Susmak - Ansiklopedik bilgi
Susmak

Susmak
1. Konuşmasını kesmek
2. Konuşmaktan kaçınmak
3. Ses veya gürültüyü kesmek, ses ve gürültü yapmamak
4. Etkisini göstermemek, tepki göstermemek
Susmak - Ayet mealleri
Araf (Orta Yer) Suresi 193. ayet:
Onları hidayete çağırırsanız size uymazlar. Onları çağırırsanız da, suskun dursanız da size karşı (tutumları) birdir.

Araf (Orta Yer) Suresi 204. ayet:
Kur´an okunduğu zaman, hemen onu dinleyin ve susun. Umulur ki esirgenmiş olursunuz.

Gafir (Bağışlayan) Suresi 5. ayet:
Kendilerinden önce Nuh kavmi de yalanladı ve kendilerinden sonra (sayısı çok) fırkalar da. Her ümmet, kendi elçilerini (susturmak için) yakalamaya yeltendi. Hakkı, onunla yürürlükten kaldırmak için, "batıla-dayanarak" mücadeleye giriştiler. Ben de onları yakalayıverdim. Artık Benim cezalandırmam nasılmış?

Susmak - Kitap Tanıtım
Susma Sanatı

Ertuğrul Yaman
AKÇAĞ YAYINLARI

Leyla’ya sormuşlar:
- “Sen mi Kays’ı daha çok sevdin; yoksa o mu seni?” Kara gözlü, kara saçlı, kara benli Leyla iç geçirdi, üzüldü:
- “Dostlar, bu nasıl bir soru, bana böyle bir soruyu nasıl sorarsınız?! Elbette ben onu sevdiğinden daha çok sevdim...”
- “İyi ama Leyla, o senin için deliye döndü, çöllere düştü, adı Mecnun’a çıktı ve kurtlarla, kuşlarla konuşur oldu...”
- “İşte bakın, o gitti, bana olan aşkını ona buna anlattı, ben ise aha şuracağımda, kalbimin içinde onun aşkını saklayıp durdum, hiç kimseyle ne paylaştım, ne kimseye dert yandım. Şimdi siz karar verin, o mu beni daha çok sevmiş, ben mi onu?!...” 

Mecnun kurtlarla, kuşlarla konuşarak anlatmış sevdasını, Leyla susarak yaşamış büyükaşkını. Duygularını bedeninde en ağır ama bir o kadar da eşsiz taşımış. Susarak anlatmış özlemini, sevgisini, bekleyişini... Gözyaşlarında susmuş, çığlıklarında susmuş.
Konuşarak mı anlatılır hep anlatılmak istenilenler, sustuğunda ifade edemez mi insan kendini? Sustuğumuzda gözlerimiz 
başlamaz mı konuşmaya? Gözler anlatmaz mı kalpten gelen kimi zaman gri, kimi zaman siyah ve kimi zaman da beyaz sözleri.

Ruhumuzun derinliklerinde taşırız susabildiğimizdeki asaleti. Dilin ucuna gelen onca sözü bizi esir almasın diye o derinliklere kilitleriz. Konuşmanın verdiği tada, susarak şerbet katarız.

İşte bu yüzdendir ki konuşmak kadar susmanın da asaleti ve şerefine ermek büyük bir sanattır.
Susmak - Muhtelif yazılar
SUSKUNLAR MECLİSİ 

