Endişe - Ansiklopedik bilgi
Endişe

1. (isim) Tasa, kaygı
2. Kuşku
3. Korku
4. Düşünce

Anksiyete veya endişe, canlılarca deneyimlenen kaygı, korku, gerilim, sıkıntı halidir. 
Canlıların dış ortama uyum çabasında koruyucu bir tepkidir. 
Denetim dışına çıkıp kişinin işlevselliğini aksattığında Anksiyete bozuklukları olarak incelenir. 
Psikiyatride bir grup hastalığın genel adıdır.

Endişe - Ayet mealleri
Tur (Tur Dağı) suresi 26. ayet:
Dediler ki: "Biz doğrusu daha önce, ailemiz (yakın akrabalarımız) içinde endişe edip-korkardık."

Taha suresi 94. ayet:
Dedi ki: "Ey annemin oğlu, sakalımı ve başımı tutup-yolma. Ben, senin: "İsrailoğulları arasında ayrılık çıkardın, sözümü önemsemedin" demenden endişe edip korktum."
Endişe - Bağlantılar
Büyük Endişe

Ümit ve Endişe
Endişe - Hadisler
Ebû Sirvea veya (Servea) Ukbe ibn Hâris (Allah Ondan razı olsun) şöyle demiştir: 
Medine’de Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem)’in arkasında bir gün ikindi namazı kılmıştım. Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) selam verip namazı bitirdi ve hızlıca yerinden kalktı, safları yararak hanımlarından birinin odasına gitti.
Cemaat Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem)’in bu telaşından endişe ettiler, fakat Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem) kısa zamanda döndü geldi. Kendisinin bu acele davranışından dolayı cemaatin meraklanmış olduğunu gördü ve şöyle buyurdu: 
Evimizde birazcık altın ve gümüş parçacıkları vardı. Namazda onu hatırladım, Allah’ı düşünmek ve ibadetlerimden beni alıkoymasını istemedim ve hemen gidip dağıtılmasını emrettim. 
[Buhârî, Ezan 158]

İbrahim ibni Abdurrahman ibni Avf’tan rivayet edildiğine göre oruçlu olduğu bir gün Abdurrahman ibni Avf (Allah Ondan razı olsun)’ın önüne bir yemek sofrası getirildi. Sofraya bakıp şunları söyledi: 
Mus’ab ibni Umeyr Uhud savaşında şehid edildi. O benden daha hayırlı bir kul idi, ama kefen olarak bir kaftandan başka bir şeyi yoktu. Onunla başı örtülse ayakları, ayakları örtülse başı açıkta kalıyordu. Sonraları bize dünyalık her şey bol bol verildi de böyle sofralar hazırlanır oldu. İyiliklerimizin karşılığının da bu dünyada peşin verilmiş olmasından korkup endişeleniyorum, dedi ve ağlamaya başladı, yemeği bırakıp iftar bile etmedi. 
[Buhari, Cenaiz 27]
Endişe - Kitap Tanıtım
Çocuklarda Endişe

Dr. Tamar E. Chansky
KURALDIŞI YAYINLARI

ENDİŞE GÜNÜMÜZDE ÇOCUKLARLA GENÇLERİN KARŞILAŞTIKLARI AKIL SAĞLIĞI  SORUNLARININ BAŞINDA GELİYOR.

Çocukluğun yaşamın tasasız ve mutlu bir dönemi olduğunu sanırız. Oysa giderek daha çok çocuk gece altını ıslatmaktan, ana babadan ayrılamamaya, karın ağrılarından kâbuslara, hatta okula gitmeyi reddetmeye kadar varan semptomlar sergileyerek ana babayı çaresizlik ve üzüntüye sevk etmekte.

Bütün çocukların korkuları vardır ama bunların ne zaman rahatsızlığa dönüştüğünü pek çok ana baba bilemez. Tahmin ettikleri zaman da, endişe bozukluğu, fobiler, tikler vb. rahatsızlıklar karşısında nasıl hareket etmeleri gerektiğini kestiremezler.
Bu kitapta konunun uzmanı, deneyimli çocuk psikologu Dr. Chansky, sosyal kaygılar, travma sonrası bozukluğu, saç yolma, obsesif kompülsif bozukluk gibi çocukluk endişelerinin tümünü inceleyerek çocuğunuzu güvenli bir ruh sağlığına ulaştıracak bir program sunuyor.

