Kudüs - Ansiklopedik bilgi
Kudüs 
Kudüs Filistin’de bulunan, Museviler, Hıristiyanlar ve Müslümanlarca kutsal kabul edilen ve Mescid-i Aksa’nın bulunduğu şehir.
Kudüs - Ayet mealleri
İsra suresi 7. ayet:
Eğer iyilik ederseniz kendinize iyilik etmiş olursunuz ve eğer kötülük ederseniz o da (kendi) aleyhinizedir. Sonunda vaad geldiği zaman, (yine öyle kullar göndeririz ki) yüzlerinizi 'kötü duruma soksunlar', birincisinde ona girdikleri gibi mescid (Kudüs)e girsinler ve ele geçirdiklerini 'darmadağın edip mahvetsinler.'

Kudüs - Kitap Tanıtım
Evliya Çelebi´nin İzinde Kudüs Seyahatnamesi

İbrahim Ethem Polat
BENGÜ YAYINLARI

İbrahim Ethem Polat Evliya Çelebi’nin gezdiği coğrafyayı kendi üsluplarıyla tekrar kaleme almaktadırlar.
Kudüs - Kitap Tanıtım
Yitik Sevda Kudüs

Mehmed Paksu
NESİL YAYINLARI

Kudüs, asırlardır kalbimizde yaşattığımız hasret beldesi... 
Mekke ve Medine´den sonra gelen kutsal mekân... Peygamberimizin (a.s.m.) Mi´raca çıkarken uğradığı ilk kutsal durak.... Hz. İbrahim´den Hz. Yakub´a, Hz. Musa´dan Hz. Îsa´ya peygamberler diyarı... Peygamber kıssalarının geçtiği, yaşayan Kur´ân tarihi.. 
Üç semavî dinin ortak değerlerinin canlı görüntüleri... Bütün orijinalliğiyle ayakta kalan 5 bin yıllık medeniyet ve mimarî izleri... Bütün güzelliği ve tazeliğiyle Emevî, Memlûk ve Osmanlı eserleri... 
Yüzyıllardır paylaşılamayan miras, yeni keşfettiğimiz, kendimizi aradığımız âlem... Ve.. Kudüs; anlatılamayan bir şehir, Mescid-i Aksâ, ifade edilemeyen bir derinlik... Bir Kudüs, Halil, Mescid-i Aksâ, Kubbetü´s-Sahra rehberi olan kitap size insanlık tarihini sunuyor. Kudüs´e gitmeden önce bu kitapla mutlaka tanışmalısınız. Gidemezseniz dahi bu kitapla Kudüs´ü adım adım yaşayacaksınız. 
Kudüs - Risale-i Nur Külliyatı
Öyle bir an geldi ki, bu vak´aların cereyan ettiği Afyon hapishânesi, Allah´a inanmaktan ve onun emirlerini yerine getirmekten gayri hiçbir suçu olmayan mâsum vatandaşlarla dolup taştı. Onlara revâ görülen zulüm, işkence; şeytanları bile dehşete düşürdü, ayyuka çıktı, vahşet halini aldı. Nasıl Kudüs-i Şerif Yahudîlerin vahşetine ve peygamberlere yapılan zulümlere sahne olmuşsa, Afyon şehri de, insan haklarının çiğnenip vatandaş haklarının çarmıha gerildiği ikinci bir şehir oldu. 

Tarihçe-i Hayat | Sekizinci Kısım : Isparta Hayatı