Hata - Ansiklopedik bilgi
Hata

1. (isim) Yanlış
2. İstemeyerek ve bilmeyerek yapılan yanlış, kusur, yanılma, yanılgı
3. Suç, günah, kusur
Hata - Ayet mealleri
Nisa (Kadınlar) Suresi 112. ayet:
Kim bir hata veya günah kazanır da sonra bunu bir suçsuza yüklerse, gerçekten o, böyle bir yalan (bühtan)ı ve apaçık bir günahı yüklenmiştir.

İsra (Gece Yürüyüşü) Suresi 31. ayet:
Yoksulluk endişesiyle çocuklarınızı öldürmeyin; onlara ve size biz rızık veririz. Şüphesiz, onları öldürmek büyük bir hata (suç ve günah)dır.

Ahzab (Gruplar) Suresi 5. ayet:
Onları (evlat edindiklerinizi) babalarına nisbet ederek çağırın; bu, Allah katında daha adildir. Eğer babalarını bilmiyorsanız artık onlar, dinde sizin kardeşleriniz ve dostlarınızdır. Hata olarak yaptıklarınızda ise, sizin için bir sakınca (bir vebal) yoktur. Ancak kalplerinizin kasıt gözeterek (taammüden) yaptıklarınızda vardır. Allah, bağışlayandır, esirgeyendir.

Hakka (Gerçekleşen) Suresi 9. ayet:
Firavun (kavmi), ondan öncekiler ve yerle bir olan şehirler (halkı da hep) o hata ile (tarih sahnesine) geldiler.

Hakka (Gerçekleşen) Suresi 37. ayet:
"Bunu da, hata edenlerden başkası yemez."
Hata - Kitap Tanıtım
Hatasız Düşünme Sanatı 
Yapmamanız Gereken 52 Düşünce Hatası

Rolf Dobelli
NTV YAYINLARI

Beynimiz avcı ve toplayıcı bir yaşam için optimize edilmiş. Günümüzde ise kökten farklı bir dünyada yaşıyoruz. Bu durum sistematik düşünce hatalarına sebep oluyor ve bu hatalar paranız, kariyeriniz, mutluluğunuz için feci sonuçlar getirebiliyor.
Ne kadar kolay yanılabileceğini bilenler daha donanımlıdır: Rolf Dobelli, tekrar tekrar tuzağına düştüğümüz en sinsi “düşünce hatalarını” mercek altına alıyor. 

Ve bize şu soruların cevaplarını veriyor:
• Kendi bilgimizi neden sistematik olarak gözümüzde büyütürüz (ve diğer insanları olduklarından daha aptal sanırız)?
• Neden bir şey, sırf milyonlarca insan doğru buluyor diye olduğundan daha doğru değildir?
• Neden yanlış oldukları ispatlanmış teorilerden bile kopamayız?
Rolf Dobelli’nin metinleri hem içerik olarak zenginleştirici hem de gerçek bir okuma keyfi.
Hata - Kitap Tanıtım
Hata Neredeydi : 300 Yıldır Sorulan Soru

Bernard Lewis
OĞLAK YAYINLARI

Bir toplumda işler artık ne inkar ne de örtbas edilebilecek derecede kötüye gitmeye başladı mı, sorulabilecek çeşitli sorular vardır. 
Bu sorulardan dün kıta Avrupa´sında, bugün Ortadoğu´da sıklıkla sorulan bir tanesi şudur: "Bunu bize kim yaptı?" Böyle deyimlenmiş bir sorunun beklediği cevap genellikle suçun iç ve dış günah keçilerine yüklenmesidir: Yurtdışında yabancılar ya da yurt içinde azınlıklar. 
Tarihlerinin başlıca kriziyle karşılaşan Osmanlılar ise farklı bir soru sordular: "Nerede hata yaptık?"(...)
Hata - Muhtelif yazılar
30 yıl yakan ateş