Günümüzün medya bombardımanına uğramış toplumundan çocuklarımızı sakınmamız ne yazık ki mümkün olamıyor. Bu kitapta sunulan basit ama güçlü çözümler sayesinde, ana babalar çocuklarının şimdi ve gelecekte gereksiz yere acı çekmelerini önleyebilecek bir donanıma sahip olacaklardır.
“Çocuklarda Endişe, kusursuz bir kitap, türünün en iyisi.”
Dr. Judith S. Beck, Pennsylvania Üniversitesi 
Endişe - Özlü sözler
 • Başkalarının senin hakkında ne düşündükleri konusunda endişe duyduğun sürece; Onlar senin sahibindir.
 • Ben gelecek için hiç bir endişe duymadım. O yeterince hızlı geliyor. - Albert Einstein
 • Bir kadın, bir koca buluncaya kadar geleceği konusunda endişelidir; Bir erkek ise ancak bir kadınla evlendikten sonra geleceği konusunda endişelenmeye başlar. - George Bernard Shaw
 • Dünün üzüntüleri ve yarının endişeleriyle donatılmış bir kalpten, bugün bir şey bekleme. - Hannah Arendt
 • Dünya için endişelenmek kalbi karartır, Ahiret için endiselenmek kalbi nurlandırır. - Hz. Osman (r.a.)
 • Düşüncelerinizi endişelerinizden arındırın. Çoğu zaten hiç gerçekleşmez.
 • Endişe asla yarını kederinden kurtarmaz, sadece bugünün neşesini baltalar. - Leo Buscaglia  
 • Endişe, hayal gücünün yanlış kullanımıdır. - Dan Zadra
 • Endişeler, şüpheler, korkular ve ümitsizlikler o tür düşmandır ki; belimizi toprağa doğru büker ve bizi ölmeden önce bir yığın haline getirir. - Marc Arthur
 • Endişelerinizden kurtulmak istiyorsanız, yaşamaktan en çok korktuğunuz şeyin bir gün başınıza geleceğini kabul edin. - Sokrates
 • Geçmişin keşkeleri, geleceğin endişeleri ile oyalanma. Ders al yoluna devam et.
 • Genç görünmek arzusu bilhassa ölüm endişesinden kaçınmak için beslenir. sanırız ki,genç göründüğümüz nisbette ecelden uzağız. - Cenap Şehabettin
 • Hakk’ın karşına çıkardığı değişimlere direnmek yerine, teslim ol. Bırak hayat sana rağmen değil, seninle beraber aksın. "Düzenim bozulur, hayatımın altı üstüne gelir" diye endişe etme. Nereden biliyorsun hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını? - Şems-i Tebrizi
 • Huzur içinde yenen yavan ekmek, endişeyle edilen ziyafetten iyidir. - Ezop
 • İnsan..para kazanmak için sağlığını harcıyor. Sonra sağlığını geri kazanmak için para harcıyor.Sonra bir de gelecek için o kadar endişeli ki; anı yaşayamıyor; sonuç olarak, ne şimdide yaşıyor ne gelecekte; hiç ölmeyecekmiş gibi yaşıyor, ve aslında hiç yaşamadan ölüyor. (Sizi insanlık hakkında en çok şaşırtan nedir diye sorulduğunda.) - Dalai Lama
 • Kalbini dünün üzüntüleri, yarının endişeleri ile dolduruyorsan, şükredeceğin bugünün olmaz.
Endişe - Risale-i Nur Külliyatı
Hayat ise, eğer İmân olmazsa veyahut isyan ile o İmân tesir etmezse, hayat zâhirî ve kısacık bir zevk ve lezzetle beraber, binler derece o zevk ve lezzetten ziyâde elemler, hüzünler, kederler verir. Çünkü insanda akıl ve fikir olduğu için, hayvanın aksine olarak hazır zamanla beraber geçmiş ve gelecek zamanlarla da fıtraten alâkadardır. O zamanlardan dahi hem elem, hem lezzet alabilir. Hayvan ise, fikri olmadığı için, hazır lezzetini, geçmişten gelen hüzünler ve gelecekten gelen korkular, endişeler bozmuyor. İnsan ise, eğer dalâlet ve gaflete düşmüş ise, hazır lezzetine geçmişten gelen hüzünler ve gelecekten gelen endişeler o cüz´î lezzeti cidden acılaştırıyor, bozuyor; hususan gayr-i meşrû ise, bütün bütün zehirli bir bal hükmündedir.
Sözler | On Üçüncü Söz

İşte, insanda binlerle hissiyat var. Herbirisinin, aşk gibi, iki mertebesi var: biri mecazî, biri hakikî. Meselâ, endişe-i istikbal hissi herkeste var. Şiddetli bir surette endişe ettiği vakit bakar ki, o endişe ettiği istikbale yetişmek için elinde senet yok. Hem rızık cihetinde bir taahhüt altında ve kısa olan bir istikbal, o şiddetli endişeye değmiyor. Ondan yüzünü çevirip, kabirden sonra hakikî ve uzun ve gafiller hakkında taahhüt altına alınmamış bir istikbale teveccüh eder.
Mektubat | Dokuzuncu Mektup