz. 
 • Arkamdan konuşup beste yapacağına, yüzüme konuşta düet yapalım.
 • Aydınlık bir bilinç taşıyanlar önce düşüncelerini eyleme geçiren, sonra da davranışlarına uygun olarak konuşan kimsedir. - Konfüçyüs
 • Aynı dili konuşan değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşabilirler. - Hz. Mevlana
 • Barış istiyorsanız, dostlarınızla değil düşmanlarınızla konuşursunuz. - Desmond Tutu  
 • Başkalarının bana uymayan düşüncelerine tahammül etmeye ve itirazlarımı apaçık ileri sürmemeye kendimi alıştırdım. Karşımdakinin düşüncelerine ait şartları ve bu şartların bu düşünceyi haklı saydırmaya imkan verip vermediğini tetkike ehemmiyet verdim.  "Şüphe yok ki ",  "muhakkak ki ", gibi kati kelimeleri kullanmaktan çekinmeye ve onların yerine "zannederim ",  "tahminime göre" gibi tabirleri kullanmaya başladım. Bu sayede herkesle rahat konuşabildiğimi görüyorum. Kimse sözlerime itiraz etmiyordu. Bu sayede başkalarının yanlışını düzeltme imkanı buluyordum. - Benjamin FRANKLIN 
 • Başlamanın en iyi yolu, konuşmayı kesip, yapmaya koyulmaktır. - Walt Disney
 • Ben akıllı kadınları severim: Düşünen, az konuşan, çok bilen. Her yerde, her zaman nazı çekilen. - Ümit Yaşar Oğuzcan
 • Bilen konuşmuyor. Konuşan bilmiyor. - Lao Tzu
 • Bilgi konuşur, bilge dinler. - Jimi Hendrix  
 • Bilmezler yalnız yaşamayanlar, nasıl korku verir sessizlik insana; insan nasıl konuşur kendisiyle; nasıl koşar aynalara, bir cana hasret, bilmezler. - Orhan Veli
 • Bir baba, çocuklarına sinirlendiği zaman, hemen hiddetlenebilir ve onları denetim altına almak için kuvvetini ve otoritesini kullanabilir. Bu eski bir paradigmadır. Ürünü kalıplanmış insandır. Sevgiye dayalı paradigma uzun vadeyi gözönüne alır ve çocuğun sorununu anlamya ve konuşarak ona yol göstermeye yönelir. - Doğan CÜCELOĞLU 
 • Bir güzel söz söyleme sanatı varsa bir de güzel anlama ve dinleme sanatı vardır. - Epiktetos
 • Bir sözü söyleyeceğin zaman düşün! Eğer o sözü söylemediğin zaman mes’ûl olacaksan söyle. Yoksa sus! - İmâm-ı Gazâlî
 • Birçok insan, dolu ağızla konuşmayacak kadar terbiyelidir; ama boş kafayla konuşmakta sakınca görmezler. - Orson Welles
 • Birileri arkanızdan konuşuyorsa , onlardan öndesiniz demektir.
 • Bugünlerde herzamankinden daha fazla birbirimizle konuşmaya, birbirimizi dinlemeye ve dünyayı nasıl gördüğümüzü anlamaya ihtiyacımız var, ve sinema bunları gerçekleştirmek için en iyi ortayol. - Martin Scorsese
 • Cahil ile sohbet etmek güçtür bilene ; Çünkü cahil ne gelirse söyler diline. - Hz. Mevlana
 • Cesaret ayağa kalkıp konuşabilmek olduğu gibi; cesaret aynı zamanda oturup dinlemesini de bilmektir. - Winston Churchill  
 • Çocuklarınıza dilini tutmasını öğretin. Konuşmasını nasıl olsa öğrenecektir.
 • Çoğu insanı dinleyin, azıyla konuşun. - William Shakespeare
 • Çoğu sözler hamleden daha serttir. - Hz. Ali (r.a.)
 • Çok bilenler konuşmaz, çok konuşanlar bilmez.  - Lao-Tzu
 • Çok dinle fakat az konuş. Sözü akıl ile söyle ve bilgi ile süsle.