Sırrı-i Sekati Hazretleri’ne: 
- “Ya şeyh, sizin hiç hatanız olmadı mı?” diye sordular.  
- “Kardeşlerim, bir hata işledim ki ateşi otuz yıldır yüreğimi yakmaktadır. Hatırladığımda kalbim duracak gibi oluyor” dedi. Müslümanlar merak ettiler:  
- “O hata ne idi?” 
- “Otuz yıl önce Bağdat’ta büyük bir yangın çıktı. Benim dükkanımın da bulunduğu büyük bir çarşı yandı. O sırada ben orda değildim. Bana bütün komşuların dükkanının yandığını, benimkine bir şey olmadığını haber verdiler. Sevindim, “Elhamdülillah” diyerek Rabb’ime hamdettim. Fakat hemen aklıma diğer Müslümanları bırakıp sadece kendimi düşündüğüm geldi ve çok utandım. Derhal tövbe istiğfar ettim. Kefaret olarak dükkanımdaki bütün malları fakirlere dağıttım. Lakin otuz yıldır, o bir anlık bencilliğim kalbimden hiç çıkmadı, ateşi beni hep yaktı” dedi. 

Hata - Muhtelif yazılar
NASIL BİLİM ADAMI OLUNUR?

Bir bilim adamının tıp konusunda yeni ve çok önemli buluşları olmuştu. Bir gazete muhabiri röportaj yaparken kendisine, ortalama bir insandan nasıl olup da daha farklı ve yaratıcı bir insan olduğunu sormuş. Kendisini diğerlerinden ayıran özellik neymiş?
Bilim adamı bu soruyu "iki yaşındayken annesinin yaşadığı bir deneyim nedeniyle" diye yanıtlamış. Bilim adamı buzdolabından süt şişesini çıkartmaya çalışırken, şişe elinden kayıp yere düşmüş ve ortalık süt gölüne dönmüş.
Annesi mutfağa geldiğinde, ona bağırmak, söylenmek ya da cezalandırmak yerine, "Robert, ne kadar güzel bir hata yaptın! Daha önce bu kadar büyük bir süt gölü görmemiştim. Evet, olan olmuş. Şimdi birlikte burayı temizlemeden önce biraz yerdeki sütle oynamak ister misin?" demiş.
O da eğilip, oynamış yere dökülen sütle. Birkaç dakika sonra annesi, "Robert, bu tür bir şey yaptığında, bunu senin temizlemen ve her şeyi eski haline getirmen gerektiğini biliyor musun? Bunu nasıl yapmak istersin? Bir sünger mi kullanalım, bir havlu ya da bir bez mi? Hangisini istersin?" demiş.
Robert süngeri seçmiş ve birlikte yere dökülen sütü temizlemişler.
Daha sonra annesi, 
"Biliyor musun, burada yaşadığımız olay, senin iki minik elinle bir süt şişesini taşıyamadığın kötü bir deneyimdi. Şimdi arka bahçeye çıkalım ve şişeyi suyla doldurup, senin dolu bir şişeyi düşürmeden taşımanı sağlayalım" demiş.
Küçük çocuk şişeyi boğazından iki eliyle tutarsa, düşürmeden taşıyabileceğini öğrenmiş.
Ne güzel bir ders!
Bu ünlü bilim adamı daha sonra, o anda bir hata yaptığı zaman bundan korkmaması gerektiğini öğrenmiş. Yapılan hataların yeni bir şeyler öğrenmek için çok güzel fırsatlar olduğunu anlamış.
İşte bilimsel araştırmalardaki deneyler de bu temele dayanır zaten. Bir deney başarısız olsa bile, o deneyden çok değerli bilgiler elde edilir.
Bütün anne babalar çocuklarına, annesinin Robert´a davrandığı gibi davransalar çok daha iyi olmaz mı?
Hata - Özlü sözler
 • Hayatta yapılacak o kadar çok hata var ki, aynı hatayı yapmakta ısrar etmenin anlamı yok. - Sartre
 • Amerika´yı keşfettiklerini düşünmek büyük hata. Sadece varlığını fark ettiler. - Oscar Wilde 
 • Tecrübe insanların hatalarına verdiği isimdir. - Oscar Wilde
 • Herkes kendi hatalarına dürbünle, başkalarının hatalarına mikroskopla bakar.
 • Bir hatayı iki defa tekrar etmeyen en mükemmel insandır. (Albert Einstein)
 • Yaratıcı düşünmek demek keşfetmek, denemek, gelişmek, risk almak, kuralları yıkmak, hatalar yapmak ve eğlenmektir. (Mary Lou Cook)
 • İnsanlar hatalarını mutluyken değil ancak mutsuzken anlar.
 • Büyük adamların hataları güneş tutulmasına benzer, onları herkes görür.
 • Dünün hataları yarının deneyimleridir.
 • İnsan mezardan dönemez ama hatadan dönebilir.
 • Tarih değil, hatalar tekerrür eder.
 • Ben hayatımda hiç hata yapmadım. Bir kere yaptığımı sanmıştım, onda da yanılmışım. - Charles M. Schulz
 • Doğruluğu sevin ama hatayı da affedin. - Voltaire
 • Bencil, sabırsız ve biraz takıntılıyım. Hata yaparım, kendimi kaybederim ve bazen çekilmez olurum. Ama en kötü halimde beni çekemiyorsan, en iyi halimde kesinlikle beni haketmiyorsun demektir. - Marilyn Monroe
 • Başarı hiç hata yapmamak değil, aynı hatayı ikinci kez yapmamaktır. - George Bernard Shaw
 • Başarısızlık her zaman hata demek değildir, yeri geldiğinde yapabileceğiniz en iyi şey olabilir.Asıl hata denemekten vazgeçmektir. - B. F. Skinner
 • Hayatında hiç hata yapmamış biri hiç yeni bir şey denememiş demektir. - Albert Einstein
 • Hata yapma özgürlüğü olmayan özgürlük neye yarar. - Mahatma Gandhi
 • Düşmanınız hata yaparken araya girmeyin. - Napoleon Bonaparte
 • Hayatta yapabileceğiniz en büyük hata, sürekli hata yapacağınızdan korkmaktır. - Elbert Hubbard
 • Uzman, dar bir alanda yapılabiliecek tüm hataları yapmış olan insandır. - Niels Bohr
 • Bir hatayı yok etmek, bir hizmet kadar iyidir ve hatta bazen yeni bir gerçeği veya hakikati ortaya çıkarmaktan daha iyidir. - Charles Darwin
Hata - Risale-i Nur Külliyatı
Böyle en eşref ve ihtiyarı en geniş, bu derece hakikî tasarruftan ve temellükten eli bağlanmış bulunsa, "Sair hayvânat ve cemâdat kendi kendine mâliktir" diyen, hayvandan daha ziyade hayvan ve cemâdattan daha ziyade câmid ve şuursuz olduğunu ispat eder.
Seni bu hataya atıp bu vartaya düşüren, bir gözlü dehândır. Yani, harika, menhus zekândır. O kör dehân ile, herşeyin hâlıkı olan Rabbini unuttun, mevhum bir tabiata isnad ettin, âsârını esbaba verdin, o Hâlıkın malını bâtıl mâbud olan tâğutlara taksim ettin. Şu noktada ve o dehân nazarında, her zîhayat, herbir insan, tek başıyla hadsiz a´dâya karşı mukavemet etmek ve nihayetsiz hâcâtın tahsiline çabalamak lâzım geliyor.