Bir zamanlar bilginler ve şairler, "suskunlar meclisi" adıyla bir topluluk oluşturmuşlardı.
Üye sayısı otuz kişiydi ve bunu arttırmıyorlardı. Üyeliğin ilk şartı çok düşünmek, az yazmak ve çok az konuşmaktı.
O zamanlar meşhur şair ve bilgin Molla Camî, bu meclisin aşkındaydı.
Günün birinde suskunlar meclisinin bir üyesinin öldüğünü duyunca, onun yerine aday olmak için bilginlerin bulunduğu köşke geldi.
Kendisini karşılayan kapıcıya bir şey söylemeden, ismini bir kağıda yazarak o sırada toplantı halinde bulunan suskunlar meclisine gönderdi.
Meclis üyeleri bu teklifi görünce biraz üzüldüler. Molla Camî oraya layık bir bilgindi, ama ölen üyenin yerine başka birini almışlardı.
Yeni bir üye için yer yoktu. Meclisin başkanı, bir bardağı tamamen suyla doldurduktan sonra Molla Camî´ye gönderdi. Zeki bilgin durumu kavramıştı.
Bir damla daha olsa bardak taşacaktı. Bunun üzerine o da hemen oracıktaki bir gül dalından küçük bir yaprak koparıp, nazikçe suyun üstüne koyuverdi.
Bardak taşmamıştı. Bunu içeri gönderdi.
Meclistekiler bu kibar cevabın mânasını anlamışlardı: Zarif insanların yeri başkaydı. Üyeler, bu değerli bilgini de aralarına almaya karar verdiler.
Başkan listeye Molla Camî´nin adını ekledi. Otuz sayısının sonuna bir sıfır koyarak, 300 yazdı. Bununla Molla Camî sayesinde, meclisin değerinin on misli arttığını belirtiyordu. Listenin son şekli Molla Camî´ye gelince, meseleyi anladı. Ancak sayının büyük gösterilmesinden hoşlanmadı. Sağdaki bir sıfırı silerek, otuz sayısının soluna koydu. Yani 030 yazdı. Alçak gönüllü Molla Camî, böylece kendisini solda sıfır sayıyor, bardağı taşırmadığı gibi, o meclisin yapısını da etkilemeyeceğini söylemek istiyordu.
Diğer üyeler bunu görünce, saygı ve hayranlıkları bir kat daha artmış olarak suskunlar meclisinin yeni üyesini selâmladılar. 

Susmak - Muhtelif yazılar
SUSMAK VE ÖĞRENMEK

Bir gün susmayı öğrendim. Öyle bir sustum ki belki sonsuza kadar susacaktım.
Çünkü susmak benim küçücük dünyamda babamla kurduğum iletişim tarzıydı. Babam akşamları eve yorgun dönerdi. Ben bütün gün evde sıkılır onun gelişini iple çekerdim.
Daha o kapıdan girer girmez boynuna atılır onunla oynamak isterdim.
Babam sarılır, öper sonra da, hadi odana git, derdi. Yemek hazırlanınca annem çağırır bu defa masada bir araya gelirdik babamla. Onlar annemle konuşurken ben araya girer, sesimi duyuramayınca da bağırırdım. Babam sinirlenir, "Bütün gün insanlara kafa patlatmaktan bunaldım, birde sen kafamı ütüleme!" derdi. Annem de "Bütün gün zaten seninle uğraştım, bir çift laf da mı konuşturtmayacaksın babanla?" diye çıkışır, beni odama gönderirdi.
Çaresiz bir şekilde boynumu büker odama yani hapishaneme doğru yol alırdım. Babam arkamdan, "Bizim bir odamız bile yoktu, her şeye sahip, hâlâ ne istiyor anlamadım." diye bağırmaya devam ederdi. "Keşke benim de bir odam olmasaydı, keşke bizim de evimiz bir odalı olsaydı da hep birlikte otursaydık" derdim içimden; ama yüksek sesle söylemeye cesaret edemezdim.
Yemekten sonra babam kanepeye uzanır, eline kumandayı alır, televizyon seyrederdi. Beni yanına çağırır biraz severdi. Onun izleyeceği önemli bir şey varsa beni adeta yerimden bile kıpırdatmazdı. Azıcık hareket edip koşup oynamaya çalışsam oda hapsim yeniden başlardı. Bir gün anladım ki susunca babamla daha iyi anlaşıyoruz. Bu defa susarak yapabileceğim oyunlar geliştirmeye başladım. Önce resim yaparak başladım işe. Babam çizdiğim resimleri çok beğeniyor; "Bak, böyle uslu uslu oyna işte." diyordu. Babam bazen göz ucuyla bakıyor, resimle ilgili bir şey sorsam afallıyordu. Ama bana kızarak beni artık odama göndermiyordu.
"Son günlerde ne de akıllandı benim oğlum." diye komşulara anlatıyordu annem halimi.
Resimlerim arttıkça ortalık dağılmaya başladı. Annem "Odanı topla!" diye odama kapattığında işe nereden başlayacağımı bilemiyordum.
Ben bunlarla uğraşırken zaman geçiyor; ama odamı toparlamayı beceremiyordum. Annem odama gelip "Bak sana resim yapmayı yasaklayacağım." dedi bir gün. Susuyor olmamı usluluk olarak değerlendiren ailem resim yapmayı da elimden alırsa ben ne yapacaktım?
Bu düşüncelerle bir aile tablosu yaptım. Babam eve gelince uygun zamanı kolladım. Her zamanki gibi yemekler yendi, odaya geçildi. Babam oturur oturmaz çizdiğim resmi getirdim. Babam baktı. Hım, dedi "Çok güzel olmuş.Bu adam benim herhalde." dedi.
Ben "Hayır o adam değil, bu çocuk sensin." dedim. O "Hayır, bu adam benim, bu çocuk sensin, bu küçük kız da arkadaşın." dedi.
Ben yine "Hayır, o büyük adam benim, bu küçük adam sensin, bu küçük kız da annem." dedim.
Babam benimle uğraşmaktan vazgeçip: "Peki neden bizi küçük çizdin?" dedi. Heyecanla başladım anlatmaya.Ben büyüyüp adam olacağım. İş bulup çalışacağım. Siz yaşlanıp küçüleceksiniz. Beliniz bükülecek, komşumuz Ahmet amca ile Ayşe teyze gibi küçücük kalacaksınız. Ben işten geldiğimde yorgun olacağım. Siz benimle konuşmaya çalıştığınızda işyerinde kafam şişmiş olacağından sizi duymayacağım bile. Siz benimle bir şeyler paylaşmak istediğinizde "Hadi odanıza çekilin de kafa dinleyeyim." diyeceğim. 

Ve bir de bağıracağım "Her şeylerini alıyorum. Sıcacık odaları da var, daha ne istiyorlar" diye.
Annemle babamın gözleri fal taşı gibi açılmıştı. Duyduklarına inanamıyorlardı. Bana sarılıp beni öyle içten bir okşayışları vardı ki sonsuza kadar konuşsam hiç bıkmadan dinleyecekler gibiydi.
Farkında olmalı insan...
Kendisinin, hayatın, olayların, gidişatın farkında olmalı
Ömür dediğin üç gündür,
Dün geldi geçti
Yarın meçhuldür,
O halde ömür dediğin bir gündür,
O da bugündür. 
Susmak - Özlü sözler
 • Adaletin aklını kaybettiği yerde felsefe susar.  - Denis Diderot
 • Akarsu ne güzel hayat dersidir; Küçük engellerin üzerine köpürürde,büyüklerin​ yanından gecerken sus pus olur.
 • Akıl susunca düşünce durur, düşünce durunca, hareket durur, hareketsizlik, çürümenin eşiğidir.
 • Akıllı, sustuğu vakit tefekkür, konuştuğu vakit zikreder, baktığı vakit de ibret alır.
 • Anladım ki susmak bir cüsse işi. Derin denizlerin işi. Sığ suları en hafif rüzgarlar bile coşturabiliyor. Derin denizleri ise ancak derin sevdalar. Anladım ki, derin ve esrarengiz olan her şey susuyor. Anladımki susan her şey derin ve heybetli. Hz. MEVLANA
 • Anladım ki: İnsanlar; Susanı korkak. Görmezden geleni aptal. Affetmeyi bileni çantada keklik sanıyorlar. Oysa ki; biz istediğimiz kadar hayatımızdalar. Göz yumduğumuz kadar dürüstler ve sustuğumuz kadar insanlar. - Şems-i Tebrizi
 • Anlam yüklemek gerekmiyor her şeye bazen, çünkü en anlamsız şeylerde de varabiliyor insan. Çok konuşmak isterken, susmak gibi. - Tom Robins
 • Aptalın suskunluğu bilgelik sanılır.
 • Aslında söylediklerimden çok, sakladıklarımda gizliyim. En iyisi anlamak için, konuştuklarımdan çok, sustuklarıma kulak ver. - Socrates
 • Ayıplarını örtmek ve nefsini selamete ulaştırmak istersen az söyle çok dinle.    Hz.Ali (r.a)
 • Bazen diyorum ki; Ne olacak söyle gitsin. Sonra diyorum ki; Söyleyince ne olacak? Sus bitsin! - Cemal Süreya
 • Bazen öyle konuşacaksın ki karşndaki cevap veremeyecek. Bazen de öyle bi susacaksın ki karşındaki konuşmaya cesaret edemeyecek. - Marquez
 • Bazen sesini duyurabilmen için susman gerekir.
 • Bazen susarsın. Yenilmiş sanırlar seni, eksik ve yaramaz. Unutma, susan bilir ki konuştuğu zaman kimse kaldıramaz. - Dostoyevsky
 • Bazen susmak, söylenen bir sürü sözden çok daha fazlasını ifade eder. - Montesquieu
 • Bazen, uzaklaşmak gerekir yakınlaşmak için, / Bazen, hatırlamak gerekir hatırlanmak için, / Bazen, ağlamak gerekir açılmak için, / Bazen, anmak gerekir anılmak için, / Bazen de susmak gerekir duymak için. - Şems-i Tebrizi
 • Bazen; susarak ettiğimiz laflar, konuşarak harcadığımız sözlerden daha çok şey anlatır. - Friedrich Engels 
 • Bazı insanlar söyleyeceği çok şey varken susar. Çünkü anlayanı yoktur. Bilir.
 • Ben yaşadıklarımın hiçbirini unutmam. Ama evet yeri gelir susarım. Canımı çok yakan şeyler olur ama yinede susarım, tükenirim. Buna izinde veririm aslında. Salaklığımdan mı? Hayır. Ben kimseye "GİT" de demem,diyemem. O kişi vazgeçilmez olduğundan mı? Hayır. Ona o kadar şeye rağmen o kadar değer veririm ki, hergün yaptıklarına utansın diye. Ama bir gün öyle bir giderim ki. Kaybedeceğim hiç birşey olmaz! - Mevlana
 • Bildiği halde susmak, bilmediği halde konuşmak kadar çirkindir.    Hz.Ali (r.a.)
 • Bilir misin ne kötüdür insanın bildiğini anlatamaması, kelimelerin hep yarım kalması. "Ben" deyip susması, "Sen" deyip ağlaması. - Nazım Hikmet
 • Bilirken susmak, bilmezken söylemek kadar kötüdür. - Eflatun
 • Biliyorsan söyle ibret alsınlar; bilmiyorsan sus, adam sansınlar.
 • Bilmiyorum benim bu hasta gönlümde kim var? Ben susuyorum O feryad edip duruyor. - Hz.Mevlana
 • Bir çocuğa önce konuşmayı öğretirsiniz, sonra da susmayı.- Prochnow
 • Bir gönül yapmak gelmiyorsa elinden, sus bari bir gönül yıkılmasın.
 • Bir insan en çok kimin yanında susuyorsa, aslında en çok onunla konuşmak istiyordur. - C.Palahnuik
 • Bir kadın sizinle delice tartışabiliyorsa sevinin. Çünkü susmuş bir kadın için, bitmişsiniz demektir. - M. Longston
 • Bir kadın söyleyeceği çok şey olduğu halde susuyorsa, erkek artık tüm şansını kaybetmiştir.     Pablo Neruda
 • Bir sözü söyleyeceğin zaman düşün! Eğer o sözü söylemediğin zaman mes’ûl olacaksan söyle. Yoksa sus!...    İmâm-ı Gazâlî
 • Birinin kalbini kırmak isteyen insan, kesinlikle vicdanını susturacak bir sebep bulur; ama sonra vicdanı onu susturur. - Voltaire
 • Birlikte gülüyorsanız mutluluktur, birlikte ağlıyorsanız dostluktur; ama birlikte susuyorsanız bu aşktır. - Marquez
 • Bizler çoğunlukla iyi olduğumuz zaman susarız. - Franz Kafka 
 • Böyle aralara serpiştirilmiş yabani suskunluklar, aynı dili konuşmayanların sohbetlerinin nakaratlarıdır; belli aralıklarla tekrarlanır. - Bit Palas / Elif Şafak
 • Bu hayat bana, İnsanların çoğunun gülemediği için ağladığını, susamadığı için konuştuğunu ve laf olsun diye yaşadığını öğretti.
 • Bülbüller ötmeye başlayınca kargalar susar.
 • Bütün bir geceyi uykusuz geçirmene sebep olan şeyleri bir nefeste anlatamazsın. Önce içine atarsın, sonra da susarsın. - Murathan Mungan
 • Cam kırıkları gibidir bazen kelimeler; ağzına dolar insanın. Sussan acıtır, konuşsan kanatır.
 • Çıkar konuşunca vicdan susar. - C.Meriç 
 • Çocuklarınıza dilini tutmasını öğretin; konuşmasını nasıl olsa öğrenecektir.    Benjamin Franklin
 • Dilimi susturdum, çünkü kitap gibi gönlüm var. Yanıp kavrulmuş dertlerimi söylemeye başlarsam, senin gönlün yanar. - Hz.Mevlana
 • Dilini tutan selamete erer.    Hz.Ali (r.a.)
 • Dilsiz değildir suskunluk, çok şey anlatır anlayana. Kelimelerin anlatamadıklarını haykırır aslında. Bir kaçış değildir suskunluk, bir bakıştan çok daha fazlasıdır, sessiz çığlıkların bir adım ötesidir. Hayata olan öfkenin, insanlara olan kırgınlığın ve daha nicesi saklıdır içinde sukunetin. Rest çekmenin en asil halidir.
 • Dostla hem konuşulur hem de susulur.
 • Dünyada aziz olmak isteyen diline sahip olsun. Şahitlik yapmasın, imam olmasın, ziyafetlere katılmasın.    Bişr-i Hafi
 • Edepli edebinden "SUSAR". Edepsizde onu ben susturdum "ZANNEDER".
 • Eğer dağda kuş cıvıltısı eksik değilse hayat norrmal demektir.Kuşlar susar,kargalar başlarsa uzaklarda birşeyler oluyor demektir.
 • Eğer içinizden "sen resim çizemezsin" diyen bir ses duyarsanız, herşeye rağmen çizin ve o ses susacaktır. - Vincent Van Gogh
 • Eğer susarsan konuşman daha aydınlık olur. Çünkü sükutta hem sessizliğin ışığı, hem de konuşmanın faydası gizlidir. - Şemsi Tebrizi
 • Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir. - M.Niyazi Saral
 • En çok da üç şey yorar insanı! Affetmek, içi yanarken susmak, ve olmayacağını bildiği halde hayal kurmak. - C. Palahniuk
 • Esenlik ve huzur on kısım ise, dokuzu susmaktır.     Hz.Ömer (r.a.)
 • Ey Gönül! Herkesin kendince aşk ateşiyle bir irtibatı olmuştur elbet. Kimi uzaktan görmüş, "O ışıtır" demiş; kimi biraz yaklaşmış, "O ısıtır" demiş; kimi iyice yaklaşmış, "O acıtır" demiş; kimi de içine düşmüş ama bir şey diyememiş. Hepsi de "Ne güzel" demiş, lâkin en güzelini yanan ama konuşamayan söylemiş; onun susuşu hâl diliyle, öbürlerinin her izâhını alt eylemiş.
 • Gevezeliği bilgi, susmayı cehalet ve yapmacıklığı sanat zannedenlerden uzağım. - H. cibran
 • Git demek kolay ama gittikten sonra üzüleceksin. Eğer git diyebilecek kadar güçlüysen, hoşçakal deyip susmasını da bileceksin. -  Can Yücel
 • Günün birinde hepimiz sonsuza dek susacağız. Onun için sevdiklerinize şimdi "Seni seviyorum"  demekten çekinmeyin. - George Eliot
 • Haddini bilmedikten sonra çok şey bilmek birşeye yaramaz. Suskunluk kimseyi yanıltmasın, Çünkü susan konuşursa kimse kaldıramaz. 
 • Hayat öyle lanet birşey ki; Sustuğunda konuşmadın diye pişman eder, konuştuğunda ise susmadığın için kahreder. - Bukowski
 • Haykıran susmalar vardır ki, yalnızca Allah (c.c.) işitir. - Cenap Şehabettin
 • Her konuşanı alim, her susanı cahil sanma.
 • Herkesin bir derdi var. Her derdin bir acısı, acılarım katlanılmaz değil ama, birde tuz basanı var. Her aşkın bir hasreti var, her hasretin bir çilesi çilem çekilmez değil ama birde çektireni var. Her aşığın bir sözü var. Her sözün bir söyleteni. Söyleyecek çok şeyim var ama birde susturanı var: SUSTUM. SUSKUNLUĞUM, SUSTURANA ARMAĞAN OLSUN.
 • Hikmeti konuşmakta değil, susmakta aramalıdır.
 • İçiniz kor gibi yanarken susmak, acıların en beteridir. - Garcia Lorca
 • İki şey aklın eksikliğini gösterir: Konuşulacak yerde susmak, susulacak yerde konuşmak.
 • İki şey hayatımızı karartır: 1. Susacakken konuşmak. 2. Konuşacakken susmak.
 • İki şey insanı çileden çıkarır. Söylenecek yerde susmak, susacak yerde söylemek.    Sadi
 • İlginç bir dünyada yaşıyoruz; çocuklar konuşmayı öğrendiğinde, yetişkinler de susmayı öğrendiklerinde seviniyoruz. - Melih Arat
 • İnsanın kaderi dili altında saklıdır.    Hz.Ali (r.a)
 • İnsanın konuşacak kadar zekâya, ya da susacak kadar akla sahip olmaması büyük bir talihsizliktir. - La Bruyere
 • İnsanlar arasında yaşamak güçtür. Neden mi? Susmak çok güçtür de ondan. - Friedrich Nietzsche
 • İnsanlar nasıl konuşulması gerektiğinin dersini alırlar. Ama en büyük ilim, nasıl ve ne zaman susulması gerektiğini bilmektir. - Leo Tolstoy
 • İnsanlar tuhaftır. Fena bir şey yapmakta olduklarını hissedecek olurlarsa, mutlaka en evvel vicdanlarını susturacak bir sebep bulurlar. - Halit Ziya Uşaklıgil
 • İnsanlar yalnızca konuştukları şeylerden değil, sustukları şeylerden de sorumludurlar. - Uğur Mumcu
 • Kadın kapris yapıp alınganlaşıyorsa sorun yok. Bir çözüm aradığını gösterir bunlar. Bil ki asıl sorun, sustukları zaman başlar.    Cengiz Aytmatov
 • Kalbinden geçmeyeni diline değdirme. Ya kalbin derininden konuş; Ya da sus! - Hz.Mevlana
 • Kargalar güz mevsiminde otağlarını kurdular mı, bülbüller susup gizlenirler. - Hz. Mevlana
 • Kaybeden benim belki görüntüde. Ben susuyorum; çünkü hesap günü mahşerde! Sen de bilirsin, herkes eşittir; ALLAH (c.c.)´ın önünde!
 • Kendine gel, sus da varlık, benlik dikenlerini gönlün ayağından çıkar; içindeki gül bahçelerini seyret! - Hz. MEVLANA
 • Kişi ya çok bildiğinden susar, ya hiç bilmediğinden. Ya da gönlüne hitab edeni bulamayınca. Hz. MEVLANA
 • ‎Konuşacaksan öyle bir konuş ki, inanayım. Ağlatacaksan öyle bir ağlat ki, susmayayım. Gideceksen öyle bir git ki, ölümüne unutayım. Ama seveceksen öyle bir sev ki, konuşsanda, gitsende, ağlatsanda seni yüreğimde yaşatayım. - Can Yücel
 • Konuşandan değil susandan korkmak gerekir.
 • Konuşmak bir mana ise susmak binbir mana. Herkes konuşmasına konuşur lakin sükut yürekli olana.    Mehmet Akif
 • Konuşmak için iki dudak, susmak için bir yürek gerek.
 • Konuşmak için yeterli bir zekası veya susmak için yeterli bir aklı olmayanlar bahtsız kimselerdir.    La Bruyere
 • Konuşmak ihtiyaç olabilir ama susmak bir sanattır.    Goethe
 • Konuşmak susmanın kokusudur. Ya sus git, ya konuş gel, ortalarda kalma. Dürüst kaba ol, eğreti saygılı olma. - Özdemir Asaf
 • Konuşmanın zamanını bilmeyen, susmanın da zamanını bilmez. - Syrus
 • Konuşmayı öğrenmek için 2 yıl susmayı öğrenmek için 60 yıl gereklidir.
 • Konuştuğum kadar yaşasaydım, sustuğum kadar ölmezdim. Bu denli ağlayacağımı bilseydim, ömür boyu gülmezdim. - Hz.Mevlana 
 • Konuştuğuma pişman oldum, ama sustuğum için pişman olmadım. - Lokman Hakîm 
 • Konuşup aptallığınızı belli edeceğinize, konuşmayın da hiç olmazsa herkesin kuşkusu kalsın.     Abraham Lincoln
 • Konuşursam; Yaralı kelimeler sunmaktan korkuyorum. Geri alınmayacak kelimeler adına; ağzımın sürgüsünü çektim. SUSUYORUM.
 • Marifet, konuşmaktan çok sükutta bulunur.    Darani
 • Meğer susmak; insanın içiyle konuşmasıymış, geç farkettim. - K.Tazeoğlu
 • Mümkün olduğu kadar sus yahut zaruri, elzem olan sözleri söyle ve az kelimeyle söyle.    Epictetos
 • Ondan konuşamıyorsa, bundan susmalı insan. - Ludwig Wittgenstein
 • Öyle bir dengesi var ki, ölümle yaşam arasında kalkıp inen ve adına kâinat denen bu mavi tahterevallinin; torunlar büyüdükçe, küçülüyor dedeler. Biri dillendikçe, öbürü suskunlaşıyor. - Can Dündar
 • Payımıza Sükût Düştüğünden Beridir, Kalbimizin Sesini Daha Bir Güzel Duyar Olduk.    Necip Fazıl KISAKÜREK
 • Sabır susmaktır. Konuşan, susandan daha fazla vera sahibi olamaz.    Bişr-i Hafi
 • Senden soruluncaya kadar susman, susturuluncaya kadar söylemenden hayırlıdır. - Hz.ALİ (r.a.)
 • Serseri susarsa çatışma, konuşursa savaş, severse DEVRİM olur.
 • Sığ suları en hafif rüzgarlar bile coşturabiliyor. Derin denizleri ise ancak derin sevdalar. Anladım ki, derin ve esrarengiz olan her şey susuyor. Anladım ki susan her şey derin ve heybetli. -  Şems-i Tebrizi
 • Söküklerini dik sözlerinin, dilini kalbine yanaştır; dilinle söylediğini kalbinle de söyle. Dikiş tutmuyorsa şayet, söylenmeyi bırak; sus, kalbinden geçmeyeni diline değdirme. 
 • Söylenecek sözün çokluğu bazen insanı dilsiz bırakır; tıkanır kalırsınız. Haklılığın suskunluğu, diğer suskunluklara benzemez.
 • Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil. - Fuzuli
 • Söz dilinin susutuğu ve amel dilinin söylediği nasihat hiçbir kulak tarafından kovulmaz ve onun faydası ile hiçbir fayda bir olmaz.
 • Sözün gümüş ise sükutun altındır.    Hz. Süleyman (a.s.)
 • Sus artık yeter! Sır perdelerini pek o kadar yırtma. Çünkü bize, kırıkları sarıp onarmak, sırları örtmek yaraşır.     Mevlana
 • Sus diyenler susarsa. Sus demeye gerek kalmaz. - Marcel Linguri
 • Sus gönlüm! Seni senden daha iyi bilen Rabbinin hükmü vuk´u buluncaya kadar. Senin nasibin sana ulaşıncaya kadar, ulaşmayanlarınsa senin nasibin olmadığını anlayana kadar SUS.
 • Sus gönlüm. Bir elif miktarı sus. Az kaldı bahara. Dayan gönlüm. Denizin içinde meydana gelen görünmeyen dalgalar gibi yüreğini biliyorum. Beklemekten başka çare olsaydı, seni durdurmazdım. İnan bana. Ama yok. Başka çare yok. Unutma ki ilaç bile beklemeden tesir etmez, çiçek bile vakti gelmeden önce açmaz. (Mevlana´dan Şems´e)
 • Sus ki zaman bölünsün.
 • Sus ve düşün; dil belasından kurtulmanın devası bunlardır. - Lokman Hekim
 • Susan bir bilgin , bir kelime söylemeyen aptaldan farksızdır. - MOLIERE 
 • Suskunluğu gevezeden, hoşgörüyü hoşgörüsüzden ve kibarlığı kaba olandan öğrendim. Ne garip ki, tüm bu öğretmenlerime karşı oldukça nankörüm. - Halil Cibran
 • Suskunluğum asaletimdendir, yoksa her söze verilecek cevap vardır. Lakin! Bir lafa bakarım laf mı diye. Bir de söyleyene bakarım adam mı diye. - Mevlana Celalettin Rumi
 • Suskunluğum feryadımdır.
 • Suskunluk yaranın kanamasıdır. Suskunluk dününü öldürmenin yasıdır. Suskunluk insanım diyenlerin sahteliğine lal kalınmasıdır. - Hz. Mevlana
 • Susmak "Ya Sabır" diyebilmektir. Öyle bir duadır ki yürekte çınlar. Konuşsam dilim yanar. Sussam kalbim.
 • Susmak aklın süsü ve cehaletin örtüsüdür.
 • Susmak degil söylemekti emelim. Razıyım sükunete lakin "Kelime-i Şehadet" ten sonra gelsin ecelim. Hz. MEVLANA
 • Susmak içsel konuşmaların dışa vurumudur aslında.
 • Susmak kabullenmek değildir, muhatap olmamaktır.
 • Susmak, dayanılması çok güç bir yanıttır. Chesterton
 • Susmak, insanı ele vermeyen sadık bir arkadaştır.    Konfiçyus
 • Susmak, kadınlar için bir süstür.  - Sophocles
 • Susmak, kişinin kötü söz söylemesini engelleyerek onu kibar kılar.    William Faulkner
 • Susmak; Hoşgörülü olmaktır. Susmak; Çaresizlik değildir. Susmak; Zayıflık değildir. Haklıyken bile susmak en büyük erdemdir. Susmak; Çok büyük bir tepkidir. Susmak; Asalet ve sabırdır. Çünkü sen susarsan YARADAN Konuşur.
 • Susmak; mana eksikliğinden değil , belki mananın derinliğindendir. - Hz. Mevlana
 • Susmakla canın özü, yüzlerce gelişmeye ulaşır. Ama söz, dile geldi mi, öz harcanır.    Mevlana
 • Susmalıyım belkide. Kefenleyip tüm kelimeleri, cümleleri, öylece mısraları, gömmeliyim. Ne sahibim bu yerde ne kiracı. Sadece bir ömürlük misafirim ben. Yüregim kıymet bilene EMANET. Gerisi TESLİMİYET.
 • Susmanın kudretine inanıyorum. Bu mevzu üzerinde saatlerce konuşabilirim.    Bernard Shaw
 • Susmayı bilmek söylemeyi bilmekten daha nadir bir meziyettir. AMBROISE 
 • Sustuğunu bilen olgundur; Bildiğini susan değil.
 • Susuyorum ; Tam konuşmaya karar verdiğim anda EFENDİMİZ (s.a.v.) bir hadisi geliyor aklıma "Susmak huyların efendisidir." - Mehmet Akif Ersoy
 • Susuyorum; duyuyor musun?
 • Sükut eyledim "kahrı var" dediler. Biraz söyledim "zehri var" dediler. Sustum kahrından susuyor dediler, biraz konuştum zehrini kusuyor dediler.
 • Sükût, insanın en nefis elbisesidir. Rahat ve huzur on kısım ise, dokuzu susmaktır. Hz. Ömer (r.a.)
 • Var olsada etrafında insanlar seni anlıyorum diyen kimin var? Sussada gözlerin kalbin ağlar, için içini bilen bir tek Rabbin var. Sürekli değişmiş zalimin zulmü, gece biter gelirmiş günün gündüzü, zor olsada geçirmek bu çetin güzü, baharı vadeden bir tek Rabbin var.
 • Ya sus ya da susmaktan daha değerli şeyler söyle. PHTAGORE 
 • Ya susmak, ya da suskunluktan daha kıymetli bir söz söylemek gerekir.    Pisagor
 • Yoruldum; ayağımın değil, yüreğimin götürdüğü yerlere gitmekten. Sustum; dilimdekileri değil, yüreğimdekileri söyleyememekten.  - M. Gorki
Susmak - Risale-i Nur Külliyatı
İşte ey nankörlük içinde kendini başıboş zanneden bedbaht gâfil! Bu derece hadsiz lisânlarla kendini sana tanıttıran ve bildiren ve sevdiren bir Kerîm-i Zülcemâl tanımak istenilmezse, bu lisânları susturmalı. Mâdem ki, susturulmaz; dinlemeli. Gafletle kulağını kapasan, kurtulamazsın. Çünkü, sen kulağını kapamakla, kâinat sükût etmez, mevcudât susmaz, vahdâniyet şâhidleri seslerini kesmezler; elbette seni mahkûm ederler.

Sözler | Otuz Üçüncü Söz

Altıncısı: Benim ehemmiyetsiz şahsımın kusurlarıyla beni çürütmek ve ihanetlerle nazar-ı âmmeden düşürmek, Risale-i Nur´a zarar vermez, belki bir cihette kuvvet verir. Çünkü, benim bir fâni dilime bedel Risale-i Nur´un yüz bin nüshalarının bâki dilleri susmaz, konuşur. Ve hâlis talebeleri, binler kuvvetli lisanlarla o kudsî ve küllî vazife-i Nuriyeyi, şimdiye kadar olduğu gibi, inşaâllah kıyamete kadar devam ettirecekler. 

Şualar | On Dördüncü Şuâ