 • Çok konuşma, boş konuşma, kem konuşma. - Şeyh Edebali
 • Dil, düşüncenin giysisidir. - W. Somerset Maugham
 • Dil, tencerenin kapağına benzer. Kıpırdadı da kokusu duyuldu mu ne pişiyor anlarsın. - Hz. Mevlana
 • Dil, vücut dediğimiz geminin dümenidir. - Thomas Fuller
 • Dili tatlı olanın arkadaşı çok olur. - Hz.Ali (r.a.)
 • Diline sahip olamayan felaketleri beklesin. - Semih Yaşar
 • Dilini terbiye etmeden önce yüreğini terbiye et; Çünkü söz yürekten gelir, dilden çıkar. - Hz. Mevlana
 • Dilini tutan selamete erer. - Hz. Ali (r.a.)
 • Dilsiz ol, yalancı olma. - Hz.Ali (r.a.)
 • Dinlemeyi öğrenirsen, kötü konuşmalardan bile yararlanabilirsin. - Plutarch
 • Dizginsiz dil bela getirir. - Aiskhylos
 • Doğruluğunu tam bilmediğin bir sözü söyleme. - Sadi
 • Dostunla öyle yaşa ki düşman olunca arkandan konuşmasın. Düşmanınla öyle yaşa ki dost olunca yüzün kızarmasın.
 • Dün geçti gitti. Dün gibi, dünün sözü de geçti. Bugün yepyeni bir söz söylemek gerek. - Hz. Mevlana
 • Düşünmeden konuşmanın cezası sonradan düşünmeye mahkum olmaktır. - Thomas Edison
 • Düşünmek ve söylemek kolay, fakat yaşamak, hele başarı ile sonuçlandırmak çok zordur. - Ziya Gökalp
 • Düşünün, sonra konuşun, yanılmalardan kurtulacaksınız. - Hz. Ali (r.a.)
 • Edep, konuştuğun zaman dilini korumak, yalnız kaldığın zaman kalbini korumak, dışarıya çıktığın zaman gözünü korumaktır.
 • Eğer kalabalıklarda konuşup onurunu koruyabilirsen, ya da krallarla gezip karakterini kaybetmezsen; eğer ne düşmanların ne de sevgili dostların seni incitmezse; eğer aşırıya kaçmadan tüm insanları sevebilirsen; sen bir insansın.
 • Elden gittikten sonra geri döndürülmesi imkansız olan şeyler dörttür: Ansızın ağızdan çıkan bie söz, yaydan fırlayan bir ok, olmuş bir kaza, boşuna harcadığın bir ömür. - Feridüddin Attar
 • Elif gibi doğru konuş yalan söylemesin dilin / Dal gibi edepli ol göstersin bunu lisan-ı halin 
 • Ey insan, dilini muhafaza et, seni sokmasın Çünkü o, büyük bir yılandır. Kabirlerde, kahraman ve cesur kimselerin bile kendileriyle karşılaşmaktan çekinip, dilinin kurbanı giden nice kimseler vardır. - İmam Şafii
 • Fazla gülmeyi terk edene heybet verilir. Fazla konuşmayı terk edene hikmet verilir. Fazla yemeği terk edene ibadetin lezzeti verilir. Mizahı terk edene zarafet verilir. Dünya sevgisini terk edene ahiret sevgisi serilir. - Hz. Ömer (r.a.)
 • Göründüğü kadarı ile insanlar, düşüncelerini saklamak için değil, hiçbir düşünceleri olmadığını saklamak için konuşmayı ögrenmişler. - Soren Kierkegaard
 • Güzel konuşmanın sırrı, lüzumsuz sözleri terk etmektir. - Hz. Ebubekir (r.a.)
 • Güzel söz söyleyen, kimseden kötü söz işitmez. - Firdevsi
 • Güzel sözler petekten damla damla sızan bala benzer, insanın ruhuna tat verir. - Hz. Süleyman (a.s.)
 • Hafif acılar konuşabilir, ama derin acılar dilsizdir.
 • Her bildiğini söyleme, her söylediğini bil. - Clavdius
 • Her düşündüğünü söyleme, ama her söyleyeceğin şeyi düşün, olmayacak düşüncelerini de yapmaya kalkma. Candan ol, ama sırnaşık olma. Deneyip dost edindiklerini bağrına bas, ilk tanıştığın her kişi ile el sıkışıp dost olma. Kavgaya girmekten sakın, ama girdikten sonra da sıkı dayan ki, karşındakinin gözü korksun. Her konuşanı dinle, ama az konuş. Herkesin fikrini öğren, fakat kendi fikrin sana kalsın. Ne kimseden borç al, ne kimseye borç ver. Çünkü borç veren çok kere parasından olur, borç alan da tutum alışkanlığını kaybeder.  - Shakespeare 
 • Her şey olup bittikten sonra, konuşan çok olur. - Ezop  
 • Her yüksek sesle konuşan dik durmuş değildir, her alçak sesle konuşan eğilmiş değildir.
 • İki şeyden kaçın: “Çok yemekten ve çok konuşmaktan”. - Bişr-i Hafi
 • İnsan en az kendi şahsında konuşurken kendisidir.Ona bir maske verin, ve size gerçeği söyleyecektir. - Oscar Wilde
 • İnsan kalbi bir sandıktır; Dudaklar onun kilidi, dil ise anahtarıdır. İnsanlara da O anahtarı iyi muhafaza etmek düşer. - Ömer bin Abdülaziz
 • İnsan ne kadar az düşünürse o kadar çok konuşur. - Montasguie
 • İnsanı maskara eden, dilidir. - Sadi
 • İnsanın gözleri öyle kelimelerle konuşur ki dil onları telaffuz edemez.
 • İnsanın ne konuşacak kadar zekaya, ne de susacak kadar akla sahip olmaması büyük bir talihsizliktir. - La Bruyere
 • İnsanın ne konuştuğu değil, karşısındakinin ne anladığı önemlidir. Seni anlayan biri ile konuş, anlaşılmıyorsan da sus; sus ki konuştuğun kişiye bir de kendini anlatmak zorunda kalmayasın.
 • İnsanın öğrenmesi gereken ilk dil tatlı dildir. - Barış Manço
 • İnsanlar bilgi sahibi olmadıkları konular hakkında konuşmasalardı, şehirler sessizliğe bürünürdü.
 • İnsanlar şu üç şeyden kurtulursa, huzura kavuşurlar: Kötü dil, kötü el ve kötü davranış. - Caferi Sadık
 • İnsanlarla yüzyüze konuşarak her sorunu halledebilirsin; ama bazı insanlar gelir önüne, hangi yüzüne konuşacağını bilemezsin. - Pablo Neruda
 • Kadınlar iki dil konuşur, bir tanesi sözlü olandır. - Shakespeare
 • Kalbi imar etmek nimettir. Dili imar etmek çok konuşmak ise fitnedir. - Cüneydi Bağdadi
 • Kelimelerin kuvvetini bilmeyen insanlarla esaslı bir konuyu konuşmak mümkün değildir. - Konfüçyus
 • Kimsenin hoşuna gitmese bile, sen faydasına inandığın bir sözü söyle. Onu bugün dinlemeyen cahil yarın pişman olacak. - Sadi
 • Konuşma, insanın aklını kullanma sanatıdır. - EFLATUN
 • Konuşmadan önce düşün, hareket etmeden önce ölç. - Shakespeare
 • Konuşmak bir mana ise susmak binbir mana. Herkes konuşmasına konuşur lakin sükut yürekli olana. - Mehmet Akif
 • Konuşmak için yeterli bir zekası veya susmak için yeterli bir aklı olmayanlar bahtsız kimselerdir. - La Bruyere
 • Konuşmak ihtiyaç olabilir ama susmak bir sanattır. - Goethe
 • Konuşmaların büyük kısmı nasıl yalan söyleneceğini bilmekten oluşacaktır. - Desiderius Erasmus  
 • Konuşmanın zamanını bilmeyen, susmanın da zamanını bilmez. - Syrus
 • Konuşmaya değer insanlarla konuşmazsan insanları, konuşmaya değmez insanlarla konuşursan kelimeleri yitirirsin. Sen öyle biri ol ki, ne kelimeleri ne de insanları yitir. - Konfüçyüs
 • Konuşup aptallığınızı belli edeceğinize, konuşmayın da hiç olmazsa herkesin kuşkusu kalsın. - Abraham Lincoln
 • Kurtuluş üç şeyledir: Dilini tutman, evinde oturman ve işlediğin günahlara karşı pişmanlık duyman. - Caferi Sadık
 • Maiyetinle konuş ki faydalı malumat edinesin. - Hz. Ebubekir (r.a.)
 • Mümkün olduğu kadar sus yahut zaruri, elzem olan sözleri söyle ve az kelimeyle söyle. - Epictetos
 • Nadan (cahil) ile konuşmak zordur bilene / Çünkü nadan ne gelirse söyler diline
 • Ne kadar az konuşursanız, o kadar çok dinlenirsiniz.- Abigail Van Buren  
 • Ne söylediğini, kime söylediğini ve ne zaman söylediğini unutma. - Hz. Ebubekir (r.a.)
 • Ne söyleyeyim diye başta düşünmek; niçin söyledim diye sonunda pişman olmaktan iyidir. - Sadi
 • O kadar çok koşmayın, o kadar yorulmayın, şu yerin altında çırak ne olmuşsa usta da o olmuştur. - Hz. Mevlana
 • Ondan konuşamıyorsa, bundan susmalı insan. - Ludwig Wittgenstein
 • Özü doğru olanın, sözü de doğru olur. - Hz. Ali (r.a.)
 • Sabır susmaktır. Konuşan, susandan daha fazla vera sahibi olamaz. - Bişr-i Hafi
 • Sessizlik de bir çeşit konuşma sanatıdır.
 • Sessizliklerin en kesini susmak değil, konuşmaktır. - Soren Kierkegaard
 • Sırtından vurana kızma, ona güvenip arkanı dönen sensin. Arkandan konuşana da darılma, onu insan yerine koyan yine sensin! - Ömer Hayyam
 • Söküklerini dik sözlerinin, dilini kalbine yanaştır; dilinle söylediğini kalbinlede söyle. Kalbinden geçmeyeni diline değdirme. - Hz. Mevlana
 • Söylemediğin sözü söyleyebilirsin fakat, söylediğini gizleyemezsin. - Feridüddin Attar
 • Söylenmedigi müddetçe söze sen hakimsin. Bir kere söylendi mi, o sana hakim olur. - Şeyh Said
 • Söyleyecek sözüm olmayabilir. Ama önemli değil. Çünkü boş konuşmaktan iyidir. Ve efendilik ağaç gibidir; kökü yerde, başı göktedir.
 • Söz ağzımdan çıktı mı, bana hakim olur, söyledikçe ben ona hakim olurum. - Montesquieu
 • Söz söylemek için önce dinlemek gerekir. Söze, kulak verme yolundan gir.
 • Söz söylemeyi öğrenmek, kılıç kullanmayı öğrenmekten zordur. - Ahmed İbşihi
 • Sözle anlatılan şey, yalan bile olsa, kokusu, gerçek olduğunu da haber verir, yalan olduğunu da. - Hz. Mevlana
 • Sözlüyken kız konuşur erkek dinler, nişanlıyken erkek konuşur kız dinler, evlenince her ikisi konuşur mahalle dinler.
 • Sözün en güzeli, söyleyenin doğru olarak söylediği, dinleyenin de yararlandığı sözdür. - Aristo
 • Su, ateş ve ahlak konuşuyorlarmış; "Birbirimizi kaybedersek nasil buluruz diye!" Su demiş ki; Kulağınıza şakır şakır ses gelirse, ben akıyorumdur. Ateş demiş ki; Bir duman tüterse, altında muhakkak ben varım. Ahlak demiş ki; Beni kaybederseniz, bir daha bulamazsınız.
 • Sus ve düşün; dil belasından kurtulmanın devası bunlardır. - Lokman Hekim
 • Susmak varya susmak onu icad edeni konuşturmak lazım.
 • Susmanın kudretine inanıyorum. Bu mevzu üzerinde saatlerce konuşabilirim. - Bernard Shaw
 • Tamamiyle doğru olsa da, sert söz insanı yaralar. - Sophocles
 • Tatlı dil, her kapıyı açan sihirli bir anahtardır. - Montaigne
 • Tatlı söz karşısında büyükler gönülsüzleşirler, kafalarını dikmezler; küçükler de başlarını eğerler. Başarı tatlı dille elde edilir. Hırçın tabiatlı kimse daima ısdırap çeker. - Sadi
 • Tatlı söz söyleyen, kötü söz işitmez. - Firdevsi
 • Tatlı sözler, şiddetli bir öfkeye karşı en tesirli ilaçtır. - Aiskhylos
 • Tek bir kelime, bize, karşımızdakinin akıllı mı, aptal mı olduğunu gösterir. - Konfiçyus
 • Tevazu ile konuşmayan bir kişi, zamanla bununla ilgili bütün kelimeleri de tamamıyla unutabilir. - Konfüçyus
 • Uzun konuşanı kısa dinlemeli. - Farabi
 • Veciz konuşmanın sırrı, fuzuli sözleri terketmektir. - Hz.Ebubekir (r.a.)
 • Yapılmış şeyler üzerinde konuşmak lüzumsuzdur, geçmiş şeyleri ayıplamak da manasızdır. - Konfüçyus
 • Yara izleri, onları açan kılıçtan daha yüksek sesle konuşurlar. - Paulo Coelho
 • Yerinde söz söylemesini bilen, özür dilemek zorunda kalmaz. - Fatih Sultan Mehmet
Konuşmak - Risale-i Nur Külliyatı
Ammâ o bülbülün cüz´î maaşı ise, o tebessüm eden ve gülen güzel gül çiçeklerinin müşâhedesiyle aldığı zevk ve onlarla muhâvere ve konuşmak ve dertlerini dökmekle aldığı telezzüzdür. Demek onun nağamât-ı hazinesi, hayvanî teellümâttan gelen teşekkiyât değil, belki atâyâ-i Rahmâniyeden gelen bir teşekkürâttır.

Sözler | Yirmi Dördüncü Söz

Devr-i sabıkta, Üstad ve Nur Talebelerini mahkemeye sevk edenler arasında öyleleri çıkmış ki; kânun perdesi altında menfî ideolojilerine, şahsî kin ve ihtiraslarına göre hareket etmişler. Vazifelerinin icabını yapmaları lazım gelirken, sanki vatan ve millet hainlerini yakalamış gibi, çeşitli hakâret ve iftiralarla Bediüzzaman ve talebelerine hücum etmişler; mahkeme beraet vermişken, kânunu tabik etmekle mükellef bazıları, Said Nursî için yakında îdam edileceği şayiasını etrafa yaymaktan sıkılmamışlardır. Biz, bu yazılarla onlar aleyhinde konuşmak değil, bir hakîkati beyan etmek istiyoruz. Belki onlardan birçoğu, bu hareketinde mazurdur, mecburen yapmıştır. Her ne olursa olsun, bu muameleler ispat ediyor ki, Bediüzzaman´ın muhakeme olunduğu, mahkemeye sevk edildiği tarihlerde, gizli dinsizler, ifsad komiteleri faaliyette idiler. Mahkeme eliyle mahkûm edemedikleri ve davasına mani olamadıkları Said Nursî´ye, insafsızca iftiralarda, yalan propagandalarda bulunacaktılar ve bulundular. Bu elîm vaziyeti gören her insaf sahibi, onun müstakîm bir din adamı, hakîkat adamı olduğunu söylemekten çekinmemiştir. Binaenaleyh, Bediüzzaman ve Risale-i Nur hakkında tekrarla ve ısrarla devam edegelen takdirkar yazı ve takrizlerin neşredilmesinin bir mühim amili de bu olsa gerektir ve tenkid edilmemelidir.

Tarihçe-i Hayat | Giriş