Lemalar | On Yedinci Lem’a

BİRİNCİ SUAL: Çok tembellerden ve târikü´s-salâtlardan işitiyoruz. diyorlar ki: "Cenâb-ı Hakkın bizim ibadetimize ne ihtiyacı var ki, Kur´ân´da çok şiddet ve ısrarla, ibadeti terk edeni zecredip Cehennem gibi dehşetli bir cezayla tehdit ediyor? İtidalli ve istikametli ve adaletli olan ifade-i Kur´âniyeye nasıl yakışıyor ki, ehemmiyetsiz bir cüz´î hataya karşı nihayet şiddeti gösteriyor?"
Elcevap: Evet, Cenâb-ı Hak senin ibadetine, belki hiçbir şeye muhtaç değil. Fakat sen ibadete muhtaçsın; mânen hastasın. İbadet ise, mânevî yaralarına tiryaklar hükmünde olduğunu çok risalelerde ispat etmişiz. Acaba bir hasta, o hastalık hakkında, şefkatli bir hekimin ona nâfi ilâçları içirmek hususunda ettiği ısrara mukabil, hekime dese: "Senin ne ihtiyacın var, bana böyle ısrar ediyorsun?" Ne kadar mânâsız olduğunu anlarsın.

Lemalar | Yirmi Üçüncü Lem